Czym jest cellulit?

Cellulit jest efektem nierównomiernego rozmieszczenia rezerwy tłuszczowej, któremu towarzyszą obrzęki i włóknienie tkanki podskórnej. Pojawia się najczęściej na skórze ud, bioder czy pośladków jako pofałdowania i guzki, czasem także rozstępy i zmiany barwnikowe.

Występują dwa rodzaje cellulitu. Cellulit miękki, czyli tłuszczowy, dotyczy przeważnie osób zmagających się z nadwagą lub otyłością. Cellulit twardy, inaczej wodny, towarzyszy natomiast zaburzeniom przepływu krwi i limfy w tkance podskórnej. Dochodzi wówczas do nadmiernego gromadzenia się wody i toksyn, które odkładają się, dając charakterystyczny obraz „skórki pomarańczowej”.

Dlaczego pojawia się cellulit?

Cellulit zarysowuje się najczęściej u kobiet i może nasilić się w ciąży, podczas menopauzy, w zaburzeniach hormonalnych i chorobach naczyń. Prawdopodobnie zmiany są spowodowane nadmiarem estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Sprzyjają one odkładaniu się tłuszczu w określonych miejscach, gromadzeniu się wody w organizmie i powstawaniu obrzęków.

Cellulit może też powstawać na skutek niezdrowych nawyków. Niezrównoważona dieta, używki czy brak ruchu przyczyniają się do odkładania się tłuszczu, zaburzeń krążenia i obrzęków.

Jak radzić sobie z cellulitem?

Leczenie polega na wprowadzeniu zmian w diecie, aktywności fizycznej i stosowaniu kosmetyków wyszczuplających. Jeżeli okażą się one nieskuteczne, kolejnym krokiem są zabiegi medyczne (np. liposukcja) i kosmetyczne (np. mezoterapia bezigłowa). 

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, ogranicz sól i produkty wysoko przetworzone. Warto natomiast wprowadzić do diety ryby, warzywa, owoce, orzechy i nasiona. Pamiętaj o nawadnianiu. Najlepiej sprawdzi się woda (czysta lub z dodatkiem mięty i cytryny) oraz zielona herbata.

W walce z cellulitem ważna jest również aktywność fizyczna, najlepiej około 40 minut dziennie, minimum trzy razy w tygodniu. Wskazane są zwłaszcza intensywne i dynamiczne treningi cardio czy interwałowe. Pomogą one spalić kalorie, których nadmiar gromadzi się w postaci tkanki tłuszczowej. Sprawdzą się poza tym ćwiczenia siłowe, które poprawiają jędrność skóry.

W aptekach znajdziesz skuteczne preparaty wyszczuplające, które pomogą w walce z cellulitem. Zawarte w nich substancje pobudzają spalanie tkanki tłuszczowej, regenerują skórę i poprawiają przepływ krwi, dzięki czemu ułatwiają nadanie sylwetce wymarzonego kształtu.

Wypróbuj preparaty w wygodnej dla Ciebie formie, np.:

Działanie kosmetyków wyszczuplających może być wspierane przez masaż i szczotkowanie skóry. Dlatego wypróbuj masażery (manualne lub elektryczne) i przeznaczone do tego olejki (np. Botame Wellness, olejek eteryczny, grejpfrut, 10 ml).

Cellulit dotyka wiele kobiet na świecie. Istnieją jednak skuteczne sposoby, by go zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Wymaga to zmodyfikowania diety, stylu życia i odpowiedniej pielęgnacji skóry za pomocą kosmetyków wyszczuplających. Konsekwentne wprowadzenie tych zmian przynosi widoczne efekty, poprawia stan zdrowia, a także pomaga zwiększać pewność siebie i pozbyć się ograniczających kompleksów.