Różnica między opatrunkami dla dzieci i dla dorosłych

Dzieci, ze względu na to, że wciąż się rozwijają i uczą nowych umiejętności, są bardziej narażone na urazy i skaleczenia niż osoby dorosłe. Ważne jest, aby mieć w domu odpowiednie opatrunki i akcesoria medyczne dostosowane do ich potrzeb. 

Opatrunki dla dzieci różnią się od tych produkowanych z myślą o dorosłych użytkownikach. Przede wszystkim powinny być bardziej odporne na odklejenie, nie mogą się rozwiązywać oraz krępować ruchów. Muszą także, w miarę możliwości, przepuszczać powietrze i zapobiegać gromadzeniu się wilgoci. Zestaw uniwersalny plastrów z opatrunkiem DOZ posiada oddychającą formułę przyśpieszającą gojenie ran, a dzięki odporności na wilgoć nie przylega do rany. W aptekach można kupić też plastry kolorowe, np. plastry dla dzieci z opatrunkiem DOZIA. Nie tylko pozwolą zabezpieczyć ranę, ale dzięki kolorowym obrazkom złagodzą też dyskomfort spowodowany skaleczeniem. Do wyboru mamy bardzo dużo wzorów i kolorów plastrów. 

Na większe urazy i uszkodzenia skóry warto wykorzystać bandaże, kompresy, specjalistyczne opatrunki bądź specjalne plastry do leczenia blizn. Silikonowe plastry na blizny Sutricon wykazują właściwości podobne do ludzkiej skóry, dzięki czemu proces gojenia się ran jest szybszy i mniej bolesny. Można nimi leczyć świeże i stare blizny po oparzeniu, operacji lub urazie.

Rodzaje opatrunków dla dzieci

Na rynku jest wiele rodzajów opatrunków dla dzieci. Ich celem jest zabezpieczenie skaleczonego bądź uszkodzonego miejsca przed działaniem bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Opatrunki zapobiegają także dalszym urazom, tamują krew, wspomagają szybsze gojenie się rany, a przy tym pozwalają na aktywność. Dla małych pacjentów dostępne są takie akcesoria medyczne, jak:

  • bandaże,

  • kompresy i gazy,

  • opatrunki,

  • plastry,

  • specjalne plastry na blizny.

Bandaże dla dzieci powinny być wytrzymałe a ponadto stabilnie utrzymywać się na miejscu i nie zsuwać podczas ruchu. Bandaż elastyczny, samoprzylepny Stokban Light Blue po aplikacji przylega do sam siebie, dzięki czemu nie trzeba stosować zapinek. Można go bez obaw wykorzystywać w miejscach zgięcia, np. łokciach czy kolanach. Przy podtrzymaniu opatrunków sprawdzą się bandaże z zapinkami, np. opaska elastyczna tkana z zapinką DOZ Product. Można nią usztywniać okolice okołostawowe. To produkt wielorazowego użytku – po wypraniu w temperaturze 40 stopni Celsjusza można go zastosować ponownie.

W przypadku mocno krwawiącej rany lub po zabiegu zastosowanie znajdzie kompres. Jest on bardziej chłonny od plastra i może objąć większą powierzchnię ciała. Jałowy kompres włóknisty Medicomp jest miękki i przepuszcza powietrze, a do tego nie zawiera wybielaczy optycznych.

Opatrunki dla dzieci mogą mieć również postać specjalistycznych siatek, dostosowanych do konkretnych części ciała. Siatka elastyczna Codonet DOZ Product pasuje na dłoń i palec. Ma różne rozmiary, dzięki czemu można dobrać odpowiednią do wieku dziecka.

W przypadku mniejszych uszkodzeń skóry można zastosować plastry. Mają one wiele kształtów, dzięki czemu nadają się na rany w różnych wielkościach. Neonowe plastry z opatrunkiem DOZ Product wspomagają gojenie się rany, a bogata gama kolorów sprawia, że zapewniają estetyczny wygląd.

Jakie opatrunki dla dzieci wybrać?

Rodzaj opatrunku powinien być uzależniony od urazu, wieku dziecka i miejsca skaleczenia. Przy drobnych ranach świetnie sprawdzi się plaster. Można wybrać kolorowy lub cielisty, jak np. wodoodporne plastry z opatrunkiem DOZ Product. Zostały one wykonane z niewidocznej na skórze warstwy, która nie przepuszcza bakterii i wody. W przypadku większych lub bardziej krwawych uszkodzeń skóry można zastosować kompresy jałowe i przytrzymujące bandaże bądź siatki zabezpieczające.

Przy zakładaniu opatrunku trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu rany. Opatrunek należy zmieniać co najmniej raz na dobę.