Łupież

(173) info
Pokaż filtry Filtruj

Czym jest łupież?

Łupież to nieestetyczny i dosyć popularny problem, dotykający wiele osób. Do charakterystycznych objawów łupieżu należy swędzenie skóry głowy, złuszczanie się naskórka (zwykle w formie białych płatków, ale czasami także w postaci żółtych strupów), a także łojotok. Symptomy te niestety mogą być nieprzyjemne i obniżać samoocenę, zwłaszcza że płatki naskórka są często widoczne dla innych osób, co może negatywnie wpływać na jakość kontaktów towarzyskich. Do tego łupież może stać się poważniejszym problemem, ponieważ niektórzy drapią głowę, a to prowadzi niekiedy do pojawienia się krwawych strupków. 

Przyczyny łupieżu

Każdy, kto decyduje się na leczenie tej przypadłości, powinien zastanowić się nad przyczynami, które prowadzą do jej pojawienia się. Czasami łupież jest objawem samym w sobie, a w innych przypadkach jest symptomem innych chorób. Najczęściej przyczyną łupieżu jest niedostateczna higiena, zbyt rzadkie i niedokładne mycie włosów. U innych osób ta przypadłość pojawia się głównie w zimie, a więc w czasie, gdy nosi się czapkę, a skóra głowy jest nadmiernie przesuszona. Do popularnych przyczyn łupieżu należą także: alergie i podrażnienia skóry głowy, łojotokowe zapalenie, łuszczyca, egzema, stres i zaburzenia hormonalne. 

Co na łupież?

Na podstawie przyczyn i objawów łupieżu warto dobrać odpowiednie leczenie. Można spróbować samodzielnie znaleźć odpowiednie preparaty lub też wybrać się do dermatologa. Wiele osób, zwłaszcza tych obeznanych z łupieżem, wie, co działa na nie dobrze. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest cykliczne używanie produktów zmniejszających objawy i intensywność łupieżu. 

Szampony przeciwłupieżowe

Najpopularniejszym środkiem na łupież są szampony, które zawierają różnorodne składniki. Przykładowo szampon Nizoral jest produktem przeciwgrzybiczym, zwalczającym przyczynę łupieżu, a jego substancją czynną jest ketokonazol. W przypadku zwykłego łupieżu należy nanieść na skórę głowy szampon i potrzymać go przez kilka minut. W tradycyjnej terapii najlepiej stosować ten produkt raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Z kolei w przypadku łupieżu pstrego dobrym rozwiązaniem jest używanie szamponu przez 5 dni z rzędu, aby szybko zwalczyć chorobę. 

Innym przykładem szamponu przeciwłupieżowego jest Pirolam, który zawiera cyklopiroksolaminę, witaminę A, witaminę E, a także proteiny pszenicy, glicerynę i inne składniki. Produkt należy wmasować we włosy w taki sposób, aby powstała piana, a następnie zostawić go na około 5 minut i spłukać. Kolejnym szamponem leczniczym jest Zoxin-med, który zawiera ketokonazol. Należy stosować go zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie. Ta druga metoda sprawia, że problem łupieżu może zostać zupełnie rozwiązany i nie trzeba obawiać się nawrotów choroby. 

Olejki i emulsje na łupież

W naszej ofercie dostępne są także emulsje i olejki. Przykładowo Emolium Dermocare pomaga w pielęgnacji wrażliwej i suchej skóry głowy, a tym samym chroni przed pojawieniem się łupieżu. Środek ten sprzyja także nawilżaniu. Olejki z kolei to produkty pomocnicze, często naturalne, zmniejszające łojotok. Do przykładów można zakwalifikować olejek lawendowy oraz łopianowy i jojoba. 

Inne ciekawe produkty wspomagające leczenie

Poza szamponami, emulsjami i olejkami osoby z łupieżem mogą wspomóc swoją kurację innymi produktami. Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest stosowanie peelingu trychologicznego, który zapewnia ścieranie naskórka i odpowiednie nawilżenie skóry głowy. Dla osób z łupieżem na rzęsach i brwiach idealnie sprawdzą się sterylne chusteczki, pielęgnujące skórę i oczyszczające ją. Warto zwrócić uwagę także na kremy stworzone specjalnie dla osób ze skórą podrażnioną, złuszczającą się. Wspierają one walkę z bakteriami i drożdżakami na skórze głowy, sprzyjają regeneracji i łagodzą swędzenie

Warto pamiętać o tym, że poza stosowaniem różnych produktów, takich jak szampony, emulsje lub kremy, warto zadbać o odpowiednią dietę i higienę. Spore znaczenie ma unikanie zbyt częstego suszenia włosów, a także przyjmowanie suplementów z witaminami A, E oraz B. Gdy problem łupieżu nawraca, a środki bez recepty nie pomagają, konieczna jest wizyta u specjalisty, a więc u dermatologa lub trychologa.