Owsiki – jak je wyleczyć domowymi sposobami?
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 166083 razy

Owsiki – jak je wyleczyć domowymi sposobami?

Owsiki są pasożytami, które atakują człowieka – głównie dzieci, ale także dorosłych. Mieszkają w jelicie i powodują szereg nieprzyjemnych objawów. Mogą doprowadzić nawet do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Spis treści


  1. Co to są owsiki?
  2. Jak można zarazić się owsikami?
  3. Jakie są objawy owsicy u dzieci i dorosłych?
  4. Jak się pozbyć owsików domowymi sposobami?

Owsiki są pasożytami, które żyją w jelitach człowieka. Należą do grupy nicieni. Z wyglądu są podobne do białych nitek. Osobniki płci męskiej mają kilka milimetrów długości, natomiast samice są dużo większe. Ich długość dochodzi nawet do ponad 1 centymetra, dlatego można je zobaczyć gołym okiem.

CO TO SĄ OWSIKI?

Owsiki są pasożytami, które powodują charakterystyczne objawy, m.in. swędzenie odbytu i jego okolic w nocy. Zakażenia owsikami występują we wszystkich krajach, bez względu na to, czy są rozwinięte, czy nie. Cykl życia owsika wynosi około 2 miesiące.

Przeczytaj również: Jaki lek na owsiki stosować u dzieci i dorosłych?

JAK MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ OWSIKAMI?

Najczęściej do zakażenia owsikami dochodzi poprzez przeniesienie jajeczek owsików brudnymi rękami prosto do ust. Można również zarazić się nimi na drodze wziewnej lub poprzez ponowne zarażenie się z owsików, które już występują w naszym organizmie. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o higienę rąk.

Kup w aptece: Żele antybakteryjne do rąk

Jaja owsików można przenieść do ust na skórze dłoni lub pod paznokciami. Mogą znajdować się na pościeli, zabawkach, ręcznikach bądź na bieliźnie. Po tym, jak spożyjemy jajeczka owsika, w naszej dwunastnicy wykluwają się jego larwy. Potem przenoszą się do jelita cienkiego i grubego. Tam w ciągu 2–4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Samica przedostaje się nocą na zewnątrz organizmu i składa jaja (jednorazowo nawet do kilku tysięcy) w fałdach skóry odbytu.

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU I ZAPOBIEGAJ

PREPARATY NA OWSIKI

ZIOŁA WSPOMAGAJĄ LECZENIE

WYBIERZ PROBIOTYK

Kobiety i dziewczynki są narażone na dodatkowe komplikacje. Owsiki mogą bowiem zainfekować pochwę i srom, powodując nieprzyjemne swędzenie i upławy.

Owsikami można zarazić się, używając przedmiotów, z którymi miała kontakt osoba chora. Istnieje ryzyko, że mogła przenieść na nie jajeczka ze swojego organizmu. Znajdują się często na przedmiotach codziennego użytku, na desce sedesowej, pod prysznicem czy w wannie, na wspólnie używanych ręcznikach i produktach spożywczych, których dotykała osoba chora.

Jajeczka owsików są bardzo małe i lekkie, dlatego można zarazić się nimi również poprzez oddychanie. Mogą one unosić się w powietrzu wraz z kurzem, który wdychamy do naszych płuc.

Owsikami można zarazić się również w miejscach, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne bądź bezpośrednio od osoby chorej, mieszkając z nią, pracując lub chodząc do przedszkola czy żłobka.

Sprawdź także: Na czym polega higieniczne mycie rąk?

Powiązane produkty

JAKIE SĄ OBJAWY OWSICY U DZIECI I DOROSŁYCH?

Objawy owsicy u dzieci i dorosłych są bardzo podobne. Najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia owsikami jest uporczywy świąd okolic odbytu, który pojawia się najczęściej w porze nocnej. U dzieci mogą również pojawić się problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Chory może skarżyć się na ból brzucha lub głowy. Dzieci z powodu owsicy mogą moczyć się w nocy. U niektórych osób obserwuje się również zgrzytanie zębami.

Sprawdź ofertę: Preparaty na owsiki u dzieci

Osoby zarażone owsikami mogą nie mieć apetytu, czasem chudną. Ich skóra bywa blada, a oczy podkrążone. U dziewczynek niebezpieczne jest to, że owsiki mogą przedostać się do pochwy i spowodować jej stan zapalny. Czasami owsica powoduje zapalenie wyrostka robaczkowego.

Gdy występują charakterystyczne objawy, można ostatecznie zdiagnozować owsicę za pomocą badania kału osoby zakażonej lub poprzez pobranie wymazu z odbytu. Robi się to przy użyciu specjalnej taśmy celofanowej, którą przykleja się do odbytu o poranku, przed załatwieniem potrzeb fizjologicznych i porannymi zabiegami higienicznymi. Następnie przesyła się taśmę z pobranym wymazem do laboratorium. Najczęściej takie badanie powtarza się 3 razy.

JAK SIĘ POZBYĆ OWSIKÓW DOMOWYMI SPOSOBAMI?

Leczenie owsicy jest dość proste. Należy przyjąć (jednorazowo) środek przeciwpasożytniczy i przestrzegać odpowiednich zasad higieny. Zwykle lek ten dostępny jest na receptę, a kurację powtarza po 2 tygodniach, aby wyeliminować pasożyty, które wykluły się w międzyczasie. Ponadto warto mieć na uwadze, że jeżeli stwierdzono owsiki u jednego z domowników, kuracji przeciwpasożytniczej powinna poddać się cała rodzina. Należy też dokładnie wysprzątać i zdezynfekować cały dom, wyprać pościel, ręczniki i bieliznę, a następnie wyprasować je gorącym żelazkiem. Trzeba również umyć zabawki, by nie było ryzyka, że dziecko ponownie zarazi się jajami owsika, które mogą znajdować się na ich powierzchni.

Sprawdź ofertę: Płyny do kąpieli

Wyeliminowaniu owsików z organizmu sprzyja też odpowiednia dieta. Należy zatem ograniczyć węglowodany i cukier. Warto natomiast spożywać produkty bogate w białko i błonnik, czyli owoce, warzywa, pieczywo razowe, a także kaszy.

Kup w aptece: Zioła

Poza leczeniem farmakologicznym i zmianą diety można spróbować również innych, domowych sposobów, które pomogą zwalczyć owsicę. Wskazana jest na przykład ziołoterapia. Przeciwpasożytniczo działają takie zioła jak wrotycz, piołun czy liście orzecha włoskiego. Warto mieć ponadto świadomość, że będąc w ciąży, wszelkie domowe kuracje należy bezwzględnie konsultować z lekarzem, gdyż wielu ziół nie można przyjmować w stanie błogosławionym. Niektóre z nich, jak wrotycz pospolity, mają działanie poronne.

Bibliografia

  1. M. Kotowska, P. Albrecht, Najczęstsze choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego, „Gastroenterologia dziecięca – poradnik lekarza praktyka” 2014.

  2. J. Marjorie i in., Clinical manifestations of appendiceal pinworms in children: an institutional experience and a review of the literature, „Pediatric Surgery International volume” 2004.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij