Ostatnio dodany

Dziecko z zielonym katarem

Zielony katar u dziecka ‒ co kolor kataru mówi o rodzaju infekcji?

Mama i dziecko Klaudia Kościelecka, 15.05.2023
  • badanie moczu u dziecka

    Badanie moczu dziecka ‒ kiedy wykonać, jak pobrać mocz, jak interpretować wyniki?

    Badanie moczu dziecka jest podstawowym narzędziem diagnostycznym, które pozwala na ocenę jego stanu zdrowia. Analiza moczu daje wiele informacji na temat funkcjonowania nerek i układu moczowego, jak również całego organizmu. W przypadku niemowląt i małych dzieci badanie moczu może wydawać się nieco problematyczne, dlatego warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze wskazania do wykonania badania moczu u dzieci, zasady pobierania próbki moczu, a także wskazówki na temat interpretacji otrzymanych wyników.

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 12.05.2023
  • Ładna kobieta w ciąży w czarnych legginsach i staniku zakrywa usta dłonią,

    Zgaga w ciąży ‒ co oznacza, jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

    Ciąża niewątpliwie jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. Niestety, zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie przyszłej mamy nie zawsze bywają przyjemne. Ciąża wiąże się niekiedy z całym szeregiem dokuczliwych symptomów, które znacząco wpływają na codzienne samopoczucie ciężarnej. Jedną z częstych niedogodności związanych z ciążą jest zgaga. W poniższym artykule omawiamy szczegółowo to zagadnienie, a także przedstawiamy najlepsze sposoby na zgagę w ciąży. 

    Mama i dziecko Klaudia Kościelecka, 02.03.2024
  • Kobieta w ciąży wydmuchuje nos siedząc na łóżku.

    Zatkany nos w ciąży ‒ jak sobie z nim radzić?

    Okres ciąży nie zawsze przebiega miło i bezproblemowo. Bywa, że ten szczególny czas w życiu kobiety okupiony jest różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jedną z częstszych przyczyn złego samopoczucia jest zatkany nos, na który uskarża się od 10 do 30% kobiet w ciąży. Jakie są powody występowania kataru u ciężarnych? Jak sobie radzić z tą przypadłością? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania. 

    Mama i dziecko Klaudia Kościelecka, 02.03.2023
  • Olej konopny CBD oraz nasiona konopi w drewnianej łyżce umieszczone na stole.

    Olej konopny ‒ czym dokładnie jest, jakie ma właściwości i zastosowanie?

    Konopie budzą obecnie w społeczeństwie duże kontrowersje spowodowane psychoaktywnym działaniem niektórych ich gatunków. Warto jednak podkreślić, że rośliny z rodziny konopiowatych, zwłaszcza konopie siewne, znajdują od wieków liczne zastosowania w medycynie i kosmetyce. Szczególnie dużą popularność zdobył olej konopny, którego skład obfituje w związki o udowodnionym działaniu prozdrowotnym. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze właściwości oleju konopnego oraz główne wskazania do jego zastosowania. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 01.03.2023
  • Kalendarz z zaznaczonym dniem owulacji. Niebieski misiu oraz różowe buciki leżące na stole.

    Owulacja – jak rozpoznać objawy dni płodnych?

    Owulacja to jeden z kluczowych etapów cyklu miesiączkowego kobiety. Przyjęło się, że występujące wtedy dni płodne przebiegają u kobiet bez specyficznych objawów. Nie jest to jednak prawda! Wiele kobiet odczuwa objawy owulacji, takie jak ból podbrzusza, tkliwość piersi czy plamienie. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy to zagadnienie oraz podpowiadamy, w jaki sposób poradzić sobie z nieprzyjemnymi oznakami owulacji.

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 01.03.2023
  • Probiotyki jako ochrona organizmu.

    Probiotyki ginekologiczne ‒ jak działają i kiedy warto je stosować?

    Według Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej dawce wywierają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jeszcze do niedawna o probiotykach mówiono głównie w kontekście funkcjonowania układu pokarmowego. Obecnie, odpowiednio dobrane szczepy bakterii, stosowane są również w ginekologii. Czym są probiotyki ginekologiczne? W jakiej występują formie? W poniższym artykule omawiamy dokładnie ten temat, a także podpowiadamy, kiedy warto po nie sięgnąć. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 20.02.2023
  • Lekarz ginekolog pokazujący długopisem na plastikowym modelu macicy i jajników.

    Jajniki od A do Z ‒ budowa, funkcje i najczęstsze choroby jajników

    Jajniki to parzysty narząd, będący ważnym elementem żeńskiego układu rozrodczego. Ich prawidłowe działanie warunkuje zarówno płodność kobiety, jak i gospodarkę hormonalną jej organizmu. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy temat jajników ‒ ich budowę anatomiczną i funkcjonowanie. Przedstawiamy także najczęściej występujące choroby, takie jak zespół policystycznych jajników czy torbiele jajników. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 20.02.2023
  • Tabletki z berberyną. Kilka tabletek wysypanych z pojemnika.

    Berberyna ‒ czym jest i kiedy się ją stosuje?

    Berberyna jest związkiem pochodzenia roślinnego o bardzo długiej i bogatej tradycji. Jej właściwości były wykorzystywane już 3 tysiące lat temu w chińskiej medycynie ludowej, a także staroindyjskiej sztuce leczenia, jaką jest ajurweda. Szerokie zastosowanie berberyny sprawiło, że trafiła ona pod lupę współczesnych naukowców. Czy berberyna rzeczywiście wykazuje działanie prozdrowotne? Kiedy warto ją stosować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule! 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 20.02.2023
  • Ułożony napis stop z złamanych papierosów.

    Jak rzucić palenie? Sprawdzone sposoby na nikotynizm i kryzysy w całym procesie

    W porównaniu z poprzednimi dekadami, popularność wyrobów tytoniowych drastycznie spadła. Niestety, według badań CBOS z 2019 roku do palenia papierosów wciąż przyznaje się jedna czwarta dorosłych Polaków. Szacuje się, że każdego roku nałóg ten stanowi główną przyczynę śmierci ponad 60 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Właśnie dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy o tym, jak skutecznie rzucić palenie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najlepsze metody walki z nikotynizmem oraz podpowiadamy, jak poradzić sobie ze złym samopoczuciem w trakcie rzucania palenia. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 19.02.2023
  • Młoda kobieta cierpi na silny ból brzucha, siedząc na kanapie w domu.

    Jak i gdzie boli żołądek? Przyczyny, dodatkowe objawy i sposoby łagodzenia bólu brzucha w okolicy żołądka

    Ból jest ważnym objawem świadczącym o występującej chorobie bądź urazie. Nie inaczej jest w przypadku bólu żołądka, który najczęściej jest wynikiem zaburzeń w obrębie tego narządu. Rodzaj i charakter bólu w okolicy żołądka może stanowić ogromną pomoc w diagnostyce rozwijającego się schorzenia. Co może oznaczać ból żołądka? Co pomaga uśmierzyć te nieprzyjemne dolegliwości? Gdzie boli żołądek?

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 26.01.2023
  • Kobieta z urządzeniem do płukania zatok,

    Płukanie zatok w domu ‒ jak oczyścić zatoki?

    Zatoki przynosowe to przestrzenie powietrzne, znajdujące się w kościach twarzoczaszki. Choć pełnią one kilka ważnych funkcji, zwykle kojarzą się nam z dokuczliwymi dolegliwościami. Jedną z najpopularniejszych metod radzenia sobie z podrażnieniem czy infekcją zatok jest ich irygacja, polegająca na przepłukaniu ich wnętrza odpowiednim roztworem. Czy płukanie zatok jest bezpieczne? Jak i czym płukać zatoki? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 20.01.2023
  • Kobieta wciera leczniczy krem ​​​​balsamowy na swoje stopy. Kobieta z dolegliwością ostrogi piętowej.

    Ostroga piętowa pod lupą ‒ objawy, przyczyny i leczenie

    Stopy są często zaniedbywaną częścią ciała, pomimo faktu, że są kluczowe w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz swobodnym poruszaniu się. Konsekwencją wielu lat zaniedbań może być rozwój bolesnych zaburzeń w obrębie tkanek stopy. Jednym z takich schorzeń jest ostroga piętowa, na którą może cierpieć nawet co czwarty Polak. Co warto wiedzieć o tej chorobie? Jak leczyć ostrogę piętową? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym artykule. 

    Zdrowie i uroda Klaudia Kościelecka, 25.01.2023
z 3