Dania dla dzieci

(74) info
Pokaż filtry Filtruj

Dania dla dzieci 

Dzieci szybko rosną, to niezaprzeczalny fakt. Wraz z ich rozwojem należy stopniowo modyfikować ich dietę w kierunku poszerzania smaków oraz konsystencji pokarmów. Pierwszym pokarmem niemowlęcia zazwyczaj jest mleko matki, czasem pokarm modyfikowany. Jednak od około szóstego miesiąca życia malucha warto rozszerzać jego dietę, by zapewnić swojemu dziecku właściwą podaż mikro i makroskładników. Jakie zatem produkty wybrać, by dziecko rozwijało się prawidłowo? 

Przeczytaj: Karmienie piersią 

Dania dla dzieci – jak wygląda żywienie niemowląt? 

Pierwsze miesiące życia dziecka to najistotniejszy czas dla jego rozwoju. Dlatego zalecanym przez specjalistów pokarmem dla noworodków jest mleko matki. Stanowi ono najlepszą i najzdrowszą bazę diety wszystkich maluchów do ukończenia pierwszego roku życia. Karmienie piersią, nawet w czasie rozszerzania diety, powinno odbywać się na żądanie niemowlęcia.  

Wyzwaniem dla młodych rodziców może być wprowadzanie maluchom nowych pokarmów – pochodzenia roślinnego, o konsystencji papki. Początkowo, od 7 do 9 miesiąca, warto podawać maluchom kaszki, kleiki oraz zblendowane lub starte na tarce owoce.  

Następnym krokiem w rozszerzaniu diety malucha dziesięciomiesięcznego jest wprowadzenie posiłków mięsnych, warzywnych oraz mięsno–warzywnych. Takie dania warto dawać dziecku około dwukrotnie na dobę. Można również wprowadzać dziecku produkty zawierające gluten – pieczywo, biszkopty. Wysoka zawartość białka oraz błonnika pokarmowego w posiłkach korzystnie wpływają na wzrost malucha i zapewniają optymalne trawienie składników odżywczych. Do picia można podawać niesłodzone herbatki ziołowe oraz owocowe czy wodę.  

Gdy dziecko zbliża się do pierwszego roczku, jego obiady powinny składać się z dwóch dań o zróżnicowanych składnikach. Dodatkowo można wprowadzać do jego jadłospisu produkty pochodzenia mlecznego – kefir, jogurty i twarożki. 

Sprawdź ofertę: Śliniaki i fartuszki dla dzieci 

Dania dla dzieci – rodzaje 

Popularni producenci oferują szeroki asortyment posiłków dla maluchów. Dania są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku – już od piątego miesiąca życia. Wśród oferowanych produktów dedykowanych niemowlętom znaleźć można posiłki: 

  • bezmięsne – wegetariańskie i wegańskie, 

  • mięsno – warzywne, 

  • rybne, 

  • owocowe oraz warzywne. 

Z reguły pierwszymi „słoiczkami” są te, w których znajdują się jedynie owoce. Tego rodzaju pokarm można podawać dzieciom już od 17 tygodnia życia. Następnie wprowadza się dodatki mięsne, które, dzięki wysokiej zawartości białka, przyczyniają się do zdrowego wzrostu. Dostępność wielu opcji smakowych i składowych produktów pozwala rodzicom na wybranie najbardziej odpowiedniego dania dla malucha. 

Sprawdź ofertę: Naczynia i sztućce dla dzieci 

Wśród dań dla małych dzieci znaleźć można nie tylko gładkie kremy. Producenci oferują również dedykowane niemowlętom zupki warzywne oraz mięsno – warzywne. Rodzice mogą nabyć także dania obiadowe przypominające standardowe posiłki – na przykład warzywa z ryżem dla dzieci, warzywa z mięsem w sosie, a także gotowe potrawki z makaronem. 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij