Butelki i akcesoria dla dzieci

(193) info
Pokaż filtry Filtruj

Butelki i akcesoria dla dzieci

Niezależnie od tego, czy kobieta decyduje się na karmienie mlekiem modyfikowanym, czy pokarmem naturalnym przyszłe mamy powinny zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria do karmienia, takie jak butelka i smoczek. Należy wziąć również pod uwagę fakt, iż dziecko będzie z nich stale korzystać. Dlatego warto wybierać akcesoria najwyższej jakości i zapewniające maksymalne bezpieczeństwo dla zdrowia dziecka.

Jaka butelka dla dzieci?

Butelka do karmienia noworodka powinna być wysokiej jakości, wygodna w użytkowaniu i bezpieczna dla dziecka. Zaleca się wybieranie butelek antykolkowych, które minimalizują powstawanie pęcherzyków powietrza w pokarmie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia kolki, odbijania i gromadzenia gazów. Ważne jest, aby butelki były wykonane z nietoksycznych surowców, pozbawione szkodliwych substancji, takich jak ftalany, BPA, BPS, BPF itp., oraz wyróżniały się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Zaleca się wybieranie certyfikowanych modeli, które są łatwe w napełnianiu i czyszczeniu, a także posiadają czytelną podziałkę, np. co 30 ml, co ułatwia odmierzanie odpowiedniej porcji.

Przeczytaj: Co na kolkę u niemowlaka?

Wyróżnia się butelki szklane oraz plastikowe, jednak z tymi pierwszymi trzeba zachować szczególną ostrożność, aby ich nie potłuc. Z kolei modele plastikowe powinny być wymieniane co 3 miesiące, z racji tego, że są mniej higieniczne od tych szklanych. Jaką zatem butelkę wybrać? Przede wszystkim należy dopasować ją odpowiednio do wieku maluszka.

Butelka dla dzieci z antykolkowym smoczkiem – dlaczego warto?

Wybór odpowiedniego smoczka do butelki dla noworodka jest istotnym krokiem w zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa podczas karmienia. Chociaż na rynku dostępne są różne rodzaje butelek, początkowo większość dzieci najlepiej radzi sobie z butelką antykolkową. Charakteryzują się one specjalną konstrukcją, która zapobiega zachłyśnięciem się pęcherzykami powietrza przez dziecko, a także pomaga uniknąć bolesnych kolek. W przypadku pojawienia się zaparć i wzdęć u malucha warto zastosować specjalne preparaty na problemy z układem pokarmowym u dzieci.

Jaka pojemność butelki dla dzieci?

Należy pamiętać, że butelki powinny rosnąć razem z dzieckiem – im starsze dziecko, tym większą porcję pokarmu będzie chętnie przyjmować. W zależności od potrzeb butelki są dostępne w różnych pojemnościach, najczęściej 125-180 ml, 250-270 ml i 330 ml. Co więcej, do butelek można dobrać smoczki o przepływie odpowiednim do wieku dziecka.

Jak czyścić butelki dla dzieci?

Aby utrzymać butelki dla dzieci w czystości i uniknąć namnażania się w nich bakterii, ważne jest, aby myć je bezpośrednio po zakończonym karmieniu. Do czyszczenia butelek nie powinno się używać silnych detergentów, wystarczy zwykły płyn do naczyń lub specjalny łagodny preparat do mycia butelek i smoczków. Butelki dla niemowląt najlepiej czyścić pod bieżącą ciepłą wodą, a szczotka do smoczków i butelek może pomóc w usuwaniu resztek mleka, zwłaszcza w przypadku butelek antykolkowych. Niektóre butelki dla dzieci nadają się do mycia w zmywarce, ale należy upewnić się, że producent na to pozwala.

Sterylizacja butelek i akcesoriów do karmienia

Sterylizacja akcesoriów do karmienia dziecka jest ważna, ponieważ pozwala na usunięcie bakterii i grzybów z ich powierzchni. Istnieje kilka sposobów, aby przeprowadzić tę czynność. Można wygotować lub wyparzyć butelkę w garnku lub  skorzystać ze sterylizatora do butelek, np. elektrycznego lub parowego. Dostępne są również specjalne podgrzewacze do butelek z funkcją sterylizacji. Do sterylizacji akcesoriów do karmienia niemowlęcia można również użyć tabletek i płynów do dezynfekcji – butelki umieszcza się w garnku lub innym pojemniku z pokrywką, a przedmioty zalewa się odpowiednią ilością płynu lub roztworu powstałego po rozpuszczeniu tabletki. Wówczas należy stosować się do zaleceń producenta preparatu.

Warto również sięgnąć po specjalne akcesoria do butelek, takie jak szczotki, które ułatwiają utrzymanie naczyń w czystości.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij