Smoczki i akcesoria dla dzieci

(210) info
Pokaż filtry Filtruj

Smoczki i akcesoria dla dzieci

Smoczek – ten niepozorny przedmiot, staje się nieodłącznym towarzyszem większości niemowląt już od pierwszych chwil życia. Jest to jeden z pierwszych i najpotrzebniejszych akcesoriów, które maluch otrzymuje zaraz po urodzeniu. Jego rola jest nieoceniona, ponieważ smoczek wykazuje zdumiewająco szybkie działania uspokajające i usypiające malucha. Pomimo wielu kontrowersji i dyskusji na temat smoczka, warto zauważyć, że odpowiednio dobrany smoczek, a także umiejętne korzystanie z niego nie ma negatywnego wpływu na zdrowie brzdąca.

Świeżo upieczeni rodzice powinni także zaopatrzyć się w akcesoria do karmienia.

Smoczek dla dziecka – po co?

Smoczek dla dziecka zaspokaja potrzebę ssania – jedną z najbardziej pierwotnych i naturalnych potrzeb człowieka. Nawet przed narodzeniem, jeszcze w życiu płodowym, pojawia się ten instynktowny odruch. Ssanie odgrywa ważną rolę dla noworodka, umożliwiając mu przetrwanie w nowym środowisku po urodzeniu. Oprócz pozyskiwania pokarmu ssanie ma także inną istotną funkcję – ta prosta czynność ma magiczną moc uspokajania i łagodzenia napięcia emocjonalnego. Potrafi złagodzić ból, przyspieszyć proces zasypiania i daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Sprawdź ofertę: Popularne laktatory

Wybór smoczka dla dziecka

Istnieje wiele modeli smoczków dla dzieci, co może wprowadzać rodziców w pewne zakłopotanie. Przy zakupie warto jednak uwzględnić kilka czynników, takich jak rozmiar smoczka i użyte materiały. Ponadto należy zwrócić uwagę na kształt części przeznaczonej do ssania oraz wygląd tarczy smoczka. To bardzo istotne, ponieważ właściwy wybór smoczka ma wpływ na prawidłowy rozwój zgryzu malucha. Smoczek, dopasowany do anatomicznych warunków dziecka, chroni nie tylko przed ewentualnymi wadami zgryzu, ale również nieprawidłową wymową czy próchnicą zębów.

Aby zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka, warto także zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak szczoteczki do mycia zębów dla malucha.

Rodzaje smoczków – materiał wykonania

Rodzaje smoczków można m.in. podzielić ze względu na materiał wykonania. Wśród popularnych opcji znajdują się smoczki silikonowe i lateksowe. Smoczki wykonane z silikonu cechują się trwałością, łatwością czyszczenia oraz odpornością na uszkodzenia. Są one także hipoalergiczne. Smoczki lateksowe natomiast charakteryzują się miękkością oraz elastycznością, co daje dziecku większy komfort podczas ssania. Jednakże należy pamiętać, że mogą one wywołać reakcje alergiczne u niektórych dzieci. Wybór między smoczkiem silikonowym a lateksowym zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb dziecka, a także zaleceń pediatry.

Sprawdź ofertę: Sterylizatory do butelek

Nieumiejętne korzystanie ze smoczków – konsekwencje

Choć smoczki dla dzieci mają wiele zalet, takich jak uspokojenie malucha, łagodzenie płaczu i chwila oddechu dla rodziców, ważne jest, aby tego typu akcesorium nie podawać maluchowi zbyt często. Nieodpowiednie dobranie czy też nadmierne korzystanie ze smoczka może prowadzić do wad zgryzu i opóźnienia rozwoju mowy pociechy. Trzeba też pamiętać o utrzymaniu go w czystości. Wszystkie przedmioty, które mają kontakt z buzią dziecka, szczególnie smoczek, powinny być regularnie dezynfekowane poprzez wyparzanie lub stosowanie sterylizatora.

W trosce o zdrowie malucha warto także sięgać po akcesoria do pielęgnacji dzieci.

Smoczki dla dzieci – od kiedy do kiedy stosować?

Opinie na temat stosowania smoczków dla dzieci są podzielone. Nie należy jednak dawać smoczka noworodkom przed ukończeniem 1. miesiąca życia, ponieważ może to negatywnie wpływać na proces laktacji. Wykorzystanie smoczka w tym okresie może zmniejszyć zapotrzebowanie dziecka na ssanie piersi, co może prowadzić do osłabienia produkcji pokarmu u matki. Jeżeli chodzi o moment odzwyczajenia dziecka od smoczka, również istnieje wiele różnych opinii. Niektórzy rodzice decydują się na rezygnację ze smoczka po czwartym miesiącu życia dziecka, inni czekają na okres ząbkowania. Są również tacy, którzy pozwalają dzieciom korzystać ze smoczka do ukończenia 1. lub nawet 2. roku życia, co jednak może w przyszłości przynieść negatywne skutki.

Nie można także zapomnieć o zakupie gryzaków dla niemowląt i dzieci, które mają zbawienny wpływ w okresie ząbkowania.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij