Smoczki i akcesoria dla dzieci

(236) info
Pokaż filtry Filtruj

Na sklepowych półkach i stronach aptek internetowych można znaleźć rozmaite smoczki dla dzieci. Różnią się one rozmiarem, kształtem i tworzywem. Mogą mieć dodatkowe atrybuty, takie jak uchwyt, otwory wentylacyjne czy perły sensoryczne, które odzwierciedlają gruczoły wokół piersi matki. 

Sprawdź także: Sterylizatory do butelek

Smoczek dla noworodka – silikonowy czy kauczukowy?

Najlepszy smoczek dla noworodka to przede wszystkim taki, który jest dopasowany rozmiarem do jego wieku, ma atest i nie zawiera BPA. Wybór pozostałych czynników, takich jak kształt, kolor i tworzywo, z którego jest zrobiony, zależy od osobistych preferencji rodzica i dziecka. Smoczki dla dzieci mogą być zbudowane z silikonu lub kauczuku (lateksu). Smoczki silikonowe mają gumkę bez barwy, smaku i koloru. Jest trwała i nie odkształca się w trakcie użytkowania. Tego typu smoczki niemowlęce można znaleźć w aptece, wyszukując produkty marki MAM, Lovi, NUK czy też Canpol np. Canpol Lovi, smoczek uspokajający silikonowy, dynamiczny. Są one bardzo plastyczne i z łatwością imitują pierś, ale szybciej się odkształcają. Tego typu akcesoria produkuje m.in. marka BIBS w ramach linii produktowej BIBS Colour.

Sprawdź także: Pieluchy wielorazowe

Jaki kształt mogą mieć smoczki dla noworodka?

Innym czynnikiem, który warunkuje wybór smoczka dla noworodka lub niemowlaka, jest kształt gumki. W ofercie apteki można znaleźć:

  • smoczek dziecięcy okrągły – przeznaczony głównie dla dzieci karmionych butelką (przykładowy produkt to Canpol Nature, smoczek silikonowy okrągły);
  • smoczek dla niemowląt symetryczny – nie ma różnicy, którą stroną zostanie umieszczony w buzi; jest to smoczek dla dzieci karmionych piersią, np. Avent Ultra Air, symetryczny smoczek-gryzaczek;
  • smoczek anatomiczny (ortodontyczny) – ma kształt naśladujący sutek podczas ssania; uznaje się, że nie powoduje wad zgryzu, jest łagodny dla zębów i dziąseł, np. BIBI Happiness, smoczek uspokajający, ortodontyczny;
  • smoczek dynamiczny – prowokuje naturalny sposób ssania, jest bardzo miękki, imituje pierś podczas karmienia, np. Lovi Botanic Boy, smoczek uspokajający, dynamiczny.

Istotny jest też kształt tarczy, jaki mają smoczki niemowlęce. Powinien być dopasowany tak, żeby nie uciskać nosa dziecka.

Sprawdź także: Mleko modyfikowane

Smoczki dla dzieci – czym jeszcze mogą się między sobą różnić?

Rodzice, którzy stają przed dylematem, jaki smoczek dla noworodka wybrać, powinni zastanowić się również nad dodatkowymi atrybutami, takimi jak uchwyt, wieczko zapobiegające brudzeniu się smoczka czy też liczba otworów wentylacyjnych. Będzie to świetny pomysł na prezent bądź na element wyprawki dla dziecka!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij