Cążki i nożyczki do paznokci dla dzieci

(19) info
Pokaż filtry Filtruj

Nożyczki do paznokci dla niemowląt 

Opieka nad paznokciami u niemowląt może być nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców, którzy martwią się, że mogą skaleczyć swoje maluchy. Warto pamiętać, że paznokcie niemowląt rosną szybko, a ich przycinanie jest szczególnie istotne, przy czym trzeba uniknąć przypadkowego zadrapania oraz krwi podczas niekontrolowanych ruchów noworodków. Z tego względu najlepiej sięgnąć po specjalne akcesoria do pielęgnacji dzieci, takie jak nożyczki o zaokrąglonych końcówkach, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla pociechy.

Nożyczki i cążki dla niemowląt – czym się charakteryzują?

Dla bezpieczeństwa niemowląt zaleca się stosowanie nożyczek o zaokrąglonych końcach do przycinania paznokci. Tego typu sprzęt powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i posiadać ergonomiczną, wyprofilowaną rączkę, zapewniającą komfort i wygodę podczas użytkowania. Mogą one być używane już od pierwszych dni życia dziecka. Za sprawą ich zaokrąglonych końców takie nożyczki są bezpieczne, nawet w przypadku nagłych, niekontrolowanych ruchów dziecka.

Co więcej, do skracania paznokci u małych dzieci można używać również cążek o zaokrąglonych brzegach. Cążki te są łagodne dla delikatnych paznokci malucha, a także mają poręczne uchwyty, które ułatwiają ich trzymanie. Sprzęt tego typu może być stosowane od urodzenia, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację dziecka.

Jakie nożyczki oraz cążki do paznokci dla niemowląt?

Podczas wyboru akcesoriów do pielęgnacji paznokci dla dziecka, zawsze należy zwracać szczególną uwagę na materiał, z jakiego są wykonane nożyczki do paznokci dla dzieci lub cążki dla niemowląt. Najlepszym wyborem będzie tego typu sprzęt wykonany ze stali nierdzewnej odpornej na korozję. Ważny jest również kształt nożyczek lub cążek — najlepszą opcją są odpowiednie wyprofilowanie i zaokrąglone końce, idealnie dopasowujące się do kształtu paznokcia i umożliwiające dokładne przycięcie, eliminując ryzyko wystąpienia zadziorów.

Zapoznaj się również z ofertą grzechotek i gryzaków dla maluchów.

Obcinanie paznokci niemowlętom – kiedy zacząć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zacząć obcinanie paznokci brzdącowi. U noworodków bardzo często dochodzi do zrośnięcia się płytki paznokciowej z opuszkiem palca cieniutką błonką. Po urodzeniu paznokieć jest miękki i bardzo łatwo skaleczyć malucha podczas obcinania. Według specjalistów pierwsze obcinanie paznokci powinno odbyć się po około 2-3 tygodniach od urodzenia, kiedy płytka troszkę stwardnieje.

Przez ten czas oczywiście paznokcie będą rosły, dlatego można wtedy zakładać dziecku tzw. rękawiczki niedrapki na dłonie, by zapobiec ewentualnym zadrapaniom buzi czy głowy. Warto jednak pamiętać, że zakładając dziecku rękawiczki na cały dzień i noc, zwłaszcza latem, sprawia mu to dużą niewygodę. Ponadto maluch zostaje wówczas pozbawiony możliwości ssania palca, co jest naturalnym uspokajaczem. Po urodzeniu najlepiej także poczekać z obcinaniem paznokci, aż do wyjścia ze szpitala, ponieważ nawet najmniejsze skaleczenie niesie ze sobą większe ryzyko infekcji niż w warunkach domowych.

W jaki sposób obcinać paznokcie niemowlętom?

Przed przystąpieniem do przycinania paznokci maluchowi warto stworzyć odpowiednie ku temu warunki. Przede wszystkim należy pamiętać o zapewnieniu dobrego oświetlenia. Aby uniknąć niechcianego skaleczenia, zaleca się obcinanie paznokci dziecku w momencie, gdy jest spokojne, np. podczas snu lub karmienia. Dobrym pomysłem jest również wykonywanie tej czynności zaraz po kąpieli, kiedy płytka staje się bardziej miękka, a tym samym łatwiejsza do skrócenia. Trzeba jednak zachować ostrożność oraz unikać zbyt krótkiego przycięcia paznokci brzdąca. Co więcej, paznokcie na dłoniach powinny być przycinane w kształcie półokręgu, natomiast na stopach w prosty sposób. Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy obcinać skórek ani odrywać paznokci, które się nadłamały.

Po kąpieli warto również zadbać o włosy pociechy – pomoc w tym stanowią szczoteczki i grzebyki do włosów dla dzieci.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij