Peelingi i scruby do twarzy

(103) info
Pokaż filtry Filtruj

Złuszczanie skóry twarzy peelingiem

Codzienna pielęgnacja twarzy składa się z kilku etapów, np. oczyszczania, tonizacji, nawilżania. Peeling do twarzy to dodatkowy zabieg, dzięki któremu dochodzi do usunięcia martwego i zrogowaciałego naskórka. Oprócz tego stosowanie scrubów oraz peelingów przyczynia się do pobudzenia skóry, a także zwiększenia wchłaniania przez nią substancji odżywczych. W efekcie cera staje się bardziej promienna, jędrna, gładka i nawilżona – by to osiągnąć, należy jednak dobrze dobrać kosmetyk do rodzaju skóry. W jaki sposób?

Rodzaje peelingów do twarzy

Można wyróżnić kilka rodzajów peelingu do twarzy ze względu na skład oraz mechanizm działania:

  • Peeling mechaniczny – dzieli się na gruboziarnisty i drobnoziarnisty w zależności od wielkości zawartych w swoim składzie drobinek (np. cukier, czy rozdrobnione pestki owoców). Pozwalają one na starcie martwego naskórka.
  • Peeling enzymatyczny – obecne w nim enzymy pochodzące w głównej mierze z roślin prowadzą do rozpuszczenia martwych komórek naskórka. Dzięki delikatnej formule mogą go używać zarówno osoby o cerze wrażliwej, jak i mieszanej.
  • Maska typu peel-off – maseczka o właściwościach złuszczających, w której składzie znaleźć można polimery warunkujące łatwość jej zdejmowania. Maseczki do twarzy tego typu zawierają także komponenty oczyszczające i pozytywnie wpływające na poziom nawilżenia skóry.

Po co peeling do twarzy?

Peelingi i scruby do twarzy mają na celu szybkie oraz skuteczne usunięcie martwego naskórka czy zanieczyszczeń. Skóra niestety nie zawsze jest w stanie samodzielnie się z nich oczyścić. Ponadto codziennie ma ona styczność z zanieczyszczeniami, co przyczynia się do powstania mieszanki sebum, złuszczonego naskórka i innych niechcianych substancji. To z kolei prowadzi do zatykania się porów, czego efektem są wypryski i inne niedoskonałości na twarzy. Systematyczne używanie peelingu do twarzy zapobiega:

  • szarzeniu się cery;
  • nieestetycznemu błyszczeniu się skóry;
  • uczuciu ściągnięcia, szorstkości.

Jak wybrać peeling do twarzy?

Wybór peelingu do twarzy zależy przede wszystkim od typu cery, do której ma być przeznaczony. Nie można zapominać, że osoby o cerze wrażliwej, atopowej czy naczynkowej nie powinny stosować peelingów mechanicznych. W takiej sytuacji dobrym wyborem jest peeling enzymatyczny bądź delikatny żel o właściwościach złuszczających. Ponadto w składzie peelingu najlepiej szukać kwasu hialuronowego i witaminy E, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry.

Jak często wykonywać peeling twarzy?

Nie zaleca się codziennego stosowania peelingu. Najlepiej po produkty tego typu sięgać raz w tygodniu. Częstsze złuszczanie naskórka może negatywnie wpłynąć na kondycję skóry, np. poprzez powstawanie podrażnień. Oczywiście częstotliwość używania scrubów i peelingów do twarzy zależy również od indywidualnych uwarunkowań. Typ cery ma tutaj ogromne znaczenie – dla osób o skórze wrażliwej czy naczynkowej wystarczy peeling raz w tygodniu. W przypadku cery mieszanej lub tłustej można pomyśleć o zwiększeniu częstotliwości przeprowadzenia tego etapu pielęgnacyjnego. Przy stosowaniu peelingu do twarzy warto także pamiętać o wykonywaniu masażu, co korzystnie wpływa na poprawę jędrności oraz owalu twarzy.

Co po peelingu?

Po wykonaniu peelingu zaleca się nałożenie kremu do twarzy. Dzięki temu dochodzi do zminimalizowania ewentualnych efektów pozabiegowych, np. swędzenia skóry. Ponadto zastosowanie kremu przyczynia się do zmiękczenia naskórka, a także regeneracji skóry. Należy zdawać sobie sprawę, iż nowo powstała tkanka jest bezbronna aż do momentu wykształcenia warstwy ochronnej. To właśnie kremy stanowią pomoc w odbudowie płaszcza hydrolipidowego. Najlepiej sięgać po preparaty o właściwościach nawilżających i łagodzących podrażnienia.

 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij