Zdrowie

(7012)

Witaminy i minerały

Witaminy i minerały powinny być elementem składowym codziennej suplementacji, gdyż biorą udział w przemianach energetycznych, procesach regeneracji i wzrostu, wchodzą w skład enzymów, a także współuczestniczą w syntezie hormonów, krwinek oraz przeciwciał. Ich niedobory powodują zakłócenia pracy organizmu i dolegliwości o różnym charakterze. W zależności od tego, którego elementu brakuje, obserwuje się różne objawy. 

Witamina K (w tym K2) odgrywa szczególną rolę w utrzymaniu zdrowych kości, przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi, a także zapobiega zwapnieniu płytek miażdżycowych i rozwojowi chorób układu krążenia. Jej nieprawidłowy poziom nie tylko sprzyja zaburzeniom na tle sercowo–naczyniowym, ale także utrudnia gojenie się ran. 

Witamina D zapobiega krzywicy, osteoporozie, wadom postawy, bólom mięśni i problemom z zębami. Szczególnie ważne w codziennym funkcjonowaniu są natomiast witaminy z grupy B, które można przyjmować w formie zbilansowanego preparatu, dostępnego w kategorii witamina B complex. Jego składowe to m.in. witamina B6, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia czy witamina B12. Poza tym wpływają one na jakość snu i koncentracji, a ich braki stanowią przyczynę spadku masy ciała, a nawet wady cewy nerwowej u nienarodzonego dziecka ciężarnej kobiety. 

Witaminy należy suplementować zawsze zgodnie z zaleceniami specjalisty. Wyroby medyczne dostępne w ofercie mają formę m.in. kapsułek, kropli czy tabletek do rozpuszczania.

Elektrolity

Elektrolity to produkty zawierające pierwiastki naturalnie występujących w krwi, osoczu i płynach tkankowych, które pełnią funkcje przede wszystkim w przekazywaniu informacji na drodze międzykomórkowej. Warto dbać o właściwy poziom takich minerałów jak: magnez, wapń, potas, które korzystnie wpływają na pracę całego organizmu. Preparaty zawierające witaminy i minerały w formie elektrolitów dostępne są w formie proszku do rozpuszczania w wodzie lub tabletek. 

Wśród dostępnych suplementów można znaleźć również cynk, który, mimo że występuje w śladowych ilościach, stanowi o właściwej pracy trzustki, grasicy i prostaty, uczestniczy w przemianach metabolicznych, wzmacnia odporność oraz włosy i paznokcie, a także reguluje stężenie witaminy A. Równie cenny jest chrom, który reguluje stężenie glukozy we krwi, przyczyniając się do redukcji poziomu cholesterolu LDL, zmniejsza ryzyko pojawienia się zmian miażdżycowych, spowalnia procesy związane z obniżeniem gęstości i wytrzymałości kości oraz przyczynia się do wzrostu wydolności oddechowej.

Suplementy diety i odżywki

W procesie zdrowego odżywiania i dbałości o prawidłowe funkcjonowanie organizmów ważne są również właściwie dobrane suplementy diety i odżywki. Odpowiednie składniki odżywcze są niezbędne do sprawnego funkcjonowania organizmu. Suplementy zawierają nie tylko witaminy i minerały, które działają leczniczo, ale często wzbogacane są o wyciągi roślinne. W ofercie dostępne są zarówno suplementy na odchudzanie - wspomagające redukcję masy ciała, ale też suplementy dla dzieci jak i dla seniorów - przydatne zwłaszcza przy zdiagnozowanych niedoborach. Osobną kategorię stanowią też suplementy dla sportowców, które są niezastąpionym wsparciem dla organizmu, który jest poddawany intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij