Dla mam i kobiet w ciąży

(358)
Pokaż filtry Filtruj

Profilaktyka w ciąży

Dbałość o stan zdrowia w czasie ciąży to priorytet, jeśli chodzi o zdrowie mamy, jak i dziecka. Z tego powodu na czas 9 miesięcy wdraża się odpowiednią profilaktykę, aby nie doszło do żadnych zakłóceń w przebiegu ciąży. Jest ona szczególnie ważna w początkowych tygodniach tego okresu, ponieważ dochodzi wtedy do rozwoju cewy nerwowej oraz ukształtowania się poszczególnych narządów malca. Przyszła mama powinna udać się do apteki celem zakupu odpowiednich leków i suplementów diety.

Najważniejszy w profilaktyce w ciąży jest kwas foliowy. To związek dbający o właściwy rozwój układu nerwowego u dziecka. Mimo że jest dostarczany wraz z pożywieniem, to jego dawka może okazać się niewystarczająca do pokrycia dziennego zapotrzebowania. Stąd też konieczność dodatkowej suplementacji. Inny leki bez recepty, który przydają się w ciąży to żelazo i magnez. Pierwszy zapobiega anemii drugi zaś niepotrzebnym skurczom. W dziale profilaktyki ciąży znajdują się także kompleksy witaminowe, których skład jest przygotowany pod ciężarnych oraz mamy karmiące piersią. Dostępne są również inne preparaty np. Żele do nawilżenia miejsc intymnych, maści łagodzące egzemę czy też krople do oczu i nosa. 

Akcesoria i inne leki bez recepty

Nieco inny asortyment ma dział akcesoria ciążowe. Możemy w nim nabyć osłonki na piersi, poduszki do karmienia, podkłady higieniczne oraz majtki poporodowe. To tutaj powinniśmy szukać wkładek laktacyjnych, o ile takie są nam niezbędne. 

Do leków wspomagających płodność u kobiet zalicza się głównie makro i mikroelementy. Tego rodzaju właściwościami dysponuje np. cynk. Kobieta, która chce pomóc sobie w zajściu w ciąże, może stosować także ekstrakt z owoców granatu lub palmy sabałowej. Suplementami i lekami można wspomagać się nawet w ciąży. Dział leki bez recepty oferuje preparaty na zgagę, tabletki drożdżowe oraz maści na żylaki.

Laktatory

Przyszłe mamy, które mają utrudnione karmienie piersią, mogą się zaopatrzyć w laktator. Do wyboru są:

  • Laktatory manualne – składają się one z pojemnika na mleko i pompki, którą trzeba naciskać ręcznie. Choć są lekkie i poręczne, ściąganie nimi mleka może trwać długo i kojarzyć się kobiecie z dyskomfortem.

  • Laktatory elektryczne – posiadają silniczek, który umożliwia szybkie odciąganie pokarmu. Ich wygląd nie różni się zbytnio od laktatora ręcznego.
     

Wybór konkretnego modelu to indywidualna decyzja kobiety karmiącej. Ma być on przede wszystkim wygodny w użytkowaniu.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Bardzo ciekawym działem aptecznym jest dział kosmetyków dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy dostaną tu szereg produktów, dzięki którym okres 9 miesięcy będzie czystą przyjemnością. W aptece mogą kupić preparaty na blizny i rozstępy, aromatyczne olejki do ciała o podobnym działaniu, a nawet produkty do pielęgnacji brodawek. 


Spory wybór kosmetyków jest także wśród preparatów do pielęgnacji twarzy. Można kupić maski, żele do mycia twarzy oraz masła do ciała. Kosmetyki dla ciężarnych są bezpieczne dla matki i dziecka, nie zawierają niepotrzebnych konserwantów i sztucznych barwników. Ich składniki to na ogół surowce roślinne. W dziale kosmetyków znajdziemy też gotowe zestawy preparatów dla kobiet w ciąży. Nie są to kosmetyki, lecz komplety witamin, które pomogą skórze od wewnątrz.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij