Kosmetyki dla kobiet w ciąży

(133) info
Pokaż filtry Filtruj

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Przyszłe mamy powinny w odpowiedni sposób zadbać o pielęgnację skóry całego ciała w wyjątkowym okresie, jakim jest ciąża. Na skutek zmian hormonalnych w organizmie kobiety dochodzi również do utraty elastyczności i rozciągania się skóry. Warto wówczas sięgnąć po specjalne kosmetyki ograniczające powstawanie rozstępów i innych niedoskonałości, które nasilają się w ciąży. Należy jednak dokonywać świadomych wyborów i zwracać uwagę na skład preparatów, aby był bezpieczny dla matki i dziecka. Jak zatem dobierać kosmetyki w ciąży?

Kosmetyki dla kobiet w ciąży — jakich składników unikać?

Kobiety w ciąży powinny unikać takich składników jak:

 • retinol i retinoidy będące pochodnymi witaminy A,
 • olejki eteryczne z lawendy, tymianku, melisy, jałowca, jaśminu,
 • kofeina,
 • triclosan,
 • parabeny,
 • formaldehydy,
 • kwas salicylowy,
 • kwasy AHA.

Warto zwracać uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach, które mogą świadczyć o tym, że preparaty nie nadają się dla kobiet w ciąży, np.:

 • PEG,
 • DEP,
 • DEPH,
 • DEHA,
 • BHA,
 • BBP,
 • BHT.

Co najważniejsze, przyszłe mamy powinny zachować ostrożność w dobieraniu produktów do pielęgnacji ciała szczególnie w trakcie pierwszego trymestru. Dlaczego? To właśnie w tym okresie dochodzi do wykształcenia się wielu ważnych narządów dziecka. Wówczas nawet niewielkie ilości szkodliwych substancji mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Pielęgnacja skóry całego ciała w czasie ciąży

Pielęgnacja skóry całego ciała jest niezwykle ważna zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Wskutek zmian hormonalnych dochodzi do szeregu zmian w całym organizmie kobiety. Skóra nie tylko ulega rozciągnięciu, ale także pojawiają się na niej rozszerzone naczynia i przebarwienia. Ponadto staje się ona mniej elastyczna, co jest również efektem przybierania na wadze.

W ograniczeniu powstawania niechcianych zmian pomoc stanowią specjalne kosmetyki. Ich regularne stosowanie pozwala na lepsze poradzenie sobie skóry z czekającymi ją zmianami po porodzie. Najlepiej wybierać preparaty o właściwościach ujędrniających, nawilżających oraz odżywiających. Kremy do twarzy czy balsamy dla kobiet w ciąży powinny zawierać witaminę C, witaminę E i humektanty. Dodatkowo nie można zapominać o regularnej aktywności fizycznej i delikatnych masażach, co wzmocni korzystny efekt działania kosmetyków.

W trakcie ciąży należy też pamiętać o pielęgnacji twarzy. To właśnie na niej widać oznaki zmęczenia, np. w postaci ciemnych obwódek i sińców pod oczami.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży na rozstępy

W trakcie ciąży znacznemu rozciągnięciu ulega skóra na brzuchu, co prowadzi do pojawienia się rozstępów. Powstają one również na pośladkach i biuście. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż występowanie tego typu zmian ma istotny związek z uwarunkowaniami genetycznymi. Z tego względu stosowanie specjalnych kremów czy olejków dla kobiet w ciąży nie gwarantuje zniknięcia rozstępów w 100%, ale stanowi pomoc w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia i poprawy elastyczności skóry.

Kosmetyki pielęgnacyjne do biustu

Myśląc o pielęgnacji całego ciała podczas ciąży, należy również pamiętać o biuście. Każda przyszła mama powinna stosować kosmetyki o silnych właściwościach nawilżających, natłuszczających i zmiękczających skórę piersi. W składzie tego typu preparatów warto szukać składników o delikatnym działaniu. Ponadto dobrze, gdy kosmetyki do pielęgnacji biustu zawierają substancje przyczyniające się do ujędrnienia piersi, np. elastyna lub kolagen.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży na przebarwienia

Ciężarne kobiety nie mogą zapominać o stosowaniu kosmetyków z filtrem UV o możliwie jak najwyższym współczynniku SPF. Dlaczego? Za sprawą wyższego poziomu estrogenu w organizmie zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień. Z tego względu zaleca się używanie kremu z filtrem nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Najlepiej wybierać preparaty o najdelikatniejszej formule.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij