Lubrykanty

(23)
Pokaż filtry Filtruj
z 2

Podstawowe działanie lubrykantów

Lubrykanty umożliwiają nawilżenie okolic stref intymnych, co może znacznie poprawić jakość stosunku. Ścianki niezbyt nawilżonej pochwy mogą ulegać uszkodzeniom, co z kolei nieraz prowadzi do różnego rodzaju infekcji. Leczenie zakażeń pochwy trwa tygodniami i powoduje dodatkowe objawy bólowe.

Żel intymny nawilżający dostarcza przyjemności obojgu partnerom. To nie jedyne właściwości tego typu preparatów. Przykładowo Intimel, żel intymny, nawilżający, 30 g można stosować także jako wspomaganie leczenia chorób przebiegających z towarzyszącą suchością błon śluzowych, w czasie używania tamponów higienicznych i globulek czy w trakcie badań ginekologicznych. Podczas stosunku płciowego może być stosowany razem z prezerwatywą. 

Dlaczego pochwa może nie być dostatecznie nawilżona?

Należy pamiętać, że niedostateczne nawilżenie pochwy może być zarówno objawem, jak i przyczyną chorób i dyskomfortu. Mowa tu o różnego rodzaju infekcjach oraz zaburzeniach hormonalnych. W tym przypadku lubrykant może złagodzić objawy, ale jeśli te nie ustępują lub nasilają się, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. 

Za suchość pochwy winę może ponosić nasz codzienny styl życia. Chodzi tutaj między innymi o zbyt duży poziom stresu, zmęczenie czy nawet źle dobraną bieliznę. Warto przykładać do tego wagę i nasze użytkowanie lubrykantu uzupełnić o dobre nawyki dnia codziennego.

Na poziom nawilżenia pochwy wpływać mogą również niektóre leki. Przede wszystkim chodzi tu o leki antydepresyjne oraz tabletki antykoncepcyjne (doustne).

Lubrykanty dla urozmaicenia stosunku

Lubrykanty o różnych smakach i zapachach (np. w formie żelu, jak Unimil Intensywne Doznania, żel do masażu i nawilżający żel intymny, 200 ml) szczególnie przypadną do gustu parom, które mają ochotę trochę poeksperymentować. Ciekawe kompozycje mocno pachnących składników sprawiają, że stosunek stanie się jeszcze bardziej intensywnym przeżyciem dla obojga partnerów. Duży wybór rodzajów lubrykantów sprawia, że każdy może pośród nich znaleźć coś dla siebie. Truskawka (Unimil Soczysta Truskawka, żel do masażu 2 w 1, 200 ml), wiśnia (Durex Wiśniowy, żel intymny przyjemnie owocowy, 50 ml) i kwiat Ylang Ylang (Durex 2w1, żel intymny i do masażu z kwiatem Ylang Ylang, 200 ml) to tylko niektóre zapachy i smaki lubrykantów dostępnych w ofercie aptek.

Wybór lubrykantu w zależności od jego składu

Lubrykanty mogą być stworzone na bazie wody, silikonu lub oleju. Każdy z tych składników nadaje żelowi nieco innych właściwości. Lubrykanty na bazie wody są grupą najczęściej rekomendowaną przez ginekologów. Ich skład zwykle w niewielkim stopniu wpływa na florę bakteryjną pochwy i często nie odbiega mocno od składu żeli do higieny intymnej dla kobiet.

Z kolei lubrykanty z silikonem zmniejszają tarcie oraz są znacznie trwalsze od wodnych. Warto jednak pamiętać, że żele silikonowe są zdecydowanie trudniejsze do zmycia z okolic stref intymnych, do tego są lepkie, a kleista konsystencja nie będzie każdemu odpowiadać.

Jeśli decydujemy się na lubrykanty na bazie oleju, trzeba mieć na uwadze, że ich konsystencja może doprowadzić do uszkodzenia prezerwatywy w trakcie stosunku. W przypadku stosowania olejków do okolic intymnych, to najlepiej jeśli będą one składnikiem płynów do higieny intymnej, np. Alexis Viva, płyn do higieny intymnej z olejkiem z drzewa herbacianego.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij