Zdrowie intymne

(37) info
Pokaż filtry Filtruj

Zdrowie intymne 

Infekcje intymne należą do jednych z najczęstszych schorzeń dotyczących kobiet. Wiele z nich zgłasza w trakcie wizyty u ginekologa typowe objawy dla infekcji intymnej, np. ból, świąd, upławy, pieczenie w obrębie pochwy. Należy pamiętać, że dolegliwości te mają charakter nawracający, przez co stają się trudne do wyeliminowania. W przypadku wystąpienia charakterystycznych symptomów infekcji intymnej warto sięgnąć po odpowiednie środki wspomagające wyleczenie choroby. Mogą to być globulki dopochwowe, lubrykanty lub probiotyki w zależności od rodzaju schorzenia. 

Jakie są rodzaje infekcji intymnych? 

W ginekologii można wyróżnić kilka rodzajów infekcji intymnych, takich jak: 

  • Infekcje grzybicze – inaczej drożdżyce lub kandydozy, czyli choroby wywołane głównie przez drożdżaki z gatunku Candida albicans. Do zarażenia dochodzi najczęściej wskutek korzystania z publicznej toalety lub sauny, czy wizyty na basenie.

  • Infekcje bakteryjne – waginoza bakteryjna, czyli grupa chorób, które związane są ze zwiększaniem liczebności drobnoustrojów chorobotwórczych, co przyczynia się do zaburzenia równowagi pH. Najczęstszą infekcją bakteryjną u kobiet jest chlamydioza.

  • Infekcje wirusowe – przede wszystkim opryszczka narządów płciowych (HSV), która przenoszona jest drogą płciową. Do zakażenia dochodzi m.in. w trakcie kontaktu seksualnego z osobą chorą. Ochronę przed infekcją stanowią prezerwatywy.

  • Infekcje pasożytnicze – do najczęściej występujących zalicza się rzęsistkowicę wywoływaną przez rzęsistka pochwowego. Do zarażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczeń.  

Globulki na zapalenie pochwy 

Globulki dopochwowe są niezwykle efektywnym środkiem w przywróceniu równowagi mikroflory bakteryjnej oraz właściwego pH pochwy.

Jak stosować globulki dopochwowe? Należy wsunąć je dość głęboko, zatem najlepiej przyjąć wówczas pozycję leżącą. Globulki wykazują działanie regeneracyjne i lecznicze, a ich aplikację zaleca się wykonywać wieczorem, zachowując przy tym odpowiednią higienę – dokładne umycie okolic intymnych, a także dłoni.  

Jeżeli szukasz odpowiedniej metody antykoncepcyjnej, zastanów się nad wkładkami antykoncepcyjnymi

Preparaty na suchość pochwy 

Suchość pochwy sprawia, że kobieta czuje duży dyskomfort w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Schorzenie to można poznać po takich objawach jak: pieczenie, odczuwalny ucisk na podbrzusze,  zaczerwienienia, świąd, upławy.  

Lubrykanty na suchość pochwy nie zawierają hormonów. Ich skład i działanie są podobne do właściwości globulek dopochwowych – także można w nich znaleźć kwas hialuronowy, który nawilża ściany pochwy oraz kwas mlekowy regulujący pH błony śluzowej. Dostępnych jest kilka rodzajów żeli i kremów intymnych. Najbezpieczniejszym wyborem są lubrykanty na bazie wody, które nie zawierają substancji drażniących, ale mogą one nie wystarczyć w przypadku leczenia suchości pochwy. 

Probiotyki intymne 

Probiotyki to nic innego jak mikroorganizmy wykazujące pozytywny wpływ na organizm, jeśli są stosowane w odpowiednich ilościach. Do tego rodzaju drobnoustrojów zalicza się przede wszystkim bakterie kwasu mlekowego. Używanie probiotyków intymnych stanowi pomoc w odbudowaniu prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Wszystko za sprawą bakterii Lactobacillus, które ceni się ze względu na: produkcję kwasu mlekowego przyczyniającego się do zakwaszenia środowiska pochwy (stworzenia właściwych warunków w pochwie), ograniczanie rozwoju drożdżaków, wzmacnianie odporności błon śluzowych, wpływ na minimalizowanie adhezji chorobotwórczych drobnoustrojów do nabłonka pochwy. 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij