Glutamina

(24) info
Pokaż filtry Filtruj

Glutamina w aptece

Glutamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W aptece ten suplement dostępny jest bez recepty, a wybór konkretnego produktu podyktowany jest indywidualnymi preferencjami. Glutaminę można nabyć w kilku postaciach: kapsułek oraz bardzo wydajnego proszku. Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę większe opakowania, które starczą na dłużej. 

Dobrym rozwiązaniem jest aminokwas w proszku. Duże opakowanie to większa ekonomia użytkowania i dostępność kilku wariantów smakowych. Dzięki temu można wybrać taki, który w pełni odpowiada naszym preferencjom. Dużą popularnością cieszy się smak cytrynowy, np. Active Life Energy Glutamine. Do wyboru jest też neutralny lub grejpfrutowy.

Propozycją dla osób zabieganych są z kolei kapsułki, takie jak Swanson L-glutamina lub Solgar L-glutamina. Chwali się je ze względu na komfort użytkowania i brak konieczności rozpuszczania przez zażyciem. Kapsułki są dawkowane nieco inaczej, niż proszek, dlatego koniecznie trzeba zajrzeć do ulotki i stosować się do zaleceń producenta.

Ważne - glutaminę można stosować nie tylko przy aktywności fizycznej. Wpływa ona również na zdrowie jelit, a co za tym idzie, zapewnia lepsze wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. L-glutamina, która jest składnikiem suplementów, zwiększa produkcję glikogenu w wątrobie i wspiera wytwarzanie glutationu, co umożliwia zachowanie homeostazy organizmu.

Zasada działania i dawkowanie glutaminy

Stosowanie glutaminy dość szybko daje widoczne efekty. Odpowiednie dawkowanie wpływa na wydolność oraz wytrzymałość organizmu podczas okresu okołotreningowego i nie tylko. Aminokwas dostępny jest również w produktach wieloskładnikowych, jak Allnutrition BCAA Max Support lub Olimp Iso Plus.

Dawkowanie glutaminy jest uzależnione od wybranego suplementu oraz indywidualnych cech organizmu. Ważne, aby nie zażywać  jej więcej niż 40 gramów substancji na dobę, gdyż mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne. Warto pamiętać, że glutamina wchłania się bardzo szybko, ale jej poziom równie szybko spada. Dawką optymalną aminokwasu jest zatem 4-5 gramów kilka razy na dobę. W ten sposób nie dopuścimy do spadku i cały czas będziemy odczuwać korzyści ze stosowania suplementu.

W dziale z glutaminą nie brakuje też produktów dla osób, które mają większe zapotrzebowania na ten aminokwas. Poleca się je szczególnie ludziom po oparzeniach, będącym w stresie metabolicznym, czy też po urazach. Przykładem takiego suplementu jest np. Resource Glutamin. W preparacie zawarto więcej składników aktywnych, dzięki czemu nie tylko dostarczamy aminokwas, ale i szereg innych związków. Pamiętajmy jednak, że suplementy diety nie zastępują w pełni zbilansowanych posiłków.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij