Witaminy i minerały

(2259) info
Pokaż filtry Filtruj

Witaminy i minerały – asortyment

W dziale witamin i minerałów dostępnych jest wiele środków wzmacniających i pozytywnie oddziałujących na organizm. Można znaleźć także suplementy złożone, stosowane również jako profilaktyka niedoborów. Warto zwrócić uwagę na koenzym Q10, który jest związkiem naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm do około 30 roku życia. Dość szybko może więc dojść do jego niedoboru, co objawia się m.in. chronicznym zmęczeniem. Sprzyja temu współczesny tryb życia, w tym stres, brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Mając to na uwadze, warto zastosować dodatkową suplementację, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. 

Dział witamin i minerałów to także gotowe kompleksy wspomagające ogólną kondycję organizmu. Jeśli nie chcemy stosować tabletek, możemy zdecydować się np. na toniki wzmacniające. W tej kategorii można znaleźć też gotowe preparaty multiwitaminowe, których skład uwzględnia dzienne zapotrzebowanie człowieka. Warto zwrócić uwagę, że tego typu środki mogą być podzielone na preparaty dla mężczyzn i kobiet, uwzględniając specyficzne potrzeby danego organizmu. Mimo że nie są to leki na receptę, należy przestrzegać zaleceń producenta, jeśli chodzi o dawkowanie.

Witaminy i preparaty multiwitaminowe

Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Ich niedobory zakłócają jego prawidłowe funkcjonowanie i skutkują szeregiem problemów zdrowotnych. Witaminy trzeba jednak suplementować z umiarem i zgodnie z zaleceniami zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce.

Warto zwrócić uwagę na.:

  • witaminę A, która wspiera wzrok,

  • witaminę E, która zapewnia dobrą kondycję skórze,

  • witaminę C, stymulującą układ odpornościowy i będącą znakomitym antyoksydantem,

  • witaminę D, zalecaną szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz wspomagającą układ kostny,

  • witaminę K, gwarantującą prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego,

  • witaminę B12, która wpływa korzystnie na układ nerwowy,

  • inne witaminy z grupy B, które zapewniają należyte funkcjonowanie układu pokarmowego, a także poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci (m.in. witamina B7 – dostępna w preparatach typu Biotyna lub Biotebal).

Jeśli nie chcemy przyjmować zbyt dużo tabletek, można zdecydować się na wspomniane gotowe preparaty multiwitaminowe.

Preparaty z żeń-szeniem, koenzymem Q10 i inne wzmacniające środki

W dziale witaminowo-mineralnym dostępne są m.in. preparaty z żeń-szeniem, który działa pobudzająco i jest pomocny przy problemach z koncentracją, a także wspomniany już koenzym Q10 - ceniony również w terapiach wielu poważnych schorzeń, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego. 

Osobną kategorię produktów aptecznych stanowią minerały oraz elektrolity. Te pierwsze zapewniają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dlatego nigdy nie powinno się pomijać ich w diecie. Z kolei w okresie letnim,  zwłaszcza osoby aktywne fizyczne i starsze, powinny zwrócić uwagę na elektrolity. Właściwe nawodnienie ważne jest także w przebiegu infekcji czy zatruć pokarmowych, również u najmłodszych.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij