Dla diabetyków

(144) info
Pokaż filtry Filtruj

Dla diabetyków

Cukrzyca to szerokie pojęcie obejmujące zaburzenia metaboliczne skutkujące nieprawidłowościami w gospodarce cukrowej organizmu. Choroba tego rodzaju dotyka osób w każdym wieku – zarówno małych dzieci, osób dorosłych, jak i starszych, a nawet kobiet ciężarnych. Dotyczy nawet jednego procenta populacji, a najczęściej diagnozowana jest w krajach wysokorozwiniętych. Wyróżnia się kilka głównych typów cukrzycy

  • cukrzyca typu 1 – będąca dolegliwością indukowaną autoagresywnym działaniem organizmu, przez które zniszczeniu ulegają komórki trzustki, a efektem jest niewystarczająca czynność wydzielnicza i niedobór insuliny; 

  • cukrzyca typu 2 – pojawia się wskutek obniżenia wrażliwości komórek organizmu na działanie insuliny, czego efektem jest postępujące zaburzenie wytwarzania hormonu. Powstaje w efekcie złych nawyków żywieniowych, siedzącego trybu życia oraz otyłości; 

  • cukrzyca polekowa – pojawiająca się w wyniku innych chorób metabolicznych i infekcji wirusowych; 

  • cukrzyca ciężarnych – dolegliwość pojawiająca się u kobiet spodziewających się narodzin dziecka, najczęściej mijająca tuż po porodzie i związana z nasilonym obciążeniem organizmu przy rozwoju płodu. 

Niezbędne dla chorych na cukrzycę są glukometry i akcesoria dla diabetyków

Dla diabetyków – preparaty bez cukru

Preparaty bez cukru to szeroka kategoria, w której znaleźć można: 

  • suplementy diety, 

  • witaminy, 

  • leki bez recepty. 

Ich najważniejszą cechą, tak istotną dla wszystkich diabetyków, jest niska zawartość węglowodanów. Nawet w przypadku takich lekarstw jak pastylki na gardło oraz syropy łagodzące kaszel można znaleźć bezpieczniejsze odpowiedniki. Sprawia to, że preparaty z tej grupy mogą być bez obaw używane podczas przechodzenia zaburzeń metabolicznych o charakterze cukrzycy, ale także mogą sięgać po nie wszyscy ci, którzy z różnych powodów eliminują cukier z diety.  

Leki bez recepty i witaminy dla diabetyków

Cukrzyca, podobnie jak inne choroby metaboliczne powoduje powikłania. Najczęściej pojawiają się przy niewłaściwym przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia, niekontrolowaniu poziomu glukozy we krwi i zaniechaniu leczenia farmakologicznego. Niewłaściwie leczona cukrzyca skutkować może również uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego, nerek oraz oczu. By zapobiegać części z wymienionych powikłań cukrzycy, warto zadbać o właściwe stężenia jonów mineralnych i odpowiednią podaż witamin dla diabetyków w przebiegu choroby. Ponadto warto sięgać po leki i suplementy regulujące cukier. Czasami cukrzycy zmagają się z objawem wyjątkowo niskiego stężenia glukozy – hipoglikemią. Jest to również sytuacja zagrażająca, ale łatwo może być złagodzona przez spożycie produktu bogatego w węglowodany proste. 

Dla diabetyków – metody leczenia cukrzycy

Sposób farmakoterapii cukrzycy zależny jest zawsze od rodzaju choroby i jego nasilenia, a o metodzie leczenia decyduje lekarz specjalista diabetologii. Najczęściej stosowanymi preparatami są metformina i insulina, do której potrzebne są specjalne strzykawki insulinowe, jednak dla kontroli objawów bardzo ważne jest zachowanie zasad zdrowego żywienia oraz regularna aktywność fizyczna. 

W przypadku wystąpienia hipoglikemii, czyli zagrażającemu zdrowiu stanu wyjątkowo niskiego stężenia glukozy we krwi, warto spożyć produkt zawierający dużą ilość glukozy. Na takie przypadki producenci wyrobów farmakologicznych przygotowali leki bez recepty dla diabetyków, np. proszki i pastylki zawierające glukozę, które pozwalają szybko i skutecznie podnieść stężenie cukru.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij