Leki bez recepty na przeziębienie i grypę

(73) info
Pokaż filtry Filtruj

Na przeziębienie i grypę

Choć sezon grypy i przeziębienia przypada na czas jesienno–zimowy, to przez cały rok warto posiadać w domowej apteczce specyfiki pozwalające uśmierzyć objawy infekcji. Pozwoli to szybko zareagować na pierwsze przejawy i zapobiec rozwojowi choroby. Producenci oferują preparaty jedno– i wieloskładnikowe, zorientowane na leczenie różnych objawów. Ponadto oferowane produkty dedykowane są różnym grupom wiekowym i łagodzą różne rodzaje objawów infekcji – zarówno kaszel, różnego rodzaju bóle, chrypę i podrażnienie gardła, jak i katar czy gorączkę

Przeziębienie i grypa – czym są?

Powszechne choroby, przeziębienie i grypa, to dolegliwości o podłożu wirusowym – nie pomogą na nie żadne antybiotyki, o ile nie dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. To wyjątkowo częste infekcje dotykające zarówno dorosłych, jak i dzieci, a narażeni są na nie wszyscy ci, którzy spotykają się z innymi ludźmi. 

Warto znać objawy obydwu schorzeń na tyle, by nie mylić ich ze sobą. Przeziębienie na ogół ma lżejszy przebieg niż grypa, która, oprócz dodatkowych objawów, daje ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych. Przeziębienie zazwyczaj przebiega z katarem, lekką gorączką, kaszlem, uczuciem osłabienia. W grypie natomiast charakterystyczna jest gorączka – często wysoka oraz bóle kostno–mięśniowe, szczególnie nasilone w obrębie kończyn dolnych. Chorzy na grypę niejednokrotnie skarżą się na dolegliwości jelitowe, ból głowy i nudności. Przeziębienie zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach, natomiast objawy grypy trwają 2–7 dni, jednak kaszel oraz obniżone samopoczucie mogą występować nawet przez dwa tygodnie. 

Na przeziębienie i grypę – leki redukujące gorączkę i ból

Najpopularniejszym wyborem do złagodzenia pierwszych objawów przeziębienia i grypy są preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy (popularnie zwane aspiryną), paracetamol oraz ibuprofen. Leki takie obniżają gorączkę, łagodzą dolegliwości bólowe i wspierają szybszy powrót do dobrego samopoczucia podczas chorób infekcyjnych.

Grupa leków NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), w której znajduje się ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy, oprócz właściwości obniżających gorączkę i zmniejszających ból, wykazuje działanie przeciwzapalnie. Preparaty na bazie kwasu acetylosalicylowego zapobiegają agregacji płytek krwi – działają przeciwzakrzepowo, więc powinny na nie uważać osoby z zaburzeniami układu krążenia krwi. 

Leki na przeziębienie i grypę dedykowane dorosłym oferowane są w formie proszku do sporządzania wodnego roztworu lub łatwych do stosowania tabletek. Preparaty przeznaczone dla dzieci najczęściej sprzedawane są w formie syropów o różnych smakach z dołączonymi miarkami ułatwiającymi precyzyjne dawkowanie leku. 

Preparaty dedykowane infekcjom przebiegającym z katarem wzbogacane są o substancje hamujące katar – chlorowodorek pseudoefedryny, chlorowodorek fenylefryny. Związki te zmniejszają przekrwienie błon śluzowych nosa oraz zatok, dzięki czemu są wskazane do leczenia stanów zapalnych tych okolic. 

Na przeziębienie i grypę – preparaty witaminowe

Podczas infekcji warto wspomagać leczenie preparatami wspierającymi naturalną odporność organizmu. W tym celu można sięgać po suplementy diety i leki zawierające kompleksy witamin oraz minerałów takich jak cynk, wapń, a także uszczelniający naczynia krwionośne rutozyd.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij