Leki bez recepty na przeziębienie i grypę

(80)
Pokaż filtry Filtruj
z 4

Leki na przeziębienie i grypę bez recepty

Producenci leków na przeziębienie i grypę zadbali o potrzeby wszystkich pacjentów. Chory może dobrać lek stosownie do potrzeb, wieku, chorób współistniejących bądź objawów. Największą popularnością cieszą się tabletki, ponieważ uważa się je za najwygodniejsze w użytkowaniu i na tyle małe, aby można było je zabrać ze sobą wszędzie. Nie zawsze są one jednoskładnikowe, stąd możliwość wyboru takich, które spełnią wszystkie oczekiwania pacjenta i mogą podziałać wielotorowo. Istnieją oczywiście preparaty, które w składzie mają wyłącznie jeden komponent, jednak jest to zwykle związek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

U małych dzieci też stosuje się leki bez recepty na przeziębienie i grypę, ale niekoniecznie można podać im wszystkie dostępne postaci. Dla najmłodszych (głównie niemowląt i kilkulatków) przeznacza się zawiesiny w formie smakowych syropów. Dostępne w wariancie klasycznym lub forte, zwalczają gorączkę i pierwsze objawy choroby. Dzieciom starszym, zwłaszcza po 12 roku życia, można podawać tabletki bądź kapsułki lub przygotować gorący napój z granulatu albo proszku. Dostępne są również tabletki musujące.

W ofercie aptek są też żele do nacierania, które ułatwiają oddychanie, a także czopki. Podaje się je dzieciom, które nie chcą przyjmować leków w innych postaciach. Część preparatów podzielono też na dzienne i nocne.

Skład leków na przeziębienie i grypę

Substancje czynne w składzie leków na przeziębienie i grypę stanowią różnorodność związków chemicznych. Bazą większej części preparatów jest paracetamol – substancja przeciwbólowa i przeciwgorączkowa, nie wykazuje właściwości przeciwzapalnych. Dodaje się do niego inne związki, dzięki którym lek ma wielotorowe działanie. Przykładem takiego połączenia jest m.in. Gripex. Lek zawiera nie tylko paracetamol, ale też fenylefrynę i stymulującą odporność witaminę C. Zadaniem chlorowodorku fenylefryny jest udrożnienie błony śluzowej nosa. Gripex sprzedaje się w różnych postaciach. Dostępne są m.in. tabletki, granulat lub syrop. Podobny skład ma Theraflu Zatoki – granulat do sporządzania roztworu doustnego.

Substancją obecną w lekach na przeziębienie i grypę jest również salicylamid. Działa on przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. W połączeniu z witaminą C i rutozydem tworzy np. Scorbolamid, który jest jednym z popularniejszych preparatów łagodzących grypowe dolegliwości. W formule preparatów znajdziemy również maleinian feniraminy (np. Fervex), kwas acetylosalicylowy (Aspirin C), wodorowinian fenylefryny (Polopiryna Complex) i surowce roślinne (Alliofil tabl.)

W żelach do nacierania nie znajdziemy z kolei żadnych związków chemicznych. Ich formuła opiera się na składnikach roślinnych, zwłaszcza olejkach eterycznych. Przykładem tego typu żelu jest Depulol, który w składzie ma balsam peruwiański, olejek eukaliptusowy oraz rozmarynowy.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij