Soczewki kontaktowe i akcesoria

(8) info
Pokaż filtry Filtruj

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Korekcja wzroku jest wykonywana kilkoma sposobami. Jednym z chętniej wybieranych są soczewki kontaktowe. Są one wygodne, dyskretne, a przy tym nie utrudniają wykonywania codziennych czynności. Można nosić je nawet na basenie. Należy jednak pamiętać o ich systematycznej pielęgnacji, która jest bardzo ważna nie tylko ze względów higienicznych. Jej celem jest także dezynfekcja, dzięki czemu soczewki kontaktowe są czyste, a na ich powierzchni nie ma drobnoustrojów.

Do pielęgnacji szkieł kontaktowych trzeba używać przeznaczonych do tego celu płynów. Mają one właściwości, które nie są szkodliwe. To dość istotne, ponieważ materiał, z którego są wykonane, jest bardzo delikatny. Poza płynami można także stosować sól fizjologiczną (np. Gilbert NaCl 0.9%, roztwór soli fizjologicznej, 100 ampułek po 5 ml). Trzeba jednak pamiętać, że może ona jedynie oczyszczać i nie ma właściwości dezynfekujących.

Płyn dezynfekcyjny do soczewek kontaktowych

Płyn dezynfekcyjny do soczewek kontaktowych (np. Opti-Free Replenish, płyn dezynfekcyjny do soczewek, 300 ml) czyści, regeneruje, usuwa drobnoustroje oraz odpowiednio nawilża. Zawarte w nim substancje są bardzo łagodne. Nie niszczą materiału, z którego wykonane są szkła kontaktowe i są w pełni bezpieczne dla oczu.

Płyn do wszystkich rodzajów soczewek

Warto zwrócić uwagę na przeznaczenie płynu do szkieł kontaktowych. Nie wszystkie produkty nadają się do każdego rodzaju materiału. Niezastosowanie się do zaleceń producenta może skutkować  uszkodzeniem szkieł oraz skróceniem czasu ich przydatności. Osoby, które nie wiedzą, jaki rodzaj materiału zastosowano do wykonania soczewek lub używają kilku różnych produktów na zmianę, powinny zdecydować się np. na DOZ PRODUCT Oviso Superior, płyn do oczyszczania wszystkich rodzajów soczewek kontaktowych, 60 ml. Substancje w nim zawarte mogą być wykorzystywane nawet do szkieł kontaktowych wykonanych zarówno z silikonu, jak i hydrożelu. Tego rodzaju preparat oczyszcza, dezynfekuje i odpowiednio pielęgnuje. 

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Warto wybrać taki płyn, który jednocześnie oczyszcza i dezynfekuje. Najlepsze produkty dodatkowo nawilżają i zapobiegają utracie wilgoci (np. Zero-Seven Refreshing, płyn do soczewek, 500 ml), co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które noszą szkła kontaktowe przez wiele godzin. Musi być też bezpieczny dla materiału, z którego wykonano szkła. Informacje o tym można sprawdzić w opisie producenta. W razie wątpliwości lepiej wybrać preparat przystosowany do wszystkich rodzajów soczewek.

Jak dbać o oczy?

Odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych to nie wszystko. W czasie ich użytkowania u wielu osób dochodzi do nadmiernego przesuszenia gałki ocznej. W takich przypadkach pomocne są krople do oczu. Najlepiej wybierać te intensywnie nawilżające (np. DOZ PRODUCT Oviso, krople do oczu, intensywnie nawilżające, 10 ml), bądź łagodzące podrażnienia (np. DOZ PRODUCT Oviso, krople do oczu, łagodzące podrażnienia,10 ml).

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij