Testy ciążowe – strumieniowe, płytkowe i paskowe

(117) info
Pokaż filtry Filtruj

Testy ciążowe i diagnostyczne – co umożliwiają?

Testy diagnostyczne są często jedyną metodą na wstępną diagnozę lub potwierdzenie pochodzenia różnych objawów. Dostępne na rynku zestawy umożliwiają domową diagnostykę: 

  • jakości nasienia, 

  • zapłodnienia, 

  • występowania używek – narkotyków i alkoholu etylowego, 

  • obciążenia glukozą w ciąży

  • profilu lipidowego. 

Testy ciążowe i diagnostyczne – czym są i jak działają testy ciążowe?

Powszechnie dostępne i łatwe w użyciu testy diagnostyczne do wykonania samodzielnie, umożliwiają wstępne potwierdzenie zajścia w ciążę. Można nabyć dwa rodzaje testów ciążowych – płytkowe oraz strumieniowe. Tego rodzaju produkty mają zdolność reagowania na obecność gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu specyficznego dla okresu ciąży, którego najwyższe stężenie osiągane jest podczas pierwszych tygodni od zapłodnienia.  
W teście ciążowym strumieniowym należy nanieść próbkę moczu na końcówkę absorbującą, natomiast w teście płytkowym – na okienko diagnostyczne. Obecne na teście przeciwciała skierowane przeciwko ludzkiej gonadotropinie kosmówkowej umożliwiają właściwy odczyt testu – dwie barwne kreski oznaczają zapłodnienie, jedna natomiast – brak ciąży. Jeśli na teście nie widnieje żadna kreska, w tym oznaczona literą C (kontrolna), to świadczy to o nieprawidłowym wykonaniu testu. Gdy na teście pojawią się dwie kreski, polecamy zapoznać się z ofertą preparatów witaminowych dla kobiet ciężarnych, które wspierają prawidłowy rozwój dziecka. 

Testy ciążowe i diagnostyczne – testy owulacyjne

Domowe testy owulacyjne to kolejna propozycja dedykowana kobietom, szczególnie tym pragnącym zajść w ciążę. Zestawy bazują na obecnym w moczu hormonie luteinotropowym, którego stężenie zależne jest od dnia cyklu menstruacyjnego – wzrost stężenia poprzedza jajeczkowanie.  
Wykonanie testu owulacyjnego polega na zanurzeniu paska w próbce moczu na kilkanaście sekund, a następnie odczytaniu wyniku. Podobnie jak w testach ciążowych, pozytywny wynik (gdy owulacja wystąpi w przeciągu 24–48 godzin) wskazują dwie zabarwione kreski. Jeśli kolorowy pasek widoczny jest tylko w polu testowym lub pole kontrolne jest słabo wybarwione, należy ponownie wykonać badanie. 

Testy ciążowe i diagnostyczne – testy na infekcje wirusowe i bakteryjne

W domowych warunkach można łatwo skontrolować swój stan zdrowia, w tym zakażenie patogenami. Oferowane przez producentów zestawy do samodzielnego badania przesiewowego pozwalają na detekcję przeciwciał skierowanych przeciwko wirusom i bakteriom, w tym koronawirusa, HIV oraz kiły. Tego rodzaju rozwiązanie wymaga dezynfekcji dłoni, pobrania niewielkiej ilości krwi z palca za pomocą dołączonej lancety, a następnie przeniesienie jej na płytkę i połączeniu z dołączonym płynem. Pozytywny wynik takiego testu powinien skłonić do jak najszybszej konsultacji lekarskiej i podjęcia stosownej terapii. Aby unikać zakażeń przenoszonych drogą płciową, polecamy stosowanie prezerwatyw, które, oprócz zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, redukują szanse na infekcje.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij