Kołnierze ortopedyczne

(77) info
Pokaż filtry Filtruj

 

Stabilizator szyi

Stabilizator na szyję to aparat ortopedyczny, który służy do czasowego i całkowitego unieruchomienia bądź ograniczenia mobilności szyjnego odcinka kręgosłupa. Wskazania do noszenia urządzenia są bardzo szerokie, ale zwykle dotyczą leczenia i rehabilitacji niektórych zespołów bólowych pochodzenia kręgosłupowego, dyskopatii różnego zaawansowania oraz zmian zwyrodnieniowych górnego segmentu.

Stabilizator szyi z apteki sprawdza się także na nerwobóle obręczy barkowej, przede wszystkim ramion. Jest ponadto bezcennym narzędziem wspierającym pracę aparatu ruchu w stanach pourazowych i jednocześnie zabezpieczającym przed pogłębieniem uszkodzeń dokonanych w jego strukturach oraz najbliższych obszarach, w sytuacjach takich jak skręcenia, stłuczenia czy kręcz szyi.

Stabilizatory szyjnego odcinka kręgosłupa bywają też używane, gdy niezbędna okazuje się korekcja wady postawy i wadliwego ustawienia głowy, a także do rekonwalescencji pooperacyjnej okolic szyi. W asortymencie apteki znajdują się kołnierze ortopedyczne znanej i cenionej marki Qmed. Stabilizatory szyi z apteki zapewniają bezpieczeństwo i komfort noszenia ze względu na tworzywa, z którego zostały wykonane. Ponadto profilowane zapięcia z funkcją regulacji umożliwiają optymalne dostosowanie się formy niezbędnej danemu pacjentowi.

Rodzaje stabilizatorów szyi

W zależności od schorzenia stosuje się różne rodzaje kołnierzy, zróżnicowane głównie jeśli chodzi o elastyczność konstrukcji:

  • stabilizator szyi miękki, np. Qmed Schantza NT-BAC, w lekkim stopniu usztywnia kręgosłup szyjny i poprawia ustawienie głowy;

  • Twardy za to jest dodatkowo wzmocniony od wewnątrz, usztywnia mocniej i jest wykorzystywany w bardziej wymagających sytuacjach, kiedy to niezbędne jest szybkie i krótkotrwałe unieruchomienie kręgosłupa oraz ochrona przed postępem uszkodzeń tkanek i narządów znajdujących się w okolicy szyi.

Taki stabilizator można stosować też profilaktycznie np. przy podejrzeniu urazu kręgosłupa. Ze względu na swoje właściwości półelastyczne kołnierz tego typu powszechnie jest wykorzystywany w ratownictwie medycznym.

Rynek oferuje również innego rodzaju stabilizatory szyi, jednak wskazania do ich użytkowania są wąskie. Sztywne kołnierze sprawdzają się w sytuacjach, kiedy konieczne jest pełne unieruchomienie szyi, np. w chorobach dotyczących zwyrodnienia czy przesunięcia krążków międzykręgowych. 

Dopasowanie kołnierza

Stabilizatory szyi z apteki dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Każdy produkt posiada na opakowaniu tabelę rozmiarową, co ułatwia dopasowanie właściwego modelu. Poza tym producent dołącza czytelną instrukcję obsługi ortezy. Stabilizatory posiadają rzepowe mechanizmy mocowania i regulację zapięcia, co zapewnia łatwe, szybkie i bezpieczne dopasowanie wybranego modelu do swoich potrzeb. W asortymencie znajdują się:

  • kołnierz ortopedyczny miękki;

  • kołnierz ortopedyczny półelastyczny tylko dla dorosłych.

Wybór ortezy i zasadność jej stosowania powinny być poprzedzone konsultacją lekarską. Również czas noszenia i częstotliwość zakładania w ciągu doby mają istotne znaczenie dla powodzenia przebiegu leczenia i rehabilitacji. Kołnierz ortopedyczny na szyję nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania aktywności fizycznej.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij