Płyny do płukania

(81) info
Pokaż filtry Filtruj

Płyny do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej nie zastąpią regularnego szczotkowania czy nitkowania zębów. Są jednak znakomitym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Dostają się we wszystkie trudno dostępne miejsca, czego nie można powiedzieć o klasycznych szczoteczkach do zębów. Ich działanie opiera się na zahamowaniu rozwoju bakterii oraz powstawania płytki nazębnej. Ograniczają również choroby dziąseł i przyzębia.

Na rynku jest szeroki asortyment płynów do płukania jamy ustnej. Dzielą się one na alkoholowe oraz bezalkoholowe i często różnią składem. Większość tego typu preparatów zawiera odkażającą chlorheksydynę, odświeżający mentol i chlorek cetylopirydyny. Jednym z takich produktów jest Gum Paroex 0.12% CHX – płyn do płukania jamy ustnej polecany w ortodoncji, implantologii i po wszelkich zabiegach stomatologicznych. Produkt ten odświeża, oczyszcza oraz chroni szkliwo. Niektóre płyny do płukania posiadają dodatkowo fluor, czego przykładem może być Active Soft Mint lub Active Green Mint

Ciekawymi preparatami są też Meridol Ochrona Dziąseł oraz Alfa Med Professional Mouthwash. Odpowiednio dobrany skład zapewnia efektywne usuwanie bakterii oraz pozostałości jedzenia. Dbają one także o zdrowie dziąseł i zębów. 

Dlaczego warto stosować płyny do płukania jamy ustnej?

Płyny do płukania warto stosować, ponieważ pozwalają one jeszcze lepiej zadbać o higienę jamy ustnej. Dzięki nim usuniemy po prostu więcej bakterii z trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy zębami i nie tylko. Wiele płynów do płukania zostało stworzonych specjalnie dla osób z aparatami, implantami lub uzupełnieniami protetycznymi, przy których korzystanie ze standardowej lub elektrycznej szczoteczki może być bardzo uciążliwe i czasochłonne. Płyny do płukania charakteryzują się świetną skutecznością i zdecydowanie niwelują ten problem.

Poza tym płyny do płukania mogą być stosowane nawet u dzieci. W ten sposób od najmłodszych lat można uczyć je dbałości o higienę jamy ustnej. Jednym z takich płynów jest Elmex Junior, który oprócz innych składników zawiera także aminofluorek, mający wpływ na ochronę zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Jak stosować płyny do płukania jamy ustnej?

Płyny do płukania jamy ustnej powinny być stosowane codziennie po każdym szczotkowaniu zębów. Dobór odpowiedniego produktu jest bardzo istotny, ponieważ nie przy każdym mamy stuprocentową pewność co do skuteczności. Warto zwrócić uwagę na takie, które zawierają składniki nie tylko usuwające bakterie, ale i komponenty odświeżające oraz substancje zabezpieczające zęby oraz dziąsła.

W przypadku płynów do płukania z apteki godne polecenia są np. Dentosept Complex oraz Elmex Przeciw Próchnicy. Skład pierwszego został oparty na surowcach roślinnych, drugi z kolei zawiera aminofluorek. Warto też pomyśleć o większych pojemnościach produktów, ponieważ mniejsze zużywają się dość szybko. Jeśli codziennie chcemy odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej, zdecydujmy się na zakup butelki 0,5 litra, takiej jak Beauty Formulas Mouthwash.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij