Aparat ortodontyczny higiena

(33) info
Pokaż filtry Filtruj

Szczoteczki do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym

Higiena jamy ustnej u osób, które noszą aparat ortodontyczny, jest szczególnie ważna. Nie tylko wzrasta ryzyko próchnicy, ale także podrażnienia dziąseł i infekcji. Dlatego zalecane jest mycie zębów po każdym posiłku. Aby było ono łatwiejsze stworzono specjalne szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki ze specjalnie ukształtowanym włosiem oraz czyściki do przestrzeni międzyzębowych Active.

Końcówki szczoteczek do aparatów ortodontycznych mają specjalnie ukształtowane włosie. Na jego środku znajduje się rowek (zwykle w kształcie litery V jak w przypadku szczoteczki Gum Ortho). Dzięki niemu czyszczenie zębów z przodu i z tyłu nie sprawia żadnego problemu. Dodatkowo szczoteczki tego typu zwykle są małe, aby było możliwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Ich włosie jest miękkie i delikatne – tym samym nie dochodzi do podrażnienia dziąseł.

Szczoteczki międzyzębowe są bardzo cienkie, ponieważ składają się tylko z jednego pęczka włosia. Dzięki temu możliwe jest czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym aż do samej linii dziąseł oraz w miejscach, do których dostęp może być utrudniony. Tego typu szczoteczki (np. Cupraprox CS 1009 Single) również mają miękkie włosie. Z kolei czyściki do przestrzeni międzyzębowych są małe i składają się z elastycznego drucika, który usuwa zanieczyszczenia i kamień nazębny.

Irygator do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym

Irygator do czyszczenia zębów może zastąpić szczoteczki i czyściki do przestrzeni międzyzębowych. Jest to urządzenie, które można nabyć w aptece. Składa się ono ze zbiornika na wodę oraz specjalnej końcówki, z której wydobywa się płyn pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu dochodzi do wypłukania zanieczyszczeń z miejsc, do których trudno jest dotrzeć szczoteczką do zębów.

W aptece dostępny jest irygator dla osób z aparatem ortodontycznym Vitammy Wave. Pracuje on aż w 3 trybach (normalny, delikatny, pulsacyjny). Zbiornik o pojemności 180 ml wystarcza na dokładne oczyszczenie jamy ustnej za jednym razem. Irygatory do czyszczenia zębów z apteki zapobiegają próchnicy oraz stanom zapalnym dziąseł.

Pasta ortodontyczna

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym powinno odbywać się przy pomocy dobrej pasty do zębów. Najlepiej wybierać preparaty oznaczone jako przeciwpróchnicowe. Powinny one zawierać jony fluorkowe. Substancje te remineralizują szkliwo oraz ochraniają je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Działanie pasty do zębów warto wspierać płukankami do jamy ustnej, takimi jak Gum Paroex.

Zestaw ortodontyczny

Osoby, które są w trakcie leczenia wad zgryzu, mogą skomponować w aptece własny zestaw ortodontyczny. W jego skład powinny wchodzić:

  • specjalna szczoteczka do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym,

  • pasta ortodontyczna,

  • czyściki do przestrzeni międzyzębowych.

Dodatkowe akcesoria, które mogą znaleźć się w zestawie ortodontycznym to: irygator do zębów, nić dentystyczna do aparatów Curaprox, płukanka do jamy ustnej. Produkty powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb (wrażliwość zębów i dziąseł, potrzeba remineralizacji szkliwa, odświeżenie oddechu, wspomaganie leczenia próchnicy). Zestaw ortodontyczny najlepiej nabyć w sprawdzonym źródle, np. aptece. Dzięki temu wzrasta pewność, że wszystkie preparaty i akcesoria są bezpieczne.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij