Kubeczki menstruacyjne

(9) info
Pokaż filtry Filtruj

Kubeczki menstruacyjne

Kubeczki menstruacyjne są zaopatrzeniem higienicznym na czas miesiączki. Używa się ich zamiast tamponów lub podpasek. Mają one postać kieliszków, które umieszcza się w pochwie. Gdy zostaną zapełnione, wystarczy je wyjąć, opróżnić, dokładnie wypłukać, a następnie założyć ponownie. Jeden kubeczek menstruacyjny można używać przez kilka lat.

Kubeczki menstruacyjne są wykonane z silikonu medycznego. Jest to materiał elastyczny i praktycznie niewyczuwalny podczas noszenia (jeżeli kubeczek jest dobrze umieszczony w pochwie). Jest także całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka, ponieważ nie posiada w składzie ftalanów, lateksu i innych substancji, które mogą powodować uczulenie lub podrażnienia.

Jak dopasować kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny dopasowuje się na podstawie następujących parametrów:

  • obfitości krwawienia miesiączkowego,

  • wysokości szyjki macicy,

  • wieku,

  • przebytych porodów.

Budowa anatomiczna każdej osoby jest inna. Kubeczek menstruacyjny dopasowuje się do jej kształtu, ale musi ściśle przylegać do ścian pochwy, a jednocześnie nie uwierać i nie powodować dyskomfortu podczas noszenia.

Wysokość szyjki macicy da się ustalić samodzielnie. Wystarczy wyczuć ją palcem, a następnie wyjąć go i sprawdzić centymetrem, na jakiej głębokości miało to miejsce. Można także poprosić ginekologa o pomoc w dopasowaniu kubeczka menstruacyjnego.

Kubeczek menstruacyjny w rozmiarze S zalecany jest kobietom ze średnią szyjką macicy. Powinny po niego sięgnąć panie poniżej 25. roku życia i te, które nie mają za sobą porodu.

Kubeczki menstruacyjne w dużych rozmiarach

Na rynku dostępne są kubeczki menstruacyjne w rozmiarach od S do XL. Zwiększa to szansę na wybranie najbardziej odpowiedniego. Możliwość wyboru wpływa na komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa w czasie menstruacji – nie trzeba martwić się zabrudzoną bielizną i ubraniem.

Kubeczek menstruacyjny w dużym rozmiarze (np. kubeczek menstruacyjny rozmiar L) jest zalecany kobietom, które są w starszym wieku. Powinny wybrać go panie, które mają za sobą kilka porodów drogą naturalną. Nad jego zakupem warto zastanowić się również w przypadku bardzo obfitych krwawień.

Cena kubeczków menstruacyjnych

Cena kubeczków menstruacyjnych waha się między 50 a 120 złotych. Jest ona zależna od producenta, trwałości oraz jakości materiałów użytych do jego produkcji. Warto jednak pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy. Koszt podpasek, tamponów i wkładek higienicznych przez cały czas użytkowania kubeczków menstruacyjnych jest nawet kilka razy wyższy.

Zalety kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne mają wiele zalet, dlatego przekonuje się do nich coraz więcej kobiet. Są nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale też bardzo wygodne w użytkowaniu. W zależności od intensywności krwawienia wystarczy je opróżniać raz na kilka godzin. Nie trzeba zatem martwić się o konieczność poszukiwania toalety w podróży lub w czasie wycieczki.

Z kubeczków menstruacyjnych można korzystać w czasie wysiłku fizycznego, a nawet na basenie. Jeżeli jest on prawidłowo założony, nie przecieka. Nie wydziela się także nieprzyjemny zapach. Kubeczki menstruacyjne z apteki są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy użyć do tego wody oraz delikatnego mydła z niskim pH lub dobrego płynu do higieny intymnej.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij