Tampony

(20)
Pokaż filtry Filtruj
z 1

Tampony zapewniające skuteczną ochronę w czasie menstruacji

Tampony są wykonane ze sprasowanej waty. Mają one kształt wydłużonego cylindra. Dzięki temu dobrze dopasowują się do kształtu pochwy. Zapewniają dobrą chłonność i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Ich aplikacja i wymiana są łatwe dzięki sznureczkowi, który zawsze pozostaje na zewnątrz. W aptekach dostępne są także tampony z aplikatorem. Sprawia on, że aplikacja jest nie tylko łatwa, ale też całkowicie higieniczna i bezpieczna (dłonie nie mają kontaktu z pochwą).

Kobiety wymieniają wiele zalet noszenia tamponów. Przede wszystkim są one bardzo wygodne. Cechuje je również duża dyskrecja – nawet te najbardziej chłonne nie odznaczają się pod ubraniem. Dodatkowo (w przeciwieństwie do podpasek) można je używać na plaży lub basenie. Dobrze zaaplikowany tampon nie przemieszcza się, a tym samym nie przecieka. Dla zmniejszenia ryzyka zabrudzenia bielizny poleca się je łączyć z wkładkami higienicznymi (np. Bella Panty Classic).

Podczas stosowania tamponów należy pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej. Konieczne jest ich częste wymienianie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Trzeba ponadto stosować płyny do higieny intymnej o odpowiednim pH (np. Lactacyd Pharma płyn ginekologiczny).

W aptece dostępne są tampony o różnym stopniu chłonności. Na mniej obfite krwawienie polecane są małe rozmiary (np. OB ProComfort Mini). W pierwszych dniach miesiączki można postawić na tampony bardziej chłonne.

Tampony o dużym stopniu chłonności

Tampony o dużym stopniu chłonności (np. Donna New tampony rozmiar super) są nieco większe. Dodatkowo w czasie wchłaniania wydzieliny menstruacyjnej ulegają rozszerzeniu. Nie powodują przy tym dyskomfortu i nie są wyczuwalne podczas codziennej aktywności. Tampony o dużej chłonności z apteki powinny stosować tylko te kobiety, które zmagają się z obfitym krwawieniem. Nie są one polecane osobom, które jeszcze nie współżyły. Mogą one natomiast wybrać rozmiar średni (np. Tampony OB ProComfort normal).

Tampony na noc

W aptece można nabyć też specjalne tampony na noc. Mają one specjalne skrzydełka, które zapewniają im większą chłonność. Dodatkowo zapobiegają przeciekaniu, ponieważ pozwalają lepiej dopasować tampon do kształtu ciała. Taka konstrukcja pozwala przespać całą noc bez konieczności wstawania do toalety na przeprowadzenie czynności higienicznych. Tampony na noc są dostępne w kilku rozmiarach.

Tampony na basen

Tampony na basen lub kąpiel w morzu i jeziorze są bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem. Na rynku nie ma dostępnych specjalnych produktów o takim przeznaczeniu. Jeśli chcemy cieszyć się aktywnością w wodzie, wystarczy zaaplikować zwykły tampon. Zalecane jest jednak wybranie tego o wyższej chłonności. Należy wymienić go tuż przed i po wizycie na basenie.

Podpaski czy tampony?

Nie ma jednej odpowiedzi na to, które zabezpieczenie higieniczne wybrać. Każdy powinien dopasować je do swoich własnych preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie menstruacji stosować na zmianę podpaski i tampony. Warto wiedzieć, że są także inne rozwiązania. Dużą popularność zdobywają kubeczki menstruacyjne. To produkty wielorazowego użytku, szczelne i bardzo komfortowe. Dostępne są w kilku rozmiarach (np. Active Med kubeczek menstruacyjny rozmiar S).

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij