Tampony

(30) info
Pokaż filtry Filtruj

Tampony – co warto wiedzieć przed zakupem?

Każda osoba mająca menstruację regularnie staje przed wyborem odpowiedniego, najlepszego dla siebie środka higienicznego pozwalającego zachować czystość i świeżość w dni krwawienia. Tampony to jedne z najpopularniejszych środków chłonnych, zaraz obok podpasek. Cenione są za poręczność, wysoką absorpcję cieczy oraz wygodę stosowania. Na co zwrócić uwagę przed zakupem tamponów? Dla kogo dedykowane są poszczególne rozmiary tamponów? 

Tampony a inne środki higieniczne na czas menstruacji

Menstruacja bywa trudnym czasem dla wielu kobiet i dziewcząt, szczególnie gdy związana jest z nasilonym bólem podbrzusza i skurczami lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz dolegliwości somatycznych i emocjonalnych, problematyczne staje się także krwawienie – wymaga bowiem właściwych produktów chłonnych, które zabezpieczą odzież przed zabrudzeniem. Wybór nie jest jednak prosty, biorąc pod uwagę mnogość rodzajów środków higieny menstruacyjnej.  

Najpopularniejszym z nich są podpaski, po które sięgają zarówno młode dziewczynki, jak i dojrzałe panie. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość stosowania – sposób aplikacji, polegający na przyklejeniu do bielizny, jest szybki i nieinwazyjny. Stosunkowo dużą wadą podpasek jest jednak ich przeciekanie oraz przesuwanie się, które powoduje plamienie bielizny oraz odzieży – dlatego należy je często zmieniać. Są również środkiem wyraźnie wyczuwalnym na ciele, dlatego uprawianie sportu może być utrudnione, a także nie nadają się do stosowania na basenach. 

Kubeczki menstruacyjne to rozwiązane bliskie tamponom, jednak znacznie mniej popularne. Kubeczki są wielokrotnego użytku i zapewniają wysoką ochronę przed przeciekaniem. Ponadto sprawdzą się podczas pływania i uprawiania sportu, a prawidłowo założone są niewyczuwalne. Ich minusem natomiast może być sposób aplikacji, wymagający pewnej wprawy i wyczucia. 

Tampony – zalety i wady 

Tampony stanowią jeden z podstawowych produktów dedykowanych kobietom mającym menstruację. Właściwe założenie tamponu sprawia, że jest niewyczuwalny, dlatego sprawdzi się paniom aktywnym fizycznie i tym, których skóra źle reaguje na podpaski. Mnogość rozmiarów pozwala na dobranie właściwego produktu w zależności od intensywności krwawienia, również w nocy. Wadą tamponów natomiast może być sposób ich zakładania, który, podobnie jak w przypadku kubeczka menstruacyjnego, wymaga nieco wprawy, gdyż nieprawidłowa aplikacja daje ryzyko przeciekania i uczucia dyskomfortu. 

Tampony – z aplikatorem czy bez?

Sposób umieszczania tamponów w ciele może odstraszać potencjalne ich użytkowniczki, ale producenci oferujący środki higieny menstruacyjnej znaleźli na to sposób. Tampony z aplikatorem to produkty przeznaczone dla pań, którym ciężko jest właściwie umiejscowić tampon w ciele oraz dla tych, które od niedawna stosują tego rodzaju produkty. 

Tampony probiotyczne – dla kogo są przeznaczone?

Na rynku istnieje szczególna kategoria tamponów – tampony probiotyczne, czyli takie, które wzbogacone zostały o dobroczynne szczepy bakterii kwasu mlekowego. Dedykowane są osobom zmagającym się z infekcjami dróg rodnych oraz z zaburzeniem mikroflory – również podczas antybiotykoterapii. By właściwie dbać o zdrowie intymne, polecamy wybrać również odpowiedni płyn do higieny intymnej oraz poręczne chusteczki pozwalające na szybkie odświeżenie delikatnych okolic ciała. 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij