Apteczki

(4) info
Pokaż filtry Filtruj

Co jest w apteczce medycznej?

Apteczka pierwszej pomocy zawiera przede wszystkim materiały opatrunkowe. Dzięki nim możliwe jest szybkie opatrzenie rany lub jej zabezpieczenie, zanim poszkodowany trafi pod opiekę lekarza. Zwykle znajduje się w niej także sprzęt, który pozwala na ochronę kończyn w przypadku złamania kości lub zwichnięcia stawów. Podstawowe wyposażenie apteczki medycznej to:

Skład apteczki medycznej to nie tylko materiały opatrunkowe, ale także preparaty do dezynfekcji i oczyszczenia rany. Prawie zawsze jest to gazik odkażający nasączony płynem antybakteryjnym. Oprócz tego są nożyczki oraz specjalne klamry do bandaży. Zdarza się, że w opakowaniu znajduje się też maseczka do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każda apteczka (np. DOZ PRODUCT Apteczka pierwszej pomocy) zawiera również instrukcję udzielania pierwszej pomocy i wykaz telefonów alarmowych.

Warto pamiętać, że apteczkę można samodzielnie wyposażyć w dodatkowe materiały opatrunkowe lub środki higieniczne. Niektórzy decydują się na umieszczenie w niej chusteczek nawilżanych do szybkiego oczyszczenia rąk przed przystąpieniem do udzielania pierwszej pomocy lub usunięcia zabrudzeń ze skóry osoby poszkodowanej. Można dołożyć także maskę ochronną na twarz, zwykłe chusteczki higieniczne, pęsetę do usuwania kleszczy, a także opatrunki gipsowe.

Apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem może zostać kupiona w dobrej aptece. Dostępne są różne warianty. Dzięki temu dopasowanie odpowiedniego produktu dla siebie nie powinno sprawiać żadnego problemu.

Apteczki medyczne są dostępne w standardowych rozmiarach. W ich wyposażeniu jest kilka sztuk materiałów opatrunkowych. Można kupić także ich mniejsze wersje (np. takie, które bez problemu zmieszczą się do każdej torebki lub plecaka). Dostępne są także bardziej rozbudowane wersje apteczek pierwszej pomocy – zwykle decydują się na nie osoby po kursach lub z wykształceniem medycznym.

W domu, oprócz apteczki pierwszej pomocy, warto mieć apteczkę na leki. Należy w niej umieścić wszystkie środki przeciwbólowe, antyalergiczne, rozkurczowe lub preparaty na przeziębienie i grypę. Dzięki temu w razie potrzeby znajdują się one zawsze pod ręką, a każdy z domowników może je łatwo znaleźć.

Apteczka samochodowa

Szczególnym rodzajem apteczki jest model samochodowy. Zwykle ma postać kasetki z twardego plastiku, który jest wytrzymały i nie zajmuje dużo miejsca. Znajdują się w niej wszystkie materiały opatrunkowe, które są niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym. Poza tym apteczka samochodowa ma instrukcję postępowania powypadkowego oraz wykaz numerów alarmowych. Ją również można samodzielnie wyposażyć w dodatkowy sprzęt. Warto pamiętać, że w Polsce jej posiadanie nie jest obowiązkowe, jednak jest wymagana w wielu europejskich krajach.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij