Środki ochrony indiwidualnej

(18) info
Pokaż filtry Filtruj

Co to są środki indywidualnej ochrony?

To niezbędne wyposażenie noszone lub trzymane przez pracownika, które zabezpiecza go przed wystąpieniem zagrożeń środowiskowych o charakterze termicznym, chemicznymi mechanicznym w miejscu pracy. Ich dobór regulują specjalne przepisy. Wskazują one szczegółowe wytyczne na temat rodzajów środków ochrony indywidualnej i zawodów, do których wykonywania należy je zapewnić.

Jednym ze znanych i cenionych producentów jest Ale. Wyposażenie pracownika w takie środki jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Ponadto pracodawca nie tylko jest obowiązany dostarczyć je pracownikowi, ale także powinien go poinformować o zasadności i sposobie prawidłowego posługiwania się nimi lub przeprowadzać w tym zakresie regularne szkolenia. Co więcej, jest on również obowiązany do ich konserwacji, a także wymiany, jeśli ulegną zużyciu czy zniszczeniu. Bez wyposażenia pracy pracownik nie powinien rozpoczynać powierzonych mu czynności zawodowych.

Czyją własnością są środki ochrony indywidualnej? Najczęściej przeznaczone są do osobistego użytku przez jednego pracownika, ale w zależności od charakteru zawodu bywają też eksploatowane przez więcej osób. Stanowią one własność firmy. To element służbowego, niezbędnego wyposażenia i nie powinno się ich traktować w inny sposób.

Jakie są środki ochrony indywidualnej?

Na środki ochrony indywidualnej składają się m.in. odzież ochronna (peleryny, kurtki, fartuchy przednie, płaszcze, kombinezony czy ochraniacze brzucha i klatki piersiowej oraz barków) oraz środki ochrony układu oddechowego (m.in. maski przeciwpyłowe, filtrujące, np. Ale Active Life Energy, i hełmy powietrzne). Ważną kategorię stanowią indywidualne środki ochrony przed skażeniem. Izolują one cały organizm. Są nimi kombinezony różnego rodzaju. Na wyposażenie zabezpieczające składają się także:

  • środki ochrony głowy (hełmy, kaski, czapki);
  • środki ochrony oczu i twarzy (okulary, maski, przyłbice, osłony);
  • środki ochrony słuchu (nauszniki, stopery, wkładki, hełmy
  • przeciwhałasowe);
  • środki ochrony kończyn górnych (ochraniacze łokci i dłoni,
  • rękawice);
  • środki ochrony kończyn dolnych (ochraniacze kolan i stóp, obuwie);

Do środków ochrony indywidualnej pracownika zalicza się sprzęt zabezpieczający przed upadkiem z wysokości. Najczęściej stanowi go zestaw akcesoriów, składający się z szelek bezpieczeństwa i uprzęży, urządzenia hamującego oraz linki mocującej.

Stosowanie środków ochrony indywidualnej

Środki BHP powinny być zapewnione przez pracodawcę nieodpłatnie, ponieważ zgodnie z przepisami prawa pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracownika poprzez zapewnienie mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Niedopełnienie tych warunków grozi konsekwencjami w postaci różnych kar, np. grzywny. Również uchylanie się przez pracownika od stosowania środków ochrony indywidualnej zgodnie z ich przeznaczeniem niesie za sobą nieprzyjemności, i to nie tylko prawne. Bagatelizowanie obowiązku użytkowania środków lub noszenie ich w niewłaściwy sposób bywa przyczyną wypadków skutkujących trwałym lub czasowym pogorszeniem zdrowia, a nawet może stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy.

Komentarz: zbyt mała ilość produktów do podlinkowania

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij