Poduszka ortopedyczna

(44) info
Pokaż filtry Filtruj

Rozmiar poduszki ortopedycznej

Wybór odpowiedniego rozmiaru poduszki ortopedycznej zależy od kilku czynników. Idealny model powinien wypełniać przestrzeń pomiędzy ramieniem, głową i szyją, wspierając anatomiczną krzywiznę kręgosłupa. Najczęściej producenci oferują poduszki rehabilitacyjne w dwóch rozmiarach – M i L (np. QMED STANDARD PLUS PILLOW). Rozmiar mniejszy, czyli S (np. QMED CONTOUR PILLOW) przeznaczony jest dla osób ze średnią szerokością barków do 14 cm. Osoby o szerszych barkach powinny zdecydować się na modele w rozmiarze L. W przypadku wyboru poduszki duże znaczenie ma waga użytkownika. Dla osób drobnych przeznaczone są modele w rozmiarze M. Natomiast użytkownicy o wadze średniej i ciężkiej (również z wąskimi barkami) powinni wybierać poduszki w rozmiarze L. Niektóre modele dają możliwość regulacji wysokości za pomocą specjalnej dodatkowej nakładki. To rozwiązanie docenią osoby szukające poduszki idealnie dopasowanej do ich potrzeb i zmiennych pozycji ciała podczas snu.

Poduszka ortopedyczna a pozycja snu

Dostępne na rynku poduszki ortopedyczne różnią się nie tylko rozmiarem, ale też przeznaczeniem w zależności od pozycji snu. Poduszki do spania na brzuchu są niskie (np.QMED COMFORT GEL PILLOW), a ich krzywizna jest łagodna. Ten model (np. BAMBOO PILLOW) może sprawdzić się również dla użytkowników śpiących na plecach. Poduszka ortopedyczna do spania na boku powinna natomiast być wyższa, bardziej sprężysta i o większej krzywiźnie, idealnie wypełniającej przestrzeń między szyją a głową. Osoby niemające ulubionej pozycji snu powinny dopasować poduszkę do swoich gabarytów.

Poduszka ortopedyczna – materiał wykonania

Producenci oferują poduszki ortopedyczne wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze modele zrobione są z pianki memory, pianki poliuretanowej lub lateksowej. Pierwsze rozwiązanie polecane jest dla osób potrzebujących mocnego podparcia szyi i głowy. Pianka memory jest znacznie bardziej twarda, dlatego lepiej dopasowuje się do osób cięższych. Materiał ugina się jedynie pod wpływem ciepła i punktu nacisku, dając równomierne wsparcie dla karku i barków. Szybko jednak wraca do pierwotnego kształtu. Poduszki z pianki poliuretanowej lub lateksowej wyróżnia lepsza zdolność wentylacji. Modele te docenią osoby o wadze średniej i lekkiej. Podobnie jak pianka memory, zarówno lateks, jak i poliuretan uginają się tylko w punkcie nacisku, dając równomierne wsparcie dla karku i barków. Modele poliuretanowe są bardziej sprężyste, a jednocześnie stabilnie podpierają krzywiznę kręgosłupa szyjnego, dlatego szczególnie polecane są osobom cierpiącym z powodu częstego bólu głowy.

Przeciwwskazania do spania na poduszce ortopedycznej

Poduszka ortopedyczna nie jest dla wszystkich. Należy unikać uniwersalnych poduszek ortopedycznych. Źle dopasowane do ergonomii kręgosłupa, mogą jedynie pogłębiać dolegliwości bólowe i sprzyjać powstawaniu napięć mięśniowych. Przeciwwskazaniem do jej użytkowania są m.in.: urazy kręgosłupa, zapalenie korzonków nerwowych odcinka szyjnego, choroby neurologiczne, udar mózgu, zniekształcenia krążków kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym, niektóre choroby zwyrodnieniowe, częste skurcze mięśni szyi i barków. Dlatego też przed zakupem poduszki ortopedycznej zalecana jest konsultacja ze specjalistą.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij