Grzybica skóry i paznokci

(47)
Pokaż filtry Filtruj
z 3

Przyczyny grzybicy skóry i paznokci

Grzybica skóry i paznokci jest wywoływana przez różnego rodzaju grzyby, którymi można dosyć łatwo zarazić się od innych osób, a także poprzez kontakt z przedmiotami takimi jak ręczniki, obuwie, odzież. Dodatkowo ryzyko grzybicy zwiększają takie czynniki jak obniżona odporność organizmu, niewydolność krążenia, cukrzyca, a także używanie antybiotyków i sterydów. 

Objawy grzybicy skóry

Choroba ta jest bardzo charakterystyczna, ponieważ na skórze pojawiają się typowe zmiany – silnie czerwone i wyraźnie odgraniczone. Ważnym objawem grzybicy skóry jest także swędzenie. Choroba może pojawiać się w różnych miejscach, a więc na dłoniach, stopach, na karku, a także na narządach płciowych i na twarzy. 

Objawy grzybicy paznokci

W przypadku grzybicy paznokci można zauważyć typowe zmiany, które niestety wymagają dość długiego leczenia. Na paznokciach widoczne są białe, żółte lub czarne przebarwienia, a dodatkowo występuje pogrubienie paznokcia i zwiększenie jego łamliwości. Paznokieć może zacząć oddzielać się od łożyska, a do tego może dochodzić do zapalenia wału paznokciowego. Tym zmianom towarzyszą zwykle ból i dyskomfort, a także problemy w czasie chodzenia. 

Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy jest zwykle procesem dość długotrwałym, a także trudnym. W przypadku niewielkich zmian na skórze lub na paznokciach można zdecydować się na samodzielne leczenie. 

Grzybica skóry – proponowane preparaty

W przypadku grzybicy skóry najczęściej stosowane są kremy zawierające klotrymazol, czyli substancję czynną pomocną w takich trudnościach. Do popularnych maści można zakwalifikować: Clotrimazolum Aflofarm, Clotrimazolum GSK, Clotrimazolum Hasco oraz Clotrimazolum Ziaja. Wszystkie te kremy można stosować bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. W większości przypadków, przy niewielkich zmianach, grzybicy można się pozbyć w kilka lub kilkanaście dni. Innym rozwiązaniem jest stosowanie płynu Pirolam, który zwalcza grzyby i drożdże. Płyn ten należy rozpylić z odległości około 10 centymetrów na zmienione chorobowo miejsca. W większości przypadków leczenie trwa około 3 tygodni. Z kolei Polfungicid to roztwór do stosowania na skórę, którym należy przemywać te miejsca, w których wystąpiła grzybica. 

Grzybica paznokci – polecane środki z apteki

W przypadku grzybicy paznokci najpopularniejsze są specjalne lakiery lecznicze. Do popularnych można zakwalifikować: Undofen Amorolfina, Amorolak, Scholl, Nailner. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że terapia takimi środkami trwa dosyć długo. Najkrótszy możliwy czas to 4 tygodnie, jednak w przypadku niektórych preparatów, a także od dawna nieleczonej grzybicy paznokci, okres leczenia może wynosić od 6 do 12 miesięcy. 

Z kolei na samą skórę stóp można użyć Undofen Max Spray, czyli preparatu w formie sprayu. Warto dodać, że w kontekście grzybicy stóp i paznokci ważne jest zapobieganie. Właśnie dlatego można stosować Daktarin, czyli puder przeciwgrzybiczy do obuwia oraz skarpetek. Profilaktyka grzybicy ma bardzo duże znaczenie, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Ponadto na basenach i innych miejscach nie należy chodzić boso, tylko w klapkach. Istotne jest także zwracanie uwagi na higienę w trakcie przebywania w gabinecie kosmetycznym, gdzie wykonywane są usługi z zakresu manicure i pedicure. 

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

W sytuacji gdy grzybica nie ustępuje, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku grzybicy paznokci, ponieważ nieleczenie tej przypadłości może doprowadzić do trwałej utraty paznokcia lub rozprzestrzenienia się zakażenia na stopę. Dodatkowo osoby chorujące na cukrzycę powinny skontaktować się niezwłocznie ze specjalistą, ponieważ grzybica jest dla nich wyjątkowo niebezpiecznym schorzeniem. Lekarz przeprowadzi badanie mykologiczne i ustali, czy zmiana chorobowa na pewno jest grzybicą. Ponadto zaleci odpowiednie leczenie, które może opierać się na metodach farmakologicznych i lekach doustnych, maściach oraz lakierach do paznokci, a także leczeniu chirurgicznym (na przykład usunięciu zmienionego chorobowo paznokcia). Metody dobierane są do stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, chorób współwystępujących, a także nasilenia problemu.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij