Skóra atopowa

(325)
Pokaż filtry Filtruj

Charakterystyka skóry atopowej

O skórze atopowej można mówić wtedy, gdy u danej osoby pojawiają się objawy atopowego zapalenia skóry (AZS), czyli przewlekłej dolegliwości. Podstawową cechą tego typu skóry jest występowanie znacznego zaczerwienienia, zarówno na twarzy, jak i w różnych rejonach ciała, a także pojawianie się swędzących krostek. Niestety przewlekła forma choroby prowadzi do widocznych czerwonych śladów oraz tzw. rybiej łuski na skórze, a tym samym do rogowacenia. Warto jednak wiedzieć o tym, że w przypadku AZS występują fazy ostre (w trakcie których widoczne są nawroty dolegliwości) i fazy remisji (gdy nie ma objawów). Szczególne znaczenie ma więc dobór odpowiedniej pielęgnacji do skóry atopowej, aby zadbać o jej wygląd w różnych momentach.

Przyczyny skóry atopowej 

Podstawową przyczyną występowania skóry atopowej są czynniki genetyczne, dlatego zwykle pierwsze objawy pojawiają się już u niemowląt. Czasami zdarza się jednak, że symptomy są zauważalne dopiero u osób po 20. roku życia. Dodatkowymi przyczynami skóry atopowej są alergie pokarmowe oraz nasilone funkcjonowanie układu odpornościowego. Warto wiedzieć o tym, że należy odróżnić skórę wrażliwą od atopowej. W pierwszym przypadku objawy pojawiają się zwykle po ekspozycji na konkretne czynniki (np. na silny wiatr, słońce, mróz), a w drugim obecne są fazy aktywne i remisyjne choroby. AZS należy leczyć zawsze dermatologicznie, ponieważ samodzielnie trudno poradzić sobie z tym zaburzeniem. 

Pielęgnacja skóry atopowej

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważne jest nawilżanie skóry i dbanie o to, aby nie była nadmiernie wystawiona na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo taka skóra niestety szybko reaguje na różnego rodzaju bakterie, więc nie należy jej osłabiać silnymi detergentami myjącymi. Skóra jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na różne bodźce. Najlepiej unikać długich kąpieli czy opalania. Należy także w szczególny sposób dbać o higienę. W aptece można znaleźć wiele środków do pielęgnacji skóry atopowej, zarówno kremów do twarzy, jak i balsamów do całego ciała.

Kremy do twarzy

W przypadku cery atopowej należy zadbać o jak najlepszą pielęgnację i wybierać produkty sprawdzone, które nie powodują nadmiernych reakcji alergicznych. Przykładowo warto zwrócić uwagę na krem Cetaphil DA Ultra, czyli produkt nawilżający i wspierający procesy regeneracyjne skóry. Ten krem zapewnia odpowiedni poziom ochrony i zapewnia wsparcie płaszcza hydrolipidowego, który często jest naruszony u osób z AZS. Z kolei Bioderma Atoderm Nutritive to krem dla cery suchej i wymagającej specjalnej pielęgnacji, który zawiera masło shea, awokado, wazelinę i glicerynę. Polecany jest także Pharmaceris E Emotopic, specjalny krem natłuszczający, który łagodzi symptomy AZS, nawilża. Dodatkowo ten produkt jest odpowiedni po farmakoterapii sterydowej, która stosowana jest u osób z omawianym schorzeniem. 

Balsamy do ciała

Ważna jest pielęgnacja ciała balsamami nawilżającymi i łagodzącymi objawy. Wśród polecanych produktów można wyróżnić: Dermoprotektor marki Cetaphil, La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M, Dermedic Emolient Linum Baby, Karnosil (emolient naprawczo-kojący z jonami srebra i karnozyną) oraz Atoderm Intensive baume od Biodermy. Tego typu balsamy zawierają nawilżające składniki i zapewniają odpowiednią regenerację skóry, a tym samym wspomagają walkę z objawami AZS.

Olejki 

W przypadku skóry atopowej świetnie sprawdzają się olejki. Przykładowo olejek Bioderma Atoderm jest przeznaczony dla całej rodziny. Zapewnia nawilżenie naskórka, nadaje miękkość i gładkość, chroni przed podrażnieniami. Z kolei La Roche Posay Lipikar zapewnia odpowiednią ochronę przed utratą wody ze skóry, niweluje uczucie swędzenia i dyskomfort. 

Czy ze skórą atopową należy wybrać się do dermatologa?

W przypadku skóry atopowej szczególne znaczenie ma szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Produkty z apteki bez recepty można stosować jako dodatek do leków i zabiegów zaleconych przez dermatologa. Jeśli chory dobrze zna swoją skórę i wie, co na nią działa, może po konsultacji z lekarzem wybierać odpowiednie produkty do pielęgnacji i używać ich na co dzień. Czasami chory musi stosować środki farmakologicznie doustnie, a w innych przypadkach polecane są antybiotyki lub leki przeciwalergiczne.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij