Maści na blizny oraz plastry, kremy i żele na blizny

(127) info
Pokaż filtry Filtruj

Czym są blizny?

Blizny na ciele są zwykle niechcianymi pamiątkami po różnych życiowych wydarzeniach – od urazów, przez wypadki, aż po porody. Co prawda pojawienie się blizny zwykle jest po prostu naturalnym elementem gojenia się rany, jednak często takie widoczne elementy na skórze uważane są za nieestetyczne. Właśnie dlatego wiele osób chce się pozbyć blizn, szczególnie wtedy, gdy dotyczą odkrytych miejsc na ciele. Warto wiedzieć o tym, że im wcześniej zostanie wdrożona odpowiednia pielęgnacja rany, tym mniejsza szansa, że pojawi się widoczna blizna (chociaż oczywiście w przypadku poważnych i głębokich ran właściwie nie da się temu zapobiec). 

W dzieciństwie dochodzi do wielu urazów i upadków, czego konsekwencją jest właśnie powstawanie blizn. Zwykle pozostają one widoczne, jednak z czasem są zminimalizowane. W czasie nastoletnim mogą pojawić się blizny potrądzikowe, które są dostrzegalne i mogą już być takie do końca życia. W dorosłości także może dochodzić do różnych wypadków, ale blizny mogą być także konsekwencją porodu poprzez cesarskie cięcie oraz operacji. 

W jaki sposób zminimalizować widoczność blizn?

Możliwe jest usunięcie lub zminimalizowanie widoczności blizn na różne sposoby. Można zdecydować się na zabieg laserowego usuwania blizny lub skorzystać z dostępnych w naszej aptece produktów, takich jak olejki, plastry, kremy i żele. 

Olejki na blizny i rozstępy

Olejki na blizny i rozstępy są bardzo popularne wśród osób, które chcą zminimalizować widoczność takich zmian skórnych. Przykładowym produktem jest olejek Bio-Oil, który ma lekką formułę, a także może poprawić wygląd blizn oraz rozstępów i nawilżyć skórę. Taki produkt świetnie nadaje się także dla kobiet, które są w ciąży i obawiają się pojawienia się rozstępów. Niektóre olejki na rozstępy dedykowane są osobom, które nagle schudły lub przybrały na wadze, a także tym, które od dawna posiadają tego typu zmiany, jednak dotychczas nic z nimi nie robiły. Na rynku jest także spora gama produktów dla kobiet w okresie połogu. To właśnie one często poszukują olejków, które zapewnią ich skórze elastyczność i przywrócą wygląd sprzed ciąży. 

Plastry na blizny po cesarskim cięciu

Kolejną grupą produktów są plastry przeznaczone między innymi na blizny po cesarskim cięciu. Mają one przeciwdziałać nieprawidłowym procesom bliznowacenia, a także sprzyjać leczeniu blizn i redukcji ich widoczności. W jednym opakowaniu znajduje się zwykle 5 plastrów, a każdy z nich należy nosić przez około 5 dni. Cały czas kuracji powinien wynosić 3 miesiące, dlatego zwykle potrzebne są 4 opakowania. W przypadku starszych blizn kuracja powinna potrwać nawet 6 miesięcy. Warto dodać, że plastry wspomagają procesy lecznicze nawet w przypadku blizn, które mają już kilka lat. 

Żele i kremy na blizny

Bardzo pomocne są silikonowe żele na blizny, które pomagają w leczeniu, a także poprawiają wygląd. Taki żel warto wmasowywać w skórę, dzięki czemu znacznie zmniejszy się widoczność blizny. Sprawia, że skóra jest nieco bardziej elastyczna i nie powstają tzw. przykurcze. W naszej ofercie dostępne są także kremy z witaminami (na przykład A, E i innymi), które zapewniają odpowiednie nawilżenie i regenerację skóry. Wiele z tych preparatów zawiera naturalne składniki. Przykładem jest maść Cepan, w której znajduje się wyciąg z cebuli, wyciąg z rumianku i alantoina. 

Leczenie blizn trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie warstwy kremu, a następnie przyłożenie jałowego gazika i pozostawienie takiej okluzji na czas od 30 do 60 minut. W ten sposób można zadbać nawet o te zmiany, które są już obecne na skórze od wielu miesięcy lub lat. Tego typu kremy uelastyczniają blizny, zmniejszają ich widoczność, a także zmiękczają tkankę bliznowatą. Warto pamiętać o tym, że pierwszą linią obrony przed bliznami są żele silikonowe. Następnie można włączyć także inne produkty, takie jak olejki, kremy i plastry. Dodatkowo polecane są żele na bazie ekstraktu z cebuli, które można kupić w aptece już gotowe.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij