Żywienie w chorobie dla dzieci

(57) info
Pokaż filtry Filtruj

Żywienie w chorobie dla dzieci

Dieta jest kluczowa dla właściwego rozwoju dziecka, a w przypadku choroby, zapewnienie zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały, staje się jeszcze trudniejsze. Produkty specjalnego przeznaczenia medycznego zostały opracowane z myślą o dzieciach, które wymagają szczególnego rodzaju diety zwłaszcza podczas infekcji. Takie preparaty można również stosować po różnego rodzaju zabiegach i operacjach, aby uzupełnić lub pokryć całkowite zapotrzebowanie dziecka na składniki pokarmowe.

Choroba dziecka

Podczas choroby organizm brzdąca działa na pełnych obrotach, a utrata apetytu, ubytek masy ciała i osłabienie są niestety nieuniknione. Wówczas warto pamiętać o odpowiednich preparatach, np. lekach na ból i gorączkę u dziecka. Co więcej, trudności w połykaniu i gryzieniu, a także biegunka, wymioty i zaparcia, które często towarzyszą chorobie, mogą utrudnić wchłanianie składników odżywczych i zwiększyć ryzyko odwodnienia. Aby zatem zadbać o zdrowie dziecka, podczas choroby i rekonwalescencji maluch powinien dostawać produkty bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ponadto rodzice muszą pamiętać o odpowiednim nawodnieniu pociechy.

Specjalne preparaty odżywcze w chorobie dziecka

Specjalne preparaty odżywcze przydatne w chorobie dla dzieci są łatwiejsze do zdobycia niż kilka lat temu, a ich producenci oferują wiele różnych form i smaków, takich jak bananowy, czekoladowy, truskawkowy i waniliowy. Dzięki temu rodzice mogą dobrać odpowiednie dla swojego dziecka preparaty, które będą najlepiej dopasowane do jego potrzeb lub dolegliwości. Choć smak preparatu jest ważny, to należy pamiętać o jego składzie i dopasowaniu go do wieku i potrzeb dziecka.

Żywienie niemowlęcia w chorobie

Dedykowana najmłodszym dzieciom dieta wymaga szczególnej uwagi przy wyborze preparatów odżywczych. Aby zapewnić właściwe żywienie noworodków i niemowląt poniżej 1. roku życia, należy wybierać specjalne hipoalergiczne produkty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stosowania danego preparatu najlepiej skonsultować się z pediatrą.

Żywienie w chorobie dziecka — podstawowe zasady

Podczas choroby należy starannie dobierać żywność dla dzieci. W tym okresie organizm malucha zużywa więcej energii i potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Właściwa dieta bogata w witaminy oraz białko może pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby, a także pomóc w powrocie do zdrowia. Kluczowe składniki odżywcze podczas infekcji to m.in. witamina D3, witamina C, cynk oraz białko, a obecność kwasów omega-3 i błonnika pokarmowego może pomóc w utrzymaniu zdrowej mikrobioty jelitowej oraz wzmocnić odporność dziecka.

Żywienie dziecka a ból gardła

W przypadku wystąpienia bólu gardła u dziecka konieczne jest podawanie mu lekkich posiłków. W tym celu należy wybierać kremowe zupy, przecierki, koktajle, miękkie warzywa, owoce oraz kaszki i kleiki dla dzieci. Ponadto, podczas antybiotykoterapii nie można zapominać o podawanie dziecku probiotyków, takich jak naturalne jogurty w celu odbudowania flory bakteryjnej jelit.

Powrót do zdrowia dziecka

Podczas powrotu do zdrowia, u dziecka może pojawić się większy apetyt, co może ucieszyć rodziców. Warto wykorzystać ten czas na podawanie pełnowartościowych posiłków, które są bogate w witaminy i minerały dla dzieci, aby przyspieszyć proces rekonwalescencji. Można również rozważyć uzupełnienie diety medycznymi preparatami odżywczymi, dostosowanymi do potrzeb dziecka pod względem wartości odżywczej i smaku. Te produkty są bogate w łatwo przyswajalne białka, witaminy i składniki mineralne potrzebne do powrotu do zdrowia. Mogą być podawane w formie płynnej i mogą służyć jako zastępstwo posiłku lub jako dodatek do innych potraw.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij