Słodycze i przekąski dla dzieci

(44) info
Pokaż filtry Filtruj

Słodycze i przekąski dla dzieci

Wyśmienita słodka przekąska to doskonały sposób na poprawienie nastroju. Choć tego typu produkty są częścią diety, szczególnie u pociech, to ważne, aby dokonywać świadomych i przemyślanych wyborów. Ponadto dzieci podobnie jak dorośli powinny spożywać słodycze w umiarkowanych ilościach, aby uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia, takich jak otyłość czy cukrzyca.

Słodycze dla dzieci a cukier

Cukier, który jest powszechnie obecny, m.in. w słodyczach dla dzieci, stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Przede wszystkim jego nadmiar w przyjmowanej żywności może prowadzić do poważnych chorób, takich jak otyłość, nadciśnienie, choroby serca czy cukrzyca. Spożywanie cukru w dużych ilościach może też negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka poprzez szybkie podniesienie poziomu glukozy we krwi, a następnie szybki jej spadek, co prowadzi do zmęczenia i znużenia. Ponadto nadmierna konsumpcja cukru sprzyja powstawaniu próchnicy zębów u nieco starszych pociech.

Aby zapobiec rozwojowi tego typu chorób, ważne jest ograniczenie ilości słodyczy, a także innych produktów bogatych w cukier w diecie dziecka. Zamiast tego, należy skłaniać malucha do spożywania zdrowych produktów, takich jak owocowe lub warzywne deserki czy musli i płatki dla dzieci, które zapewniają niezbędną podaż składników odżywczych, bez dodatku nadmiernych ilości cukru. Warto również pamiętać, że żywienie w chorobie dziecka opiera się głównie na dostarczaniu cennych witamin oraz minerałów wspierających odporność malucha. Należy pamiętać też o wczesnym wyrobieniu u dzieci nawyku mycia zębów, co ograniczy powstawanie próchnicy.

Zdrowe przekąski dla dzieci bez cukru

Dobrym wyborem są zdrowsze wersje słodkości dla dzieci, które zawierają dodatkowe składniki odżywcze, takie jak witaminy czy minerały. Warto zatem sięgać po cukierki, lizaki i żelki, które stanowią zdrową alternatywę dla tradycyjnych batonów oraz wafelków. Wśród nich można znaleźć, np. żelki z magnezem, witaminą D, tranem, cukierki z szałwią czy lizaki na ból gardła dla dzieci.

Zdrowe przekąski dla dzieci a tłuszcz

Nie tylko cukier obecny w przekąskach dla maluchów stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Niestety, wiele popularnych słodyczy dla dzieci, które są łatwo dostępne w sklepach, zawiera również niezdrowe tłuszcze, takie jak olej palmowy i utwardzone oleje roślinne. Spożywanie tłuszczów trans jest związane z rozwojem chorób serca, układu krążenia oraz stanów zapalnych w organizmie. Przy wyborze przekąsek dla pociech warto zatem zwracać uwagę na skład produktów i nie decydować się na zakup batonów czy czekolady z dodatkiem niezdrowych tłuszczów.

Jakie zdrowe słodycze i przekąski dla dziecka wybrać?

Zdrowa żywność to podstawa dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju dziecka. W przypadku przekąsek dla dzieci szczególnie ważne jest unikanie cukru i soli, które stanowią podstawowy składnik wielu słodkości dostępnych w sklepach. W ofercie Aptelii można znaleźć zdrowe przekąski dla dzieci, których główne składniki to owoce oraz warzywa w formie suszonej lub musu w tubkach. Dostępne są także różnego rodzaju batony musli z dodatkami, cukierki ziołowe, żelki z witaminami oraz soki i nektary. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać etykiety i wybierać produkty, które nie zawierają dużej ilości cukru, soli, konserwantów ani sztucznych barwników.

W przypadku dzieci z alergią lub nietolerancją na pewne składniki dobrym rozwiązaniem mogą być specjalistyczne przekąski pozbawione komponentów wywołujących uczulenie. Niektórzy z producentów oferują produkty bezglutenowe, bezlaktozowe lub bez orzechów, które mogą być bezpieczne dla dzieci z określonymi alergiami. Co więcej, należy pamiętać, aby wybierać słodycze łatwe do przechowywania oraz produkty niesprawiające trudności w podaniu ich maluchowi.

Czy owocowe batony można podawać dziecku bez ograniczeń?

Przekąski owocowe, które nie zawierają dodatkowego cukru, mogą stanowić dobrą alternatywę dla tradycyjnych słodyczy. Ważne jednak, aby pamiętać, że owoce same w sobie są bogate w naturalnie występujący cukier, dlatego nie należy przesadzać z ilością tego typu produktów. Oczywiście są one lepszą opcją niż np. czekoladowe batoniki z dodatkiem sztucznych barwników, aromatów i syropu glukozowo-fruktozowego. Niemniej jednak, przekąski owocowe nadal są słodyczami i nie powinno się ich spożywać bez umiaru.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij