Preparaty na komary i kleszcze dla dzieci i niemowląt

(18) info
Pokaż filtry Filtruj

Preparaty na komary i kleszcze dla dzieci i niemowląt

Stosowanie odpowiednich środków odstraszających kleszcze oraz komary jest ważne dla zdrowia dziecka. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu składu i zastosowania danego preparatu przed jego użyciem. Warto też zwrócić uwagę na to, czy substancja aktywna jest odpowiednia do wieku dziecka oraz jakie jest przeznaczenie danego środka (na skórę lub na odzież). Istotna jest także informacja o częstotliwości aplikacji płynów i sprayów na kleszcze i komary dla dzieci na skórę, by zapewnić maluchowi skuteczną ochronę.

Rodzaje preparatów na komary i kleszcze dla dzieci oraz niemowląt

Szeroka gama preparatów na kleszcze i komary dla dzieci sprawia, że każdy rodzic jest w stanie wybrać odpowiedni środek dla swojego malucha. Produkty tego typu w sprayu są wygodne w użyciu i charakteryzują się szybkim i skutecznym działaniem. Wystarczy rozpylić wybrany płyn na ubranie lub bezpośrednio na skórę z odległości około 15-20 cm, a w razie potrzeby powtarzać czynność zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Alternatywną opcją dla produktów w aerozolu są mleczka i żele składające się głównie z naturalnych olejków eterycznych, które po wtarciu w skórę odstraszają owady. Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla dzieci są też specjalne plastry na kleszcze i komary dla dzieci.

Ugryzienie kleszcza — zagrożenia dla zdrowia

Kleszcze są pajęczakami, które mogą żerować na człowieku lub zwierzętach. Zazwyczaj występują w lasach i terenach trawiastych, ale można je spotkać także w miastach. Mają one okrągły lub owalny kształt, a ich ugryzienie jest zazwyczaj mniej dokuczliwe niż ugryzienie komara, ponieważ nie boli. Warto jednak zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowią kleszcze – mogą przenosić groźne choroby. Około 40% tych pajęczaków może być zakażonych chorobami, ale nie można zapominać, że nawet ugryzienie niezarażonego kleszcza może prowadzić do stanu zapalnego lub stanu alergicznego. W Polsce najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcza są borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Przeczytaj również: Czym można zarazić się od kleszcza?

Dziecko a ukłucie komara

Ukłucie komara na terenie Polski w większości przypadków nie niesie ze sobą większych niebezpieczeństw. Jednak może to powodować dyskomfort związany z występowaniem swędzących bąbli. Dzieci często drapią je do krwi, doprowadzając do pojawienia się ran i skaleczeń u dzieci, co utrudnia im zasypianie. By temu zapobiec, rodzice powinni sięgnąć po żele na ukąszenia dla dzieci. Jednakże, u niektórych dzieci ukąszenie komara może spowodować poważne problemy, zwłaszcza w przypadku alergii na substancje wydzielane przez komary. Objawami alergii mogą być: opuchlizna obejmująca duży obszar ciała i silny świąd. Wówczas warto skorzystać z preparatów na alergię u dzieci, które niwelują uporczywe dolegliwości.

Preparaty na komary oraz kleszcze – jakie dla dzieci?

Przy wybieraniu środków przeciwko kleszczom, komarom i innym insektom dla dzieci, należy pamiętać o potencjalnym negatywnym wpływie na zdrowie malucha. Składniki preparatów dostępnych na rynku, takie jak DEET, są skuteczne, ale nie powinny być stosowane u niemowląt i dzieci poniżej drugiego roku życia. Z kolei ikarydyna jest mniej skuteczna, ale bezpieczniejsza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak IR3535 w postaci kremu, który można stosować u dzieci powyżej dwunastego miesiąca życia. Najlepiej wybierać preparaty z naturalnymi olejkami i ekstraktami, aby uniknąć uczuleń i zadbać o prawidłową pielęgnację skóry dziecka.

Preparaty na kleszcze i komary — co dla niemowląt?

U dzieci w wieku poniżej 1. miesiąca życia nie powinno się stosować repelentów. Zamiast tego warto zastosować ochronę mechaniczną przed komarami, np. poprzez zamontowanie specjalnej siatki w oknie lub założenie moskitiery na wózek. Dla nieco starszych dzieci można używać preparatów na bazie olejków eterycznych, ale należy upewnić się, że są one przeznaczone dla danej grupy wiekowej.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij