Na pamięć i koncentrację dla dzieci

(15) info
Pokaż filtry Filtruj

Wsparcie koncentracji i pamięci dziecka – by zabawa i nauka były czystą przyjemnością

Uwaga, pamięć, koncentracja – to tylko przykładowe funkcje poznawcze, które ułatwiają dziecku naukę, a także zabawę. Rozwijają się wraz z upływem lat, a wsparcie tego procesu jest niezwykle istotne. To właśnie na wczesnym etapie mózg dziecka jest najbardziej plastyczny i najłatwiej zmaksymalizować jego potencjał, z którego mały człowiek będzie czerpał przez całe późniejsze życie. Jednym ze sposobów wspomnianego wsparcia jest dostarczanie odpowiednich składników odżywczych – tak, witaminy, zdrowe tłuszcze czy chociażby składniki mineralne mogą istotne wpłynąć na funkcje poznawcze. Co zatem konkretnie może pomóc na pamięć i koncentrację dzieci?

Sprawdź teraz: Jak wzmocnić odporność u dziecka?

Składniki wspierające funkcjonowanie poznawcze dziecka

Funkcje poznawcze najlepiej realizują się wtedy, gdy organizm jest w pełni odżywiony – generalnie można więc śmiało założyć, że na pamięć, uwagę i skupienie dziecka wpływają wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Biorąc pod uwagę konkretne z nich, szczególną uwagę warto zwrócić m.in. na:

  • witaminy z grupy B – duża większość z nich z nich jest silnie związana z funkcjonowaniem poznawczym. Pogorszenie tego typu funkcji widać m.in. w przypadku niedoborów tiaminy (witamina B1), ryboflawiny (B2), witaminy B6 czy folianów (w tym kwasu foliowego, określanego jako witamina B9);
  • witaminę E – jeden z silniejszych naturalnych antyoksydantów. Jej niedobory mogą skutkować osłabieniem, poczucie zmęczenia i trudnościami z koncentracją;
  • kwasy omega-3 – zwłaszcza kwas DHA, który ma właściwości neuroprotekcyjne. Korzystnie oddziałuje na pracę mózgu, a u dzieci wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz właśnie funkcji poznawczych. Warto też pamiętać, że zdrowe tłuszcze są niezbędne do rozpuszczania witamin A, D, E, K, które same w sobie są niezbędne do właściwego rozwoju oraz codziennego funkcjonowania;
  • cynk – oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu pośrednio wpływa m.in. na pamięć, procesy uczenia się, a nawet modulację plastyczności synaps;
  • magnez – jego niedobór może objawiać się zmęczeniem i apatią, co zdecydowanie nie sprzyja ani nauce, ani funkcjonowaniu społecznemu dziecka.

Warto przy tym pamiętać, że nadmiar wspomnianych składników może być równie szkodliwy co niedobór. Wybierając preparaty na pamięć i koncentrację dla dzieci, należy zatem zawsze zwracać uwagę, by były dedykowane właśnie najmłodszym – potrzeby ich organizmów są inne niż dorosłych, a bezpieczeństwo jest podstawą.

Kapsułki, płyn, syrop – jaką formę wsparcia pamięci i koncentracji wybrać?

W aptekach dostępne są różne preparaty na pamięć i koncentrację dla dzieci – są to zarówno produkty lecznicze, jak i suplementy diety. Jaki zatem wybrać?

Po pierwsze, musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka – jego zapotrzebowania na określone składniki, codziennej diety, ewentualnych niedoborów etc. Po drugie, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wskazania dotyczące wieku. Należy dobierać produkt dopasowany konkretnie do wieku dziecka – najmłodsze maluchy mają bowiem inne potrzeby niż chociażby nastolatki.

Po trzecie, do wyboru są różne formy preparatów. Do najpopularniejszych należą kapsułki, syropy i innego rodzaju formy płynne. Pod tym względem to preferencje dziecka powinny być kluczowe – czy lubi syropy? A może o wiele łatwiej jest podać maluchowi tabletkę? Każdy rodzic najlepiej wie, która opcja sprawdzi się w przypadku jego dziecka. Warto dopasować ją jak najdokładniej – by preparaty na pamięć i koncentrację mogły nieść jak najszersze wsparcie.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij