Na rany u dzieci

(392) info
Pokaż filtry Filtruj

Znajdziesz u nas specjalistyczne produkty na łagodzenie bólu i przyspieszenie gojenia ran oraz skaleczeń u dzieci. Oferujemy szeroki wybór opatrunków, maści, sprayów i innych produktów. Sprawdź już dziś!

Na rany u dzieci – by ukoić ból i przyspieszyć gojenie

Obtarcia, zadrapania i wszelkie inne rany są niemalże nieodłączną częścią dzieciństwa. Maluchy chętnie eksplorują świat, często nie zwracając przy tym należytej uwagi na bezpieczeństwo. Mają też słabszą kontrolę nad ciałem, a ich skóra jest bardzo delikatna. Wszelkie zranienia są zatem – w zasadzie – nieuniknione. Grunt to roztoczenie nad nimi odpowiedniej opieki, w czym pomagają liczne środki na rany u dzieci, w tym np. spraye, maści czy żele, które w wielu przypadkach nie tylko przyspieszają proces regeneracji tkanek, lecz także redukują ryzyko powstawania blizn.

Przeczytaj także: Pierwsza pomoc przy oparzeniach 

Preparaty na rany – co stosować u dzieci?

Po pierwsze, przed wyborem odpowiedniego preparatu, zawsze należy dopasować go do wieku dziecka – niektóre można bowiem stosować już u niemowląt, inne dopiero u kilkulatków. Jest to istotne w kontekście bezpieczeństwa malucha.

Po drugie, do wyboru jest wiele form preparatów na rany dla dzieci, o finalnej decyzji powinny decydować przede wszystkim wskazania medyczne (tzn. dopasowanie środka do rodzaju rany – innego wsparcia wymagają oparzenia, odmiennego przetarcia skóry etc.). To jednak nie wszystko, bardzo ważne są preferencje dziecka. Jeśli w danym przypadku można stosować różne formy preparatów, warto dać najmłodszym wybór – w końcu leczenie rany przy pomocy samodzielnie wybranego środka jest o wiele łatwiejsze! Maluch zyskuje wtedy poczucie sprawstwa, co na pewno będzie procentować w przyszłości.

  • Maści na rany dla dzieci – składy tego typu środków są bardzo zróżnicowane. Niektóre bazują na alantoinie, która nawilża skórę, działa na nią osłaniająco, a także pobudza rozwój nowych tkanek. Inne zaś korzystają z właściwości deksopantenolu, który po aplikacji na skórę, zmienia się w kwas pantotenowy, czyli składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naskórka. Dostępne są także maści z wyciągiem z kłącza pięciornika, rumianku etc.
  • Opatrunki na rany dla dzieci – jałowe kompresy gazowe powinny znaleźć się w każdej przydomowej apteczce. Dobrze ubezpieczyć się także w hydrożelowe opatrunki na oparzenia oraz elastyczne siatki, które znacznie ułatwiają utrzymanie opatrunku. Warto pamiętać również o samoprzylepnych, wodoodpornych opatrunkach – świetnie sprawdzą się podczas wakacyjnych wyjazdów.
  • Plastry na rany dla dzieci – bez plastrów także ani rusz! Zwłaszcza jeśli dostępne są w każdym kolorze tęczy lub ozdobione bohaterami z ulubionych dziecięcych bajek.
  • Spraye na rany dla dzieci – dostępne są m.in. produkty hydrokoloidowe, które cechują się tzw. działaniem okluzyjnym. Wytwarzają na ranie szczelną warstwę, określaną też filmem, dzięki której możliwe jest utrzymywanie rany w stałej temperaturze. Jest także chroniona przed wysychaniem oraz działaniem czynników zewnętrznych, w tym również przedostawaniem się patogenów. Inne spraye pomagają również w dezynfekcji ran, a właściwości ochronne (antybakteryjne czy antyseptyczne) posiada m.in. nanosrebro, inaczej określane srebrem koloidalnym.  

Wsparcie w procesie gojenia ran – co jeszcze może pomóc?

Do leczenia ran u dzieci (jak i dorosłych) warto podejść holistycznie, pamiętając przy tym, że troskę o organizm warto realizować nie tylko zewnętrznie, lecz także od środka. Istotne funkcje pełni w tym przypadku dieta. Warto pamiętać m.in. o odpowiedniej podaży witamin, które korzystnie oddziałują na zdrowie skóry – jak np. witaminy A, E oraz C. Ta ostatnia jest istotna dla procesu wytwarzania włókien kolagenowych, czyli jednego z najważniejszych dla skóry białek.

Co więcej, gojenie się ran opóźniać może np. stres czy obniżona odporność, co także pokazuje, jak bardzo szeroka jest to kwestia, a samo gojenie wymaga zaangażowania całego organizmu – warto mu w tym pomóc!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij