Nasometin Control, 50 mcg/dawkę, aerozol do nosa na alergię, 120 dawek

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Opis

Nasometin Control to aerozol do nosa na alergię, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian - lek z grupy kortykosteroidów, który pomaga łagodzić stan zapalny (obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa spowodowane katarem siennym) u dorosłych powyżej 18 roku życia. Nasomentin jest dostępny bez recepty.

Skład

Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian.

1 rozpylona dawka aerozolu zawiera 50 mikrogramów mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Całkowita masa zawiesiny rozpylanej w 1 dawce wynosi 100 mg.

Pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, glicerol, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Nasometin Control należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano na etykiecie lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych w wieku od 18 lat: dwa rozpylenia aerozolu na alergię do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Dawkę leku można zmniejszyć do jednego rozpylenia na każdy otwór nosowy dziennie, jeśli stan pacjenta się poprawi. Jeśli jednak objawy powrócą, można zwiększyć dawkowanie, z powrotem do dwóch rozpień na każdy otwór nosowy raz na dobę.

U niektórych pacjentów steryd donosowy Nasometin Control przynosi poprawę już po 12 godzinach od podania
pierwszej dawki, chociaż pełne korzyści mogą być widoczne dopiero po dwóch dniach
stosowania sprayu.

Jeśli po 14 dniach stosowania leku na katar poprawa nie nastąpi lub jest niewystarczająca, należy zwrócić się do lekarza.
Leku Nasometin Control nie należy stosować dłużej niż 3 miesiące bez konsultacji z lekarzem.

Działanie

Nasometin Control zawiera mometazonu furoinian - lek z grupy kortykosteroidów, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Spray do nosa zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, łagodząc w ten sposób kichanie, świąd, niedrożność i wodnisty wyciek z nosa spowodowany katarem siennym.

Wskazania

Aerozol do nosa Nasometin Control stosuje się przy leczeniu objawów kataru siennego (sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa). Katar alergiczny objawia się obrzękiem i podrażnieniem błony śluzowej nosa, kichaniem oraz wyciekiem z nosa.

Lek jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 18 roku życia.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować aerozolu do nosa na alergię Nasometin Control:

Jeśli pacjent ma uczulenie na mometazonu furoinian lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku na katar sienny;
Jeśli pacjent ma nieleczone zakażenie błony śluzowej nosa bowiem stosowanie tego sprayu do nosa w trakcie infekcji (np. opryszczki) może pogorszyć przebieg choroby. Nasomentin można zastosować po ustąpienia zakażenia;
Jeśli pacjent przebył niedawno zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub uraz nosa (nie stosować leku na katar alergiczny aż rany w nosie zagoją się).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Nasomentin Control na katar alergiczny też może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po użyciu tego sterydu do nosa bez recepty mogą wystąpić natychmiastowe objawy uczulenia. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli wystąpią obrzęk twarzy, języka albo gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.

Częste działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 osób): ból głowy; kichanie; krwawienie z nosa;
ból nosa; owrzodzenie błony śluzowej nosa; zakażenie dróg oddechowych.

Częstość nieznana: zwiększenie ciśnienia w oku (jaskra) i (lub) zaćma powodujące zaburzenia widzenia; niewyraźne widzenie; uszkodzenie przegrody nosowej; zmiany smaku i węchu; trudności w oddychaniu i (lub) świszczący oddech.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku na katar alergiczny Nasometin Control należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent: choruje lub chorował w przeszłości na gruźlicę; ma jakiekolwiek inne zakażenie; otrzymuje inne kortykosteroidy (doustnie lub w zastrzykach); choruje na mukowiscydozę.

Podczas stosowania leku Nasometin Control należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli: układ odpornościowy pacjenta nie funkcjonuje prawidłowo (pacjent ma trudności ze zwalczeniem zakażenia), a pacjent ma kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną (należy unikać kontaktu z takimi osobami); pacjent ma zakażenie w obrębie nosa lub gardła; pacjent stosuje lek przez 3 miesiące bez konsultacji z lekarzem; pacjent ma utrzymujące się podrażnienie nosa lub gardła.

Jeśli u pacjenta wystąpi niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy zwrócić się do lekarza.

Długotrwałe stosowanie dużych dawek kortykosteroidów w aerozolu do nosa może spowodować wystąpienie działań niepożądanych na skutek wchłaniania się leku do organizmu.

Jeśli pacjent odczuwa świąd lub podrażnienie oczu, lekarz może zalecić stosowanie również innych leków oprócz leku Nasometin Control.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, np. innych sterydach, innych lekach na alergię w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Aerozol na katar sienny Nasometin Control może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia HIV (rytonawir, kobicystat).

Jeśli pacjent stosuje w leczeniu alergii inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków, lekarz może zalecić mu odstawienie ich w momencie rozpoczęcia stosowania leku Nasometin Control.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego aerozolu na katar alergiczny.

Nie wiadomo, czy mometazonu furoinian przenika do mleka kobiecego.

Wpływ na płodność

Nieznany jest wpływ leku Nasometin Control na płodność.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować tego leku na katar alergiczny u młodzieży poniżej 18 roku życia.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Nieznany jest wpływ leku Nasometin Control na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Podmiot odpowiedzialny

Sandoz GmbH
Biochemiestrasse 10
6250 Kundl, Austria

Producent

SANDOZ
Domaniewska 50c
Warszawa

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij