mężczyzna w koszuli ma problem ze wzwodem i trzyma kartkę z narysowaną smutną miną
Seks i emocje Agnieszka Dzwonkowska, 29.12.2021
Przeczytane 95 razy

Problemy ze wzwodem jako dysfunkcja seksualna

Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny problemów ze wzwodem wśród mężczyzn po 40. roku życia. Okazuje się, że mogą być one wynikiem zarówno problemów natury psychicznej, jak i fizycznej. Poza chorobami związane są z prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Dla panów stanowią poważny problem i często wymagają terapii.

Spis treści


 1. Jakie są przyczyny problemów ze wzwodem po 40. roku życia?
 2. Zapobieganie problemom z erekcją po 40. roku życia
 3. Skąd się biorą problemy ze wzwodem?
 4. Jak można poradzić sobie z problemem impotencji?

Impotencja pojawia się u mężczyzn zazwyczaj po 40. roku życia i fizjologicznie związana jest ze złym przepływem krwi. Zaburzenia uniemożliwiają osiągnięcie erekcji, co wpływa na psychikę mężczyzn, ale też dotyka par, które często powinny się pojawić wspólnie na terapii.

Jakie są przyczyny problemów ze wzwodem po 40. roku życia?

Zaburzenia erekcji dotyczą około 22% mężczyzn po 40. roku życia. Warto pamiętać, że aktywność seksualna obniża się wraz z wiekiem, a zaburzenia funkcji seksualnych związane są między innymi z:

 • chorobami, takimi jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie,

 • przebytymi zabiegami operacyjnymi,

 • zaburzeniami neurologicznymi,

 • zaburzeniami hormonalnymi,

 • nieprawidłową budową lub uszkodzeniami członka,

 • starzeniem się organizmu,

 • stosowaniem używek (papierosów, alkoholu, narkotyków),

 • stresem,

 • brakiem ruchu,

 • niewłaściwą dietą,

 • zażywaniem niektórych leków, np. antydepresantów czy leków na nadciśnienie,

 • obniżonym libido,

 • zaburzeniem ejakulacji (wytrysku),

 • przebytym zabiegiem (radykalną prostatektomią),

 • problemami psychogennymi (depresją, zaburzeniami lękowymi).

Zapobieganie problemom z erekcją po 40. roku życia

Jeśli pojawiają się problemy z utrzymaniem wzwodu, a zwłaszcza jeśli problem się nasila, warto przeanalizować prowadzony styl życia. Często, aby przywrócić prawidłowe funkcje seksualne, wystarczy dodać lub zwiększyć codzienną aktywność fizyczną, unikać potraw wysokoprzetworzonych, napojów słodzonych i używek. Zdrowa dieta jest podstawą zdrowego organizmu. Panowie powinni też regularnie badać poziom cukru we krwi, mierzyć ciśnienie i poziom cholesterolu. U wielu mężczyzn, których dotknął problem z erekcją, pojawia się lęk przed współżyciem, co często wymaga terapii. Jeśli problemy z erekcją nie są wynikiem chorób, dobrym rozwiązaniem są leki na potencję dostępne bez recepty. Przed ich użyciem należy koniecznie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, zwłaszcza z dawkowaniem i przeciwwskazaniami. Ważne, aby leki kupować zawsze ze sprawdzonych źródeł, najlepiej w aptece.

Skąd się biorą problemy ze wzwodem?

Problem ze wzwodem jest wieloczynnikowy i zazwyczaj związany ze zmianami naczyniowymi, a także z zaburzeniami hormonalnymi, zwykle niedoborem testosteronu. Wymienione w pierwszej części artykułu choroby również mogą wpływać na sprawność seksualną. Szacuje się, że nawet 25% mężczyzn może mieć zaburzenia erekcji, które są skutkiem przyjmowania leków i innych substancji, w tym spożywania alkoholu.

Jak można poradzić sobie z problemem impotencji?

Leczenie zaburzeń erekcji można prowadzić dwutorowo. Jeśli problem nie jest spowodowany chorobami, warto skorzystać z psychoterapii, pamiętając jednocześnie o zdrowej diecie i stylu życia. Za pomocą suplementów możliwe jest też wyrównanie poziomu testosteronu. Równie ważne jest wsparcie i wyrozumiałość partnera. Przy poważniejszych problemach konieczna jest farmakoterapia, ustalana na podstawie poszerzonej diagnostyki.

Na prawidłową erekcję składa się kilka czynników. Ważne są: psychika i pozytywne nastawienie, zdrowy styl życia i aktywność fizyczna, a także prawidłowa praca układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i hormonalnego. Warto zadbać o te strefy naszego życia w ramach profilaktyki, jeszcze zanim pojawią się problemy. W leczeniu erekcji specjalista musi uwzględnić ogólny stan zdrowia, ale też wszystkie pozostałe czynniki, stąd terapia nie należy do najłatwiejszych i musi być prowadzona wielotorowo.

Bibliografia

 1. R. Dodej, Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia, 2008.

 2. M. Rabijewski, Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, „Przegląd Urologiczny” 2006, online: http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1092.

 3. Z. Lew-Starowicz, Zaburzenia seksualne w praktyce ogólnolekarskiej, 2004.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij