Chora kobieta z objawami COVID. Mierzy temperaturę i dotyka czoła
Koronawirus Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 253463 razy

Po jakim czasie od kontaktu z chorym pojawiają się objawy COVID-19 i po jakim czasie ustępują?

Koronawirusy istnieją od dawna. Ich groźnym wariantem, który jest odpowiedzialny za trwającą obecnie na świecie pandemię choroby COVID-19, jest SARS-CoV-2. Stan chorobowy wywołany przez tego wirusa ma bardzo różny przebieg – od bezobjawowego, przez łagodny, po ciężki. Warto wiedzieć, po jakim czasie od kontaktu z osobą zakażoną pojawiają się pierwsze objawy COVID-19 i po jakim czasie możemy spodziewać się ich ustąpienia.

Spis treści


  1. Po jakim czasie od zakażenia występują objawy COVID?
  2. Jakie są objawy zakażenia COVID-19?
  3. Jakie są objawy zakażenia COVID-19 u dzieci?
  4. Po jakim czasie objawy COVID-19 ustępują?

Koronawirusa bardzo łatwo pomylić z innymi chorobami podobnymi do niego w przebiegu, jak np. do wirusów przeziębienia czy grypy.

Kup w aptece: Leki na COVID-19

Po jakim czasie od zakażenia występują objawy COVID?

U wielu osób koronawirus SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo lub z bardzo niewielkimi objawami. Niestety osoby te pozostają aktywnym źródłem zakażenia dla innych, którzy mogą mieć dużo cięższy przebieg choroby COVID-19. Dlatego niezwykle istotne jest zachowywanie dystansu społecznego czy poddanie się kwarantannie po kontakcie z osobą zakażona koronawirusem. Bardzo ważna jest wiedza o tym, jaki jest czas wystąpienia pierwszych objawów COVID-19 od momentu kontaktu z zakażoną osobą.

Najczęściej okres, w którym wylęga się wirus, wynosi 5 dni. W niektórych przypadkach ta liczba waha się od 2 do 14 dni. Jeżeli osoba została zainfekowana, może zarażać innych nawet 48 czy 72 godziny przed tym, zanim pojawią się u niej pierwsze objawy choroby COVID-19.

Przeczytaj również: Jakie są różnice między przeziębieniem a COVID-19?

Jakie są objawy zakażenia COVID-19?

Istnieje bardzo duża grupa objawów zakażenia koronawirusem. U każdej osoby może ono przebiegać w inny sposób. Niektórzy przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Pomimo tego, że nie odczuwają kompletnie żadnych objawów, mogą być źródłem zakażenia u kolejnych osób (ponieważ wirus rozmnaża się w ich organizmie).

Wiele osób ma lekkie objawy podobne do przeziębienia. Inni przechodzą COVID-19 bardzo ciężko, często nawet z koniecznością hospitalizacji.

Do najczęściej występujących objawów zakażenia COVID-19 możemy zaliczyć:

  • podobnie jak w przeziębieniu ból gardła, ból głowy, gorączkę, katar, dreszcze,

  • kaszel – na początku suchy, potem mokry,

  • duszności i problemy z oddychaniem,

  • kłopoty z koncentracją, złe samopoczucie,

  • osłabienie i zmęczenie,

  • utrata smaku i węchu,

  • mdłości, a nawet wymioty,

  • bóle mięśniowo-stawowe,

  • ból brzucha i biegunka,

  • wysypka i zmiany skórne,

  • zapalenie spojówek i nadwrażliwość na światło,

  • obrzęk języka,

  • objawy podobne do zapalenia zatok.

Przy ciężkim przebiegu choroby COVID-19 może dojść do bardzo dużych problemów z oddychaniem, spadku saturacji krwi i konieczności hospitalizacji. Wiele osób przechodzących ciężko zakażenie koronawirusem wymaga podłączenia do respiratora i mechanicznej wentylacji płuc. Wirus SARS-CoV-2 najczęściej atakuje płuca i może doprowadzić do ich zapalenia, a w konsekwencji do bardzo poważnych zmian w ich tkance.

Warto wiedzieć: Zapalenie płuc – objawy, przyczyny, sposoby leczenia i regeneracji

Powiązane produkty

Jakie są objawy zakażenia COVID-19 u dzieci?

W większości przypadków dzieci przechodzą infekcję COVID-19 bezobjawowo lub z niewielkim natężeniem objawów chorobowych. Niestety choroba ta stanowi bardzo duże zagrożenie dla malutkich dzieci – noworodków i niemowlaków. Dzieje się tak, ponieważ ich układ odpornościowy nie działa jeszcze tak, jak u osób dorosłych. Maluchy są też dlatego dużo bardziej narażone na powikłania w przebiegu zakażenia SARS-COV-2. Istnieje ryzyko wystąpienia pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego, który może doprowadzić do śmierci. Na szczęście nie jest on częsty, zawsze jednak trzeba mieć go na uwadze w przypadku pogorszenia stanu zdrowia dziecka.

Objawy zakażenia COVID-19 u dzieci są takie same, jak u osób dorosłych. Chociaż w większości przypadków choroba przebiega u nich zupełnie bezobjawowo. Dlatego powinno się szczególnie uważać na to, z kim kontaktuje się dziecko, bo zupełnie nieświadomie można narazić na niebezpieczeństwo zarażenia osoby starsze lub schorowane.

Po jakim czasie objawy COVID-19 ustępują?

Powrót do zdrowia i ustąpienie objawów COVID-19 zależy od tego, jaki przebieg ma choroba. Jeżeli choroba pacjenta ma łagodny przebieg, może wyzdrowieć nawet w ciągu kilku dni. Średni czas trwania koronawirusa wynosi 2 tygodnie. Pacjenci z cięższym przebiegiem choroby, czy ci, którzy wymagali hospitalizacji i mechanicznej wentylacji płuc, muszą liczyć się z tym, że będą wracać do zdrowia przez kilka miesięcy.

Osoby, które przechodziły COVID-19, przestają zakażać innych po około 10 dniach od chwili wystąpienia pierwszych objawów choroby. Natomiast osoby, które przechodziły zakażenie bezobjawowo, przestają zarażać innych mniej więcej po 10 dniach od momentu wykonania testu na koronawirusa. Niektórzy lekarze zalecają jednak, by w jednym i drugim przypadku zachować szczególną ostrożność do 14 dni.

Warto wiedzieć: Jakie są skutki uboczne po szczepieniu na COVID?

Bibliografia

  1. Sprawdź, czy masz objawy COVID-19 https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy dostęp 03.02.2022 r.

  2. Coronavirus disease (COVID-19): Similarities and differences between COVID-19 and Influenza, WHO, https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-similarities-and-differences-with-influenza dostęp 03.02.2022 r.

  3. Najczęstsze pytania dotyczące zakażeń z koronawirusem https://www.gov.pl/web/psse-bialystok/najczestsze-pytania-dotyczace-zakazen-z-koronawirusem dostęp 03.02.2022 r.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij