Ćwiczenia na otyłość brzuszną
Dieta i sport Agata Muchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11876 razy

Ćwiczenia na otyłość brzuszną

O otyłości brzusznej mówimy, gdy obwód w pasie jest większy niż 88 cm u kobiet i 94 u mężczyzn. Jej powodem są zwłaszcza nieodpowiednie nawyki żywieniowe i niezdrowe nawyki. Dlatego u osób cierpiących na tę dolegliwość kluczowe są zmiana codziennej diety i regularne ćwiczenia.

Spis treści


  1. Czym jest otyłość brzuszna?
  2. Skąd się bierze otyłość brzuszna?
  3. Jakie są objawy otyłości brzusznej?
  4. Otyłość brzuszna: jak się pozbyć tłuszczu?
  5. Skuteczne ćwiczenia na otyłość brzuszną

Otyłość brzuszna jest jednym z najpopularniejszych, ale też najbardziej niebezpiecznych rodzajów otyłości. Tkanka tłuszczowa bowiem odkłada się u chorych nie tylko pod skórą; otłuszczone są też narządy wewnętrzne, np. serce, wątroba i trzustka. Otyłość sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób, w tym cukrzycy, miażdżycy, zawałowi serca oraz zakrzepicy. W pozbyciu się tej przypadłości pomogą zmiana diety i specjalne ćwiczenia.

Kup w aptece: Suplementy na odchudzanie

Czym jest otyłość brzuszna?

Otyłość brzuszna u kobiet i mężczyzn, polega na odkładaniu się tłuszczu w okolicach brzucha. Jest to o tyle niebezpieczne, że otłuszczone zostają też główne narządy wewnętrzne takie jak serce, wątroba, trzustka bądź jelita. Nieleczona otyłość brzuszna może doprowadzić do:

  • cukrzycy,

  • nadciśnienia tętniczego,

  • choroby wieńcowej,

  • zawału serca,

  • udaru mózgu,

  • miażdżycy,

  • wad postawy,

  • bólu kręgosłupa.

Z tego powodu ważna jest szybka diagnostyka i podjęcie odpowiedniego leczenia. Kluczowa jest zwłaszcza odpowiednia zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.

Skąd się bierze otyłość brzuszna?

Otyłość brzuszna u mężczyzn i kobiet bierze się przede wszystkim z niehigienicznego stylu życia. Są na nią bardziej narażeni mężczyźni niż kobiety i osoby prowadzące siedzący tryb życia. Otyłości w okolicach brzucha sprzyja niezdrowa dieta, bogata w żywność wysokoprzetworzoną, tłuszcze trans i cukier, a także złe nawyki, np. nieregularne posiłki, palenie papierosów bądź nadużywanie alkoholu. Powodem otyłości brzusznej jest także stres i problemy hormonalne.

Powiązane produkty

Jakie są objawy otyłości brzusznej?

W przypadku otyłości brzusznej objawy są widoczne gołym okiem. To tzw. oponka gromadząca się w okolicach brzucha. O występowaniu tego stanu mówimy, gdy obwód w talii u kobiet jest większy niż 88 cm, a w przypadku mężczyzn 94 cm.

W diagnostyce otyłości brzusznej pomoże pomiar BMI, czyli wskaźnika masy ciała, WHR, tj. porównanie obwodu talii do biodra, antropometria (pomiar grubości fałd skóry) oraz analiza składu ciała. Osoby, które zauważyły u siebie symptomy otyłości brzusznej, powinny udać się do specjalisty, który opracuje odpowiednią metodę walki z nadprogramowymi kilogramami.

Otyłość brzuszna: jak się pozbyć tłuszczu?

Pozbycie się otyłości brzusznej nie jest łatwe. Wymaga dużo samozaparcia i konsekwencji. Przede wszystkim trzeba zmienić dietę. Podstawowymi produktami, które pomogą w walce z otyłością brzuszną są:

  • owoce,

  • warzywa,

  • woda,

  • zdrowe tłuszcze,

  • przyprawy,

  • białko,

  • roślinny strączkowe.

Owoce, zwłaszcza te bogate w witaminę C, jak grejpfruty, pomarańcze bądź cytryna, minimalizują apetyt i są moczopędne, dzięki czemu redukują nadmiar wody w organizmie. Warzywa są bogate w witaminy i minerały. Tłuszcze trans warto zamienić na zdrowe tłuszcze, np. kwasy omega-3 zawarte w rybach, tranie, orzechach włoskich bądź nasionach chia. Dietę można wzbogacić też o oleje tłoczone na zimno. Są one doskonałym dodatkiem np. do sałatek.

Sprawdź ofertę: Witaminy i minerały

Utracie zbędnych kilogramów i centymetrów w pasie sprzyjają przyprawy. Zwłaszcza imbir, mięta, pietruszka, cynamon bądź kurkuma. Skutecznie podkręcają metabolizm i powodują szybsze spalanie tłuszczu. Warto do swojej diety włączyć też rośliny strączkowe. Posiadają one duże ilości błonnika pokarmowego, który oczyszcza jelita. Należy też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Ważne, aby była to woda niegazowana lub lemoniada bez dodatku cukru.

Zmiana diety to jednak tylko część walki z otyłością. Aby przyniosła efekty, dietę trzeba wzbogacić o regularne ćwiczenia fizyczne. Jak zwalczyć otyłość brzuszną za ich pomocą?

Przeczytaj również: Ćwiczenia na brzuch. Rodzaje, zasady wykonywania, przykłady

Skuteczne ćwiczenia na otyłość brzuszną

Aby pozbyć się otyłości brzusznej, konieczna jest diametralna zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia. Podstawą są regularne ćwiczenia i dużo ruchu. Zwłaszcza na świeżym powietrzu. Zmiana trybu życia jest bardzo trudna i wymaga silnej woli.

Najlepiej jak najszybciej rozpocząć walkę z problemem, jakim jest otyłość brzuszna. Ćwiczenia fizyczne na samym początku nie powinny jednak być forsowne. Najlepiej w tym przypadku zacząć od regularnych spacerów, jazdy na rowerze bądź pływania. Aby aktywność przyniosła efekty, należy trenować co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 45 min.

Podstawą w leczeniu otyłości brzusznej jest trening aerobowy, czyli wytrzymałościowy. Warto też poświęcić czas na ćwiczenia mięśni brzucha. Można w tym celu korzystać z zajęć zorganizowanych typu fitness, chodzić na siłownię bądź ćwiczyć samodzielnie w domu. Ważne, aby wykonywać ćwiczenia dokładnie i bez pośpiechu. Doskonale sprawdzą się klasyczne „brzuszki”, „nożyce”, „rowerek”, „deska”, przytrzymywanie nóg u góry w pozycji leżącej oraz „brzuszki skośne”, które dodatkowo wyszczuplą talię.

Sprawdź ofertę: Spalacze tłuszczu

Bibliografia

  1. M. Nosek, Otyłość brzuszna, M Wydawnictwo, Kraków 2020.

  2. M. Brack, A. Cocaul, Otyłość brzuszna. Ukryty zabójca, Vital, Białystok 2018.

  3. M. Chrostowska, Otyłość brzuszna jako czynnik ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych nadciśnienia tętniczego, w: „Annales Academiae Medicae Gedanensis” 2012.

  4. R. Kushner, W. Lavrence, S. Kumar, Otyłość. Praktyczny podręcznik kliniczny, Medipage, Warszawa 2017.

  5. N. Schaenzler, Otyłość brzuszna. Dlaczego jest niebezpieczna i jak się jej szybko pozbyć, Jedność, Kielce 2018.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij