miód
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska, 14.07.2022
Przeczytane 249 razy

Czy warto stosować miód na hemoroidy?

Domowe leczenie hemoroidów można wdrożyć, tylko jeśli wcześniej zostało to skonsultowane ze specjalistą prowadzącym leczenie. Problemu nie należy bowiem lekceważyć. Warto zgłosić się na konsultację już na wczesnym etapie choroby, ponieważ rokowanie jest wówczas znaczenie lepsze.

Spis treści


  1. Właściwości miodu na hemoroidy
  2. Inne domowe sposoby na hemoroidy
  3. Dieta przy hemoroidach
  4. Co jeszcze pomaga na hemoroidy?

Miód na hemoroidy jest naturalnym sposobem łagodzenia zmian. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się apiterapia, czyli stosowanie produktów pszczelich w celach leczniczych. Warto jednak pamiętać, że naturalna medycyna zawsze powinna być skonsultowana ze specjalistą. Mimo że preparaty są łagodne i w zasadzie nie mają szkodliwego wpływu na organizm, to stosowane samodzielnie, często nie przyniosą pożądanego rezultatu. Mogą natomiast wspomagać regenerację naskórka.

Właściwości miodu na hemoroidy

Miód znany jest w medycynie naturalnej z właściwości bakteriobójczych. Maści i naturalne preparaty z jego dodatkiem przyspieszają też gojenie się niewielkich ran, które pojawiają się w okolicy hemoroidów i zwiększają dolegliwości bólowe. Zaobserwowano, że w niektórych przypadkach ten naturalny składnik wykazywał dużą skuteczność nawet w sytuacji, kiedy organizm miał już wysoką odporność na podawane antybiotyki bądź na inną farmakoterapię. Miód można stosować w formie surowej, ale także może być on składnikiem maści dostępnych w aptece bez recepty. Podczas ich aplikacji warto rozmasować zmienione chorobowo miejsce, aby pobudzić krążenie i przyspieszyć wchłanianie się leku.

Antybakteryjne właściwości miód zawdzięcza działaniu nadtlenku wodoru, który powstaje dzięki obecności enzymu – oksydazy glukozy. Skuteczne działanie antyseptyczne nie wiąże się jednak ze szkodą dla organizmu. Miód, jako substancja pochodzenia naturalnego, nie ma szkodliwego działania, a dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Żylaki odbytu rozwijają się powoli i niestety wiele osób uważa problem za wstydliwy i zwleka z wizytą u specjalisty. Warto mieć na uwadze, że apiterapia czy stosowanie innych domowych sposobów daje najlepsze efekty w początkowym stadium. Kiedy zmiany są na zaawansowanym etapie, wówczas domowe sposoby doraźnie łagodzą objawy, ale mogą być tylko uzupełnieniem farmakoterapii i leczenia zleconego przez specjalistę. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurga.

Inne domowe sposoby na hemoroidy

Higiena miejsc intymnych jest najważniejszym elementem profilaktyki, ale także leczenia hemoroidów. Odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne przyspieszają gojenie i zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości. Najlepiej sprawdza się podmywanie letnią wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej. Zabieg warto wykonywać rano i wieczorem, a także po skorzystaniu z toalety lub w czasie nasilenia się objawów. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z łazienki, warto mieć przy sobie chusteczki do higieny intymnej o działaniu łagodzącym. 

W leczeniu hemoroidów pomagają ciepłe kąpiele, najlepiej w temperaturze ok. 40°C, w tym tzw. nasiadówki, do których warto dodać napar roślinny o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych, np. odwar z kory dębu, rumianek czy oczar wirginijski. Pomoże to uszczelnić rozciągnięte i przerośnięte naczynia krwionośne odbytnicy. Właściwości obkurczające mają także szałwia, krwawnik, kasztanowiec i olejki, np. rozmarynowy, lawendowy czy jałowcowy. Nasiadówki nie powinny trwać jednak dłużej niż 15 minut. 

Wyciągi roślinne, a także wspomniany już miód warto wykorzystać do miejscowych kompresów, zwłaszcza w stanach zaostrzenia dolegliwości. Alternatywą mogą być zimne okłady z kostek lodu, zawiniętych w bawełniany ręcznik lub w gazę. 

Przeczytaj również: Objawy, rozpoznanie i leczenie zespołu jelita wrażliwego

Dieta przy hemoroidach

Przy hemoroidach wskazana jest lekkostrawna i bogata w błonnik dieta, aby dodatkowo nie podrażniać jelit. Warto do codziennego menu dodać produkty pełnoziarniste, w tym kasze, ryż, ale także warzywa oraz suszone owoce i nasiona. Szczególnie cenne są naturalne probiotyki obecne w jogurtach, w kefirach czy w kiszonkach. Zbilansowana dieta, która nie przeciąża układu pokarmowego, jest też wskazana jako element profilaktyki żylaków odbytu.

Co jeszcze pomaga na hemoroidy?

W terapii hemoroidów wskazane są ćwiczenia dna miednicy, tzw. ćwiczenia Kegla, i regularna aktywność fizyczna. Ruch i praca mięśni pomagają w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelit, eliminują zaparcia, a przez to zapobiegają perforacji hemoroidów. Poza spacerami i bieganiem dobre efekty daje pływanie i popularny ostatnio nordic walking.
 
A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. D. Janczak, Hemoroidy, „Chirurgia po Dyplomie” 2018, nr 3.
  2. P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij