żołądek
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 12812 razy

Co jeść przy wrzodach żołądka? Czy wrzody można wyleczyć?

Wrzody żołądka najczęściej wywołuje bakteria Helicobacter pylori. Wrzodami określa się ubytki w błonie śluzowej połączone ze stanem zapalnym. Elementem leczenia jest przy tym schorzeniu odpowiednia dieta, ponieważ przyjmowanie leków bez wprowadzenia właściwych nawyków żywieniowych może nie przynieść pożądanego efektu.

Spis treści


  1. Jak objawiają się wrzody żołądka?
  2. Jakie są przyczyny wrzodów żołądka?
  3. Co na wrzody żołądka sprawdzi się najlepiej?
  4. Domowe sposoby na wrzody żołądka

Mówi się często, że przyczyną wrzodów żołądka jest stres. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy, ponieważ długotrwały stres prowadzi też do problemów z układem trawienia, co sprzyja powstawaniu wrzodów. Wrzody żołądka i dwunastnicy można leczyć, jednak w parze z farmakoterapią powinna iść odpowiednio zbilansowana dieta. Sprawdź, co jeść przy wrzodach żołądka.

Kup w aptece: Środki na uspokajające

Jak objawiają się wrzody żołądka?

O wrzodach żołądka mogą świadczyć powtarzające się problemy z układem pokarmowym. Poza bólem brzucha mogą pojawić się nieprzyjemne skurcze, nudności i wymioty. Charakterystyczne jest pieczenie zlokalizowane za mostkiem, które popularnie określa się zgagą. Cierpiące na wrzody osoby skarżą się też na odbijanie kwaśną treścią, biegunki, zaparcia i postępujący brak apetytu. Dolegliwości bólowe zwykle pojawiają się po posiłku, co tylko nasila niechęć do jedzenia. W przypadku zlekceważenia symptomów choroby i niepodjęcia leczenia szybko dochodzi do utraty masy ciała.

Sprawdź także: Zgaga – przyczyny i domowe sposoby na zgagę

Skąd biorą się opisane objawy? Powodem są ubytki w tkance błony śluzowej żołądka i rozwijający się w tych miejscach stan zapalny. Charakterystyczne dla choroby są okresy złagodzenia i zaostrzenia objawów, które zależą od aktywności soków żołądkowych. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana dieta, która powinna być lekkostrawna i bogata w błonnik, który wykazuje działanie osłonowe.

Sprawdź ofertę: Preparaty regulujący układ trawienny

Jakie są przyczyny wrzodów żołądka?

Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która osłabia mechanizmy obronne błony śluzowej i wpływa na zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. Wrzody mogą się pojawić również z powodu:

  • długotrwałego stosowania niektórych leków, np. leków z grupy NLPZ i aspiryny,

  • niewłaściwie zbilansowanej diety, w której jest wiele produktów podrażniających żołądek. Działanie drażniące ma np. kawa, ostre przyprawy, ale również alkohol spożywany w nadmiarze,

  • przewlekłego stresu,

  • palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

Sprawdź ofertę: Środki wspomagające rzucenie palenia

Powiązane produkty

Co na wrzody żołądka sprawdzi się najlepiej?

Przy zdiagnozowanych wrzodach żołądka wywołanych bakterią Helicobacter pylori najskuteczniejsza jest farmakoterapia. Lekarz zwykle przepisuje antybiotyki na bazie tetracykliny, chemioterapeutyki bazujące na metronidazolu, inhibitory pompy protonowej (IPP) lub cytrynian bizmutu. Jednak za powstanie wrzodów nie zawsze odpowiada bakteria, dlatego ważna jest konsultacja i dokładne ustalenie przyczyny choroby, a następnie dobranie leczenia i opracowanie właściwej diety.

Doraźnie w celu łagodzenia dolegliwości sprawdzają się leki dostępne bez recepty o działaniu osłonowym na błonę śluzową żołądka. Substancją czynną jest m.in. fosforan glinu, który tworzy warstwę ochronną na podrażnionej błonie, przez co zabezpiecza ją przed działaniem kwasu żołądkowego, a jednocześnie przyspiesza gojenie ran i ogranicza rozwój stanu zapalnego. Preparaty dostępne bez recepty mają formę łatwej do połknięcia zawiesiny. Dodatkowo w ich składzie może znaleźć się mięta pieprzowa, którą również stosuje się przy dolegliwościach żołądkowych.

Przeczytaj także: Nadkwasota żołądka – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Domowe sposoby na wrzody żołądka

W leczeniu wrzodów tak samo, jak farmakoterapia, ważna jest dieta. Należy unikać ciężkostrawnych dań, tych wysoko przetworzonych, jak i typu fast food. Nie są wskazane zbyt pikantne przyprawy ani smażone potrawy. Zamiast smażonych warzyw czy ryb lepiej wybrać te gotowane na parze.

Wspomagająco można wykorzystywać zioła, które zawierają związki wytwarzające śluz. Najpopularniejszymi są np.: nasiona lnu, korzeń prawoślazu, liście babki lancetowatej, a także olej z rokitnika czy korzeń lukrecji. Śluz powleka błonę śluzową i chroni ją przed podrażnieniem, a przy tym przyspiesza gojenie się raz. Zioła można dodawać do dań głównych, ale też sporządzać z nich zdrowe koktajle o działaniu osłonowym, od których warto zacząć dzień.

Dowiedz się więcej: Jakie zioła na wrzody żołądka działają najlepiej?

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. G. Kołodziej, S. Klasik-Ciszewska, Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, „Medycyna Rodzinna” 2018, t. 21, nr 3, s. 245–251.

  2. I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij