Bielizna lecznicza

(263) info
Pokaż filtry Filtruj

Jaka jest oferta bielizny leczniczej?

Bielizna lecznicza, mimo swojej nazwy, stosowana jest nie tylko jako element terapii. Można jej też używać również w ramach profilaktyki. Polecana jest osobom doświadczającym uczucia zmęczenia nóg i przebywającym długo w pozycji stojącej. Bielizna lecznicza to przede wszystkim: podkolanówki, pończochy, rajstopy i skarpetki. Popularni producenci to przede wszystkim: Veera, Parasoftin, Detramax, Pani Teresa czy Scholl. 

Produkty przeznaczone dla mężczyzn, kobiet, ciężarnych czy modele unisex. Bielizna lecznicza jest ponadto w kilku wersjach kolorystycznych i o różnym stopniu krycia, dzięki czemu każdy znajdzie taką, która odpowiada mu najbardziej. Zaznaczyć trzeba, że wiele produktów jest wykonanych z materiałów wzbogaconych o cząsteczki srebra, dzięki czemu wykazują właściwości przeciwbakteryjne i zapewniają wysoką higienę.

Bielizna lecznicza - rozmiary

Bielizna lecznicza dostępna jest w wielu rozmiarach. W ten sposób możliwe jest idealne dopasowanie. Rozmiary, w zależności od charakteru produktu, mogą mieć różne skale, przykładowo rozmiary rajstop (S, M, L itd.) dobierane są po uwzględnieniu wzrostu i masy ciała, zaś pończochy wybierane są w zależności od rozmiaru buta. Warto o tym pamiętać, gdyż prawidłowo dobrana bielizna lecznicza wywiera odpowiedni ucisk na ciało. Tylko wówczas wpływa korzystnie na stan naczyń krwionośnych i łagodzi objawy.

Stopnie kompresji bielizny leczniczej

Dostępna bielizna lecznicza, zwana także bielizną medyczną, ma różne stopnie kompresji. Ich zakres może nieco różnić się w zależności od producenta:

  • ucisk profilaktyczny do 12 mmHg (zalecany przy doświadczaniu pierwszych objawów uczucia zmęczenia i ciężkości nóg),

  • ucisk profilaktyczny – 13–17 mmHg (wskazany przy bólu, zmęczeniu, opuchliźnie),

  • 1 klasa ucisku – 18–21 mmHg (polecana przy pajączkach, pękających naczynkach, pierwszych żylakach),

  • 2 klasa ucisku – 22–32 mmHg,

  • 3 klasa ucisku – 34–46 mmHg,

  • 4 klasa ucisku – ponad 60 mmHg.

Rajstopy lecznicze i inne produkty

Rajstopy lecznicze wskazane są, kiedy istnieje potrzeba wywierania ucisku na całej długości kończyn dolnych, np. rajstopy uciskowe Veera przeciwżylakowe. Z uwagi na częste problemy z żylakami u ciężarnych powstały też rajstopy ze specjalnie zaprojektowanym stanem.

Najczęściej wybierany typ bielizny uciskowej to podkolanówki. Łydka jest najczęstszą lokalizacją zmian żylnych. Przykładowe modele: podkolanówki uciskowe Detramax lub Veera Mikrofibra Premium. Jeśli dolegliwości sięgają nieco wyżej, polecane są pończochy.

W ofercie producentów, oprócz skarpet leczniczych uciskowych, dostępne są także skarpety złuszczające, wykorzystywane do likwidacji nadmiernie zrogowaciałego naskórka i popękanych pięt. Zawierają kwasy AHA i BHA, ekstrakty roślinne, mocznik, alantoinę, które sprawiają, że skóra stóp jest gładka, odżywiona i nawilżona.