Skóra atopowa, jakie daje objawy?
Skóra atopowa stanowi efekt przewlekłej dolegliwości o podłożu alergicznym, zwanej atopowym zapaleniem skóry. Jest to choroba wyraźnie dokuczliwa, a objawy często pojawiają się już w wieku niemowlęcym, jednak zmagają się z nią również dorośli. Przebieg choroby cechuje się okresami remisji symptomów oraz ich zaostrzeniom i nawrotom. Osoby doświadczające tej dolegliwości, w fazie zaostrzenia, mają bardzo silnie wysuszoną skórę, która ulega zranieniom, podrażnieniom, nadżerkom i nadmiernemu złuszczaniu. Charakterystycznym objawem jest trudny do zniesienia świąd skóry i drapanie jej, czego następstwem jest powstawanie nowych uszkodzeń naskórka i pogłębianie problemu. W czasie nawrotów u chorego pojawiają się także wypryski skórne i krostki często skutkujące nadmiernym złuszczaniem się naskórka. Zmiany takie z reguły występują w zgięciach stawów oraz na twarzy i szyi.
Czym smarować skórę atopową?
Skóra sucha, czyli taka, której warstwa hydrolipidowa jest naruszona, wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Oprócz dostarczania wody od wewnątrz warto zadbać o jej wiązanie i utrzymanie w naskórku. W pielęgnacji skóry atopowej należy pamiętać o codziennym, regularnym nawilżaniu skóry, a także stosowaniu gęstych, treściwych produktów, które dzięki stworzeniu warstwy okluzyjnej, utrzymują stałe nawilżenie w naskórku. Do pielęgnacji twarzy warto zakupić silnie nawadniające serum, na przykład zawierające kwas hialuronowy czy sok z liści aloesu, oraz emolientowy krem, którego formuła oparta na olejach naturalnie występujących w roślinach zapobiega oddawaniu wody przez naskórek. Do pielęgnacji ciała należy stosować balsamy, masła i maści zawierające naturalne oleje i woski, ale można także stosować roślinne tłuszcze w czystej postaci, na przykład masło shea, olej arganowy i lniany, czy konopny.
Czym myć skórę atopową?
Skóra wrażliwa, podatna na podrażnienia, wymaga szczególnej troski. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów myjących można zapobiec pogłębianiu się zmian związanych z uszkodzeniem naskórka, a także zapobiec występowaniu dokuczliwego świądu. Do mycia twarzy u osób z atopowym zapaleniem skóry odpowiednie będą delikatne mleczka, olejki myjące oraz łagodne pianki. Podczas szukania kosmetyku myjącego do ciała warto spojrzeć na olejki pod prysznic, produkty dedykowane niemowlętom, a także na żele myjące zawierające nawilżający mocznik.
Kosmetyki dla dzieci ze skórą atopową
Dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry dedykowane są serie kosmetyków, które ułatwią redukcję nieprzyjemnych objawów i zapobiegną kolejnym uszkodzeniom skóry. Do kąpieli dziecka warto sięgnąć po emulsje i lotiony, które na etapie mycia zabezpieczają przed przesuszeniem. Po kąpieli konieczne jest użycie balsamu, kremu lub mleczka o formule natłuszczającej i niepowodującej uczuleń. Należy jednak pamiętać, że kluczowe dla redukcji objawów jest wyeliminowanie alergenów z otoczenia, ponieważ kosmetyki jedynie wspierają komfort skóry w czasie zaostrzeń choroby.