Kosmetyki do opalania dla dzieci – ochrona przez cały rok

Choć przebywanie na słońcu może sprawiać wiele przyjemności, oddziaływanie promieniowania na skórę jest bardzo niekorzystne. Zwłaszcza na skórę najmłodszych, która jest szczególnie delikatna i wymaga specjalnej ochrony.

Kosmetyków do opalania dla dzieci jest jednak bardzo wiele – mają różne formy, właściwości, współczynnik SPF. Zawsze należy dopasować je do indywidualnych potrzeb, a także pamiętać o odpowiedniej aplikacji, tzn. właściwiej ilości kosmetyków czy chociażby częstotliwości smarowania.

Sprawdź także: Witaminy dla dzieci

Wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej w zakresie UVA i UVB – co warto wiedzieć?

Szczególnie polecane są kosmetyki, które chronią przed szerokim spektrum promieniowania ultrafioletowego, tzn. UVA oraz UVB. To pierwsze może przenikać aż do skóry właściwej, a odnosi się do fal o długości 315-400 nm. Drugie zaś przenika „tylko” do warstwy podstawowej naskórka i to właśnie UVB pobudza syntezę melaniny oraz produkcję witaminy D. To także ono może wywołać oparzenia słoneczne. Jego zakres to 280-315 nm.

Zdolność ochrony przed promieniowaniem UVA oznaczana jest symbolami PPD (ang. Persistant Pigmentation Darkening) oraz IDP (ang. Immediate Pigmentation Darkening) – im osiągają wyższy poziom, tym owa ochrona jest lepsza. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej w zakresie promieniowania UVB najczęściej zaś oznacza się symbolem SPF (rzadziej IP lub LSF).

Warto też wiedzieć, że wyróżnia się filtry chemiczne oraz fizyczne. Te ostatnie nie wnikają w głąb skóry. Tworzą na niej dodatkową warstwę, która odbija promieniowanie słoneczne – jest swego rodzaju barierą dla promieni UV. Głównie są to substancje mineralne. Filtry chemiczne mają zaś bardzo zróżnicowaną budowę. Wnikają w powierzchniowe warstwy naskórka, pochłaniają część promieniowania (zwłaszcza promieni krótkich), a pozostałe odbijają od skóry. W przypadku filtrów chemicznych, szczególnie poleca się te o szerokim spektrum działania (chronią zarówno przed UVA, jak i UVB).

Przeczytaj: Jak się mądrze opalać?

Rodzaje kosmetyków DO i PO opalaniu

Po pierwsze, należy zdecydować o wyborze konkretnej formy kosmetyku. Do dyspozycji są: balsamy i mleczka, kremy, olejki oraz spraye. Ich wybór zależy przede wszystkim od preferencji. Dla najmłodszych często atrakcyjną formą są spraye, które są też wygodne w aplikacji – zwłaszcza jeśli maluch pozostaje w nieustannym ruchu.

Po drugie, konieczny jest odpowiedni dobór klasy ochronnej przed promieniowaniem UVB – SPF (Sun Protection Factor). Standardowy podział wskazuje na ochronę:

  • niską – 6, 10 SPF;
  • średnią – 15, 20, 25 SPF;
  • wysoką – 30, 50 SPF;
  • bardzo wysoką – 50+ SPF.

Najmłodszym poleca się przede wszystkim preparaty z ochroną na poziomach wysokim oraz bardzo wysokim (także zimą, gdy promienie słoneczne szczególnie silnie oddziałują na skórę twarzy).

Sprawdź ofertę: Beta glukan dla dzieci

Jak prawidłowo stosować kosmetyki do opalania dla dzieci?

Skuteczność kosmetyków do opalania dla dzieci w dużej mierze zależy od prawidłowego ich stosowania. Co to dokładnie oznacza i o jakich zasadach warto pamiętać?

  • Kremy i balsamy przeciwsłoneczne należy aplikować około 20-30 minut przed wyjściem na słońce.
  • Należy aplikować dość obfitą porcję kosmetyku i powtarzać działanie co 2-3 godziny.
  • Jeśli dojdzie do kąpieli wodnej, należy zaaplikować kosmetyk ponownie (nawet jeśli określa się go jako „wodoodporny”).
  • Środki do ciała nie powinny być aplikowane na skórę twarzy (chyba, że na taką możliwość wskazuje opis produktu) – skóra twarzy jest znacznie delikatniejsza i wymaga nieco innego wsparcia.
  • Najlepiej w ogóle nie narażać dzieci na bezpośrednie działanie słońca, zwłaszcza w godzinach najsilniejszego promieniowania (latem w godzinach 10-15).
  • Nie powinno się stosować kosmetyków z poprzedniego sezonu – ich właściwości są już znacznie osłabione.

Warto też pamiętać, że promieniowanie oddziałuje nie tylko na skórę dziecka. Odpowiedniej ochrony potrzebują także oczy – wskazane są okulary przeciwsłoneczne z powłoką anty-UV. Należy też zakrywać głowę malucha oraz podawać mu dużo płynów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru cieplnego.