Mleczka, balsamy i oliwki do ciała do opalania

(264) info
Pokaż filtry Filtruj

Kosmetyki do opalania

Warto pamiętać, że ekspozycja skóry na promienie słoneczne może być dobroczynna, a dokładniej sprzyja ona produkcji witaminy D. Niestety nadmierne opalanie może nieść ze sobą negatywne skutki. Jakie? Przede wszystkim przyczynia się do poparzeń słonecznych, a w najgorszym wypadku prowadzi do rozwoju groźnych nowotworowych zmian skórnych. Z tego względu należy zadbać o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Warto więc sięgać po wszelkie kosmetyki do opalania, takie jak balsamy, masła, kremy do ciała. 

Kosmetyki do opalania – po co używać?

Wraz z promieniowaniem słonecznym do Ziemi docierają również co najmniej dwa inne rodzaje promieniowań, czyli: 

  • Promieniowanie UVA – odpowiada za utlenianie się melaniny, a także przybieranie brązowego koloru cery i fotostarzenie się skóry.  

  • Promieniowanie UVB – wpływa m.in. na syntezę witaminy D w skórze człowieka, a także przyczynia się do powstawania złotawej opalenizny. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż promienie UVB mogą prowadzić do bolesnych poparzeń skóry. 

W uniknięciu poparzeń słonecznych oraz uzyskaniu pięknej opalenizny warto zatem wybierać odpowiednie kosmetyki do opalania. Dzięki temu ekspozycja na słońce nie musi wiązać się z jej negatywnymi skutkami. Specjalne preparaty z filtrem ochronnym pozwalają chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zaleca się również używanie środków na poparzenia, w przypadku ich ewentualnego wystąpienia. 

Kosmetyki do opalania – jakie wybierać?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że kosmetyki apteczne do opalania można podzielić na kilka rodzajów. Oczywiście istotna jest wysokość filtra danego preparatu do opalania. W przypadku silnego promieniowania najlepszym wyjściem jest stosowanie kremów, balsamów z wysokim filtrem – np. SPF 50. Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb, a także wrażliwości skóry na promienie słoneczne. Warto zatem przedyskutować wybór właściwego preparatu do opalania z dermatologiem.  

Przy wyborze kosmetyków do opalania należy także zwracać uwagę na rodzaj konsystencji, w jakiej występuje dany produkt. Mogą to być: 

  • krem do opalania, 

  • mleczko do opalania, 

  • emulsja do opalania, 

  • olejek do opalania, 

  • mleczko do opalania. 

Należy pamiętać, że krem wsmarowuje się w skórę znacznie trudniej od emulsji, a ponadto może pozostawiać biały film na ciele. Jeżeli chodzi o olejki o bardzo płynnej konsystencji, z reguły działają one przyspieszająco na proces opalania.  

By zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, warto też używać kosmetyków po opalaniu, które wygładzają cerę i dają przyjemne uczucie ukojenia, utrwalając przy tym naturalną opaleniznę. 

Jak działają kosmetyki do opalania?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działają filtry UV w kosmetykach. Należy zacząć od wyróżnienia rodzajów filtrów: fizycznych, chemicznych oraz mineralnych. Czym one się różnią? Działanie filtrów fizycznych polega na odbijaniu oraz rozpraszaniu promieniowania przez związki organiczne (np. tlenek tytanu). Stworzenie takiego swojego rodzaju pancerza ochronnego sprawia, że promieniowanie UVA i UVB nie jest w stanie wniknąć w skórę.  

Z kolei filtry chemiczne absorbują promieniowanie i zamieniają energię świetlną w cieplną. W ich przypadku istnieje wiele kontrowersji, ponieważ mogą one powodować podrażnienia cery i wykazywać działanie rakotwórcze. Filtry mineralne natomiast odbijają szkodliwe promieniowanie od powierzchni skóry i mogą ich używać nawet dzieci. Jedynym mankamentem tych ostatnich jest pozostawianie białej smugi preparatu na ciele.