Na oparzenia

(191) info
Pokaż filtry Filtruj

Czym są oparzenia?

Oparzenia to uszkodzenia skóry, a czasami także głębiej położonych tkanek i kości oraz narządów wewnętrznych. Domowa, doraźna pomoc najlepiej sprawdza się w przypadku drobnych oparzeń. Zgodnie z klasyfikacją można wyróżnić ich trzy rodzaje – I, II i III stopnia. Ten pierwszy odnosi się do urazów samego naskórka, nie pozostawia po sobie blizn, ale może powodować ból i pieczenie. Oparzenia II stopnia obejmują nie tylko naskórek, ale także skórę właściwą, dlatego ich konsekwencją są pęcherze, a także dłuższy czas gojenia. Oparzenia III stopnia wymagają natychmiastowego kontaktu z pogotowiem. Są znacznie poważniejsze i powodują martwicę skóry (konieczny jest wtedy przeszczep), a do tego pozostawiają blizny.

Co na oparzenia?

W przypadku oparzenia szczególne znaczenie ma pierwsza pomoc. Jak najszybciej należy przemyć skórę chłodną wodą, a do tego dobrym rozwiązaniem jest przyłożenie lodu lub wilgotnego opatrunku na jałowym gaziku. Dodatkowo duże znaczenie ma zastosowanie specjalnych preparatów – maści, żeli i kremów.

Maści, żele i kremy, czyli co jest dobre na oparzenia

W aptece znajdziesz szeroki wybór maści ochronnych, żeli oraz kremów na oparzenia. Wystarczy tylko, że sprawdzisz dostępny asortyment na stronie internetowej i wybierzesz odpowiedni dla siebie produkt.

Żele na oparzenia

Pierwsza pomoc po oparzeniu ma bardzo duże znaczenie, szczególnie u dzieci, ale także młodzieży i dorosłych. Grupą produktów aptecznych, które cieszą się dużą popularnością, są żele na oparzenia. Taki żel od razu po zetknięciu z poparzoną skórą zmiękcza tkankę, tworząc środowisko wilgotne. W ten sposób możliwe jest zadbanie o szybsze gojenie się rany. Do popularnych żeli na oparzenia można zakwalifikować Altacet, Help4skin, a także Termcool. W zależności od specyfiki danego produktu, ma on za zadanie nie tylko zmiękczyć skórę, ale także zminimalizować ból oraz schłodzić oparzone miejsce.

Opatrunki na oparzenia

Kolejną popularną grupą produktów są opatrunki na oparzenia, które można zastosować bezpośrednio po kontakcie skóry z gorącym przedmiotem lub cieczą np. Atrauman. To opatrunek impregnowany maścią, który zapewnia komfort i przynosi ulgę.

Maści na oparzenia

Maści na oparzenia to kolejna grupa produktów, która przydaje się w pielęgnacji rany. Takie środki polecane są zwykle dopiero wtedy, gdy nie ma już stanu zapalnego rany, a więc chodzi o ogólne nawilżenie naskórka, ochłodzenie skóry, a także zadbanie o to, aby nie pojawiły się blizny. W ofercie aptecznej znajdziesz między innymi Alantan (maść nawilżająca na skórę poparzoną, suchą), Retimax (maść ochronna z witaminą A) oraz Gorvitę (maść zawierająca witaminy A, E i F).

Świetnym przykładem jest Activon Tube, czyli miód manuka na opatrunku, który ma działanie antybakteryjne, zmniejsza ból, a także sprawia, że rana jest odpowiednio wilgotna i chroniona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Pianki na poparzenia

Pianka przydaje się szczególnie po oparzeniach słonecznych, ponieważ szybko przynosi ulgę skórze, zapewnia komfort, zmniejsza ból i uczucie pieczenia. Warto więc zabrać ją ze sobą na wakacje, aby mieć ją pod ręką w trakcie trudnych sytuacji. Szczególnie dobrze sprawdzają się pianki z pantenolem i innymi składnikami ochronnymi, nawilżającymi i chłodzącymi.

Kremy ochronne na oparzenia

Ostatnią kategorią produktów, która zasługuje na uwagę, są różne kremy ochronne, które można nakładać na skórę poparzoną zarówno przez różne ciecze lub gorące przedmioty, jak i przez słońce. W ofercie apteki znajdziesz między innymi kremy wspomagające leczenie ran (jak Cicatridina), kremy ochronne (na przykład z witaminą A lub E), a także kremy zawierające szczególne naturalne składniki (na przykład zioła himalajskie, wspomagające proces leczniczy).

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij