Wkładki antykoncepcyjne

(5)
Pokaż filtry Filtruj
z 1

 

Jak działają wkładki wewnątrzmaciczne?

Wkładki antykoncepcyjne cechują się dużą skutecznością zapobiegania ciąży. Wkładka antykoncepcyjna NOVA T 380 uniemożliwia zapłodnienie, działając wewnątrz macicy. Dzięki temu, że jest zbudowana z miedzi, niszczy plemniki i uniemożliwia transport komórki jajowej do jajowodu.

Jak długo chroni wkładka antykoncepcyjna? Czy po jej wyjęciu można zajść w ciążę?

Większość modeli dostępnych w ofercie aptek chroni przed zapłodnieniem przez okres 5 lat. Przykłady takich produktów to:

Istnieje oczywiście również możliwość wcześniejszego wyjęcia wkładki antykoncepcyjnej. Po jej wyjęciu można normalnie zajść w ciążę.

Jakie są rodzaje wkładek i czym różnią się od siebie?

Wkładki dostępne na rynku dzielą się na hormonalne i niehormonalne (miedziane). Przykładami tych pierwszych są Copper TCu 380A oraz Pregna Copper Cu 375. Nad założeniem ich mogą zastanowić się kobiety, które na co dzień przyjmują hormonalne środki doustne. W przeciwieństwie do tabletek spirala hormonalna nie działa na wiele kluczowych narządów (np. na żołądek), dlatego możliwe skutki uboczne nie dotyczą tych organów.

Wkładki niehormonalne owinięte są specjalnym drucikiem, który praktycznie uniemożliwia zapłodnienie. Głównym materiałem, z którego została wykonana wkładka antykoncepcyjna NOVA T 380, jest miedź. Podobnie zbudowane są też inne wkładki antykoncepcyjne tego rodzaju.

Jak założyć wkładkę antykoncepcyjną?

Przed zabiegiem włożenia wkładki specjalista musi wykonać badanie ginekologiczne. Lekarz sprawdza, czy macica nie ma specyficznych wad budowy oraz czy jej stan jest na tyle dobry, że można założyć wkładkę. Pobierana jest także cytologia. Zwykle przeprowadza się ponadto szczegółowy wywiad. W oparciu o zebrane informacje ginekolog może doradzić stosowną formę antykoncepcji.

Spirale antykoncepcyjne zakłada się podczas miesiączki. Wtedy szyjka macicy ma odpowiednio uchylony kanał. Lekarz najpierw ją wkłada, a później docina druciki tak, aby długość wkładki była właściwa i nie powodowała dyskomfortu.

Jak często po założeniu wkładki trzeba odwiedzać ginekologa?

Na pierwszą wizytę należy się zgłosić już po dwóch tygodniach od zabiegu włożenia wkładki. Kolejne kontrole wystarczy odbywać co pół roku. Jeżeli zabiegu dokonuje doświadczony ginekolog, ryzyko komplikacji jest bardzo niewielkie.

Czy wkładka antykoncepcyjna jest dla każdego?

Na wkładkę może zdecydować się kobieta w wieku rozrodczym, u której ginekolog na podstawie badań nie stwierdził żadnych przeciwwskazań. Oprócz chorób dróg rodnych przeszkodą do stosowania wkładki jest również trwająca ciąża oraz niedawno przebyty poród.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij