Na stłuczenia u dzieci

(53) info
Pokaż filtry Filtruj

Na stłuczenia u dzieci – domowa apteczka

Stłuczenia, skaleczenia i otarcia to powszechne urazy u dzieci, zwłaszcza u tych, które dopiero uczą się chodzić lub biegać. Zazwyczaj w miejscu kontuzji pojawia się zaczerwienienie, ból oraz obrzęk, a później siniak. Chociaż żaden uraz nie powinien być lekceważony, większość drobnych ranek i zadrapań nie wymaga wizyty u lekarza. W takich przypadkach pomocne mogą okazać się preparaty dostępne bez recepty, łagodzące ból, a także chroniące ranę przed zakażeniem

W apteczce każdego rodzice powinny znaleźć się także preparaty na blizny u dzieci.

Czym jest stłuczenie?

Stłuczenie to obrażenie, które nie powoduje przerwania ciągłości skóry, ale uszkadza tkanki miękkie. Podczas stłuczenia dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co skutkuje powstawaniem krwiaków i siniaków. Siniaki zazwyczaj stają się widoczne po kilku godzinach od urazu i zmieniają kolor na żółty, po czym skóra wraca do normalnego zabarwienia.

Objawy stłuczenia u dziecka

Stłuczenie może mieć różne nasilenie i objawia się zazwyczaj punktowym, ostrym bólem oraz obrzękiem. Ponadto dochodzi do pojawienia się siniaków, krwiaków czy też uczucia ciepła, wrażliwości na dotyk. Co więcej, zmniejsza się ruchomość oraz zwiększa nasilenie bólu przy ruchu kontuzjowaną kończyną. Siłę stłuczenia określa się na podstawie ograniczenia ruchomości związanego z uszkodzonym mięśniem, przy czym niewielkie stłuczenia powodują ograniczenie ruchu o maksymalnie 30%, a ciężkie o więcej niż 50% w porównaniu z normalnym zakresem ruchu.

Jeżeli stłuczeniu towarzyszy skaleczenie warto mieć pod ręką także spraye oraz maści na rany dla dzieci.

Stłuczenie u dziecka – co robić?

W przypadku stłuczeń u dzieci, niezależnie od ich umiejscowienia, zaleca się podobne postępowanie. Pierwszym krokiem jest złagodzenie bólu dziecka, na przykład poprzez stosowanie okładów z lodem lub specjalnego żelu chłodzącego – kompresu na stłuczenia u dzieci. Takie działanie pomaga również zmniejszyć siniaka poprzez zwężanie naczyń krwionośnych. Kompres może być stosowany przez kilka godzin. Jeżeli chodzi o stłuczenie ręki lub nogi, aby przyspieszyć proces gojenia, zaleca się unieruchomienie stłuczonej kończyny przy użyciu bandaża lub specjalnej opaski.

W przypadku rozległych stłuczeń należy unikać poruszania stłuczoną kończyną przez kilka dni, aby proces gojenia był szybszy. Takie stłuczenie zazwyczaj goi się w ciągu kilku do kilkunastu dni. W tym czasie można zauważyć zmiany w kolorze (zasinienie) oraz stopniowe zmniejszanie się jego rozmiaru, aż do całkowitego zaniku. Aby przyspieszyć ten proces, można stosować maści z wyciągiem z arniki lub kasztanowca.

Jakie preparaty na stłuczenia u dzieci?

Dobrze dobrane maści oraz żele na stłuczenia u dzieci i mogą pomóc w łagodzeniu uporczywych objawów. W przypadku stłuczeń warto szukać produktów, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przyspieszające gojenie. Dobra maść powinna kojąco działać na skórę, zmniejszać obrzęk i ból oraz przyspieszać proces zdrowienia.

Jeżeli stłuczeniom towarzyszy opuchlizna pomocna może okazać się odpowiednio dobrana maść na tego typu dolegliwości. Specjalny preparat stosuje się na opuchnięty palec, kostkę lub inne miejsce, w którym pojawiła się opuchlizna. Takie produkty skutecznie eliminują opuchliznę. W przypadku, gdy maść nie przynosi ulgi, warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze inne leki po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu odpowiednich badań.

Żel z arniką na stłuczenia dla dzieci

Preparaty z arniką stosowane na skórę ciała są bezpieczne i zazwyczaj dobrze tolerowane, również przez dzieci. Ważne jest jednak, aby maść lub żel zawierały jak najmniej składników, najlepiej tylko wyciąg z arniki, bez dodatkowych substancji. Dlaczego? Zbyt duża ilość składników zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej lub nadwrażliwości.

Ekstrakt z arniki górskiej dostępny jest nie tylko w postaci żelu, ale również płynu czy też maści. Preparaty z dodatkiem arniki stosuje się jako okład na urazy, gdy nie dochodzi do uszkodzenia skóry i krwawienia zewnętrznego. Arnika działa przeciwzapalnie oraz pobudza ukrwienie tkanek. Ponadto składnik ten ułatwia wchłanianie krwawych wybroczyn oraz przyspiesza proces gojenia się w przypadku zwichnięć związanych ze stanem zapalnym i obrzękiem.